Kazimierz Polus to postać, która w polskiej historii kryminalnej zajmuje szczególne miejsce. Urodził się 10 września 1929 roku w Poznaniu, a swoje życie zakończył tragicznie 15 marca 1985 roku w tym samym mieście.
Był on seryjnym mordercą, który zszokował społeczeństwo poprzez swoje brutalne czyny. Do jego najciemniejszych przestępstw należy zabójstwo trzech osób, co wstrząsnęło lokalną społecznością. Dodatkowo, Polus był również pedofilem, co dodatkowo potęgowało oburzenie oraz strach wśród ludzi.
Życiorys
Kazimierz Polus był człowiekiem o kontrowersyjnej przeszłości, która rozpoczęła się od skromnego wykształcenia. Ukończył jedynie 7 klas szkoły podstawowej. Brak wyuczonego zawodu nie stanowił przeszkody w jego dalszym życiu. W 1950 roku zawarł związek małżeński, jednak już w 1951 roku jego żona wystąpiła z pozwem o rozwód.
Po raz pierwszy problem z prawem dotknął go w 1953 roku, kiedy to został skazany na 10 lat więzienia za napad i gwałt. Odsiedział za kratkami 7 lat swojego wyroku. W 1961 roku ponownie stanął przed sądem, tym razem za czyny lubieżne, co skutkowało kolejnym wyrokiem – 10-letnim pozbawieniem wolności, które spędził w Zakładzie Karnym w Kaliszu.
Po opuszczeniu zakładu karnego osiedlił się w Szczecinie, gdzie znalazł zatrudnienie w Szczecińskich Zakładach Celulozowo-Papierniczych. W maju 1971 roku popełnił brutalne morderstwo, ofiarą jego zbrodni był 8-letni chłopiec, którego sekcja zwłok ujawniła, że przed swoją śmiercią został zgwałcony.
W 1975 roku Polus przeniósł się do Poznania, gdzie pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, a następnie w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. W grudniu tego samego roku dopuścił się kolejnej zbrodni, mordując 17-letniego chłopaka, wykorzystując go najpierw seksualnie. Na jego koncie widniało też morderstwo z grudnia 1982 roku w okolicach Poznania, gdzie zginął 21-letni mężczyzna.
5 stycznia 1983 roku został aresztowany. W styczniu 1984 roku akt oskarżenia trafił do Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, a oskarżono go o dokonanie trzech zabójstw na tle seksualnym oraz o przywłaszczenie pieniędzy pochodzących od jednej z jego ofiar. 13 kwietnia 1984 roku Polus został skazany na karę śmierci. Mimo złożenia apelacji oraz wniosku o rewizję wyroku, Sąd Najwyższy w Warszawie w dniu 18 września 1984 roku odrzucił jego argumenty. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski, co doprowadziło do wydania przez sąd postanowienia o terminie wykonania wyroku – 28 lutego 1985 roku. Egzekucja miała miejsce w Areszcie Śledczym w Poznaniu 15 marca 1985 roku.
Analizę modus operandi Kazimierza Polusa przedstawił w swojej książce Andrzej Gawliński, zatytułowanej „Rzeźnik. Kazimierz Polus – gwałciciel i morderca”, w której bada pokrętną psychologię sprawcy.
Przypisy
- PRP – 3 książki true crime – Potwór – Stefan Rachubiński, Rzeźnik – Kazimierz Polus, Pętlarz – Krzysztof Plewa – autor dr Andrzej Gawliński – Wydawnictwo Kryminalistyczne – kryminalistyczny.pl
- Kazimierz Polus - miejsce pochówku na Miłostowie w Poznaniu [dostęp 14.07.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":
Wojciech Krolopp | Friedrich Entress | Hans Krüger (oficer Gestapo) | Gerhard Flesch | Arthur LiebehenschelOceń: Kazimierz Polus