Mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z cennych wskazówek dotyczących opieki nad jeżami w okresie zimowym. Pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie, odpowiadającego na potrzeby dzikich zwierząt w regionie, zwracają uwagę na istotne aspekty hibernacji tych małych ssaków. W artykule przedstawiono, co należy wiedzieć o zachowaniu jeży w zimie oraz jak odpowiednio na nie reagować, aby zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowie.
Jeże w trakcie hibernacji przechodzą znaczące zmiany w organizmie, w tym spowolnienie tętna, oddechu oraz obniżenie temperatury ciała, co może powodować ich niezdolność do samodzielnego przetrwania w trudnych warunkach. Zależność od zapasów zgromadzonych przed zimą sprawia, że w przypadku zbyt wczesnego wybudzenia z hibernacji, jeże stają się znacznie słabsze i bardziej narażone na choroby, zwłaszcza gdy dostęp do pożywienia jest ograniczony.
W przypadku dostrzeżenia aktywnego jeża w ciągu dnia warto zwrócić uwagę na jego stan. Jeżeli zwierzę wydaje się osłabione lub chore, zaleca się kontakt z lokalną organizacją taką jak Dziki SOR w Poznaniu, prowadzonym przez Fundację Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie. Warto również pamiętać, że dokarmianie jeży powinno mieć charakter doraźny, a tworzenie naturalnych schronień w ogrodach to długoterminowe rozwiązanie, które wspiera te zwierzęta przez cały rok.
Źródło: Urząd Miasta Poznań
Oceń: Jak pomagać jeżom zimą? Porady z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt
Zobacz Także