Bractwo Trojka


Bractwo Trojka to wydawnictwo o bogatej historii i przejrzystych ideach. Zostało założone w 1994 roku w Poznaniu, a jego pierwotna nazwa brzmiała Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka. Podstawowym celem działalności tego wydawnictwa jest publikowanie książek, które koncentrują się na tematyce anarchistycznej oraz lewicowej.

Wydawnictwo to ma silne związki z polskim środowiskiem anarchistycznym, a jego działalność jest ściśle związana z skłotem Rozbrat, który odgrywa kluczową rolę w promowaniu idei wolnościowych i alternatywnych sposobów życia.

Bractwo Trojka nie tylko wydaje książki, lecz także współtworzy przestrzeń dla dyskusji i rozwoju ruchów progresywnych w Polsce, przyczyniając się tym samym do kształtowania społecznych i kulturowych przekazów w kraju.

Historia

W latach 90. XX wieku, w Poznaniu powstała nieformalne grono ludzi, których pasją była współpraca nad artystyczno-społecznym zinem „Szelest”. Na początku jego wydanie odbywało się w sposób ręczny, jednak z biegiem czasu proces ten zyskał na efektywności, co pozwoliło na rozszerzenie publikacji do 60 stron. W 1994 roku, zaangażowani w projekt zaczęli publikować broszury, których głównie tematyka dotyczyła przedruków z innych źródeł. Pierwsza tego typu pozycja nawiązywała do postaci Michaiła Bakunina.

Właśnie wtedy pojawiła się officialna nazwa dla wydawnictwa – Oficyna Wydawnicza Bractwo Trojka. Inspiracją do jej stworzenia był wiersz napisany przez Nikołaja Gogola, który został opublikowany w czasopiśmie „Świat Słowiański” w 1907 roku.

Na początku działalności Bractwo Trojka nie tylko tworzyło zin „Szelest”, ale również wydawało broszury o tematyce anarchistycznej, tomiki poezji, zbiory opowiadań oraz komiksy. Niektóre publikacje były celowo wykańczane w warunkach domowych, co dodawało im unikalnego charakteru. Przykładem mogą być pierwsze 100 egzemplarzy broszury Piotra Kropotkina „Państwo i jego rola historyczna”, które miały ręcznie malowane okładki.

W miarę upływu lat, Bractwo Trojka skupiło się na publikacjach zwartych. Jako jedno z pierwszych w kraju wydało takie tytuły jak Anarchizm i inne eseje Emmy Goldman, Przebudowa społeczeństwa Murraya Bookchina oraz Przypadkowa śmierć anarchisty autorstwa Dario Fo. Wśród publikacji znalazły się również wspomnienia Eliezera Hirszauge.

W gronie autorów, którzy współpracowali z tym wydawnictwem, można wymienić takie postacie jak Piotr Kropotkin, Michaił Bakunin, Immanuel Wallerstein, Daniel Grinberg, Ernst Friedrich, Jarosław Urbański, Noam Chomsky, Sam Mbah, David Graeber, Jacques Ellul oraz Fredy Perlman.

Ważnym elementem związanym z Bractwem Trojka jest Poznańska Biblioteka Anarchistyczna, która działa na skłocie Rozbrat. Biblioteka ta nie tylko promuje te idee, ale również pełni funkcję archiwum. Od 2002 roku Bractwo Trojka angażuje się w wydawanie broszur, które dokumentują archiwalne zbiory tej instytucji.

Przypisy

  1. Oficyna Bractwa Trojka - O nas [online], bractwotrojka.pl [dostęp 04.10.2021 r.]
  2. Michał Wybieralski, Nastawnia i Zemsta, czyli nowe miejsca w Poznaniu [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 04.10.2021 r.]
  3. Oficyna wydawnicza Bractwa Trojka obchodzi 20-lecie [online], Głos Wielkopolski, 15.05.2014 r. [dostęp 04.10.2021 r.]
  4. Oficyna Trojka [online], rozbrat.org [dostęp 04.10.2021 r.]
  5. Natalia Laskowska, Rozmowa z Metysem. Z przedstawicielem Oficyny Bractwo Trojka rozmawia Natalia Laskowska. [online], trafo.art [dostęp 04.10.2021 r.]
  6. Trojka Story czyli jak powstało Bractwo Trojka [online], bractwotrojka.pl [dostęp 04.10.2021 r.]
  7. Anarchizm i inne eseje - Emma Goldman [online], Księgarnia internetowa Bractwo Trojka [dostęp 04.10.2021 r.]
  8. Przebudowa społeczeństwa Murray Bookchina [online], rozbrat.org [dostęp 04.10.2021 r.]
  9. Remigiusz Okraska, Ekologia i wolność w jednym stałym domu [online], dzikiezycie.pl [dostęp 04.10.2021 r.]
  10. Przypadkowa śmierć anarchisty - Dario Fo [online], Księgarnia internetowa Bractwo Trojka [dostęp 04.10.2021 r.]
  11. Spełniające się marzenie. Wspomnienia o ruchu anarchistycznym w Polsce 1928 – 1946 – Eliezer Hirszauge [online], Księgarnia internetowa Bractwo Trojka [dostęp 04.10.2021 r.]
  12. Igor Rakowski-Kłos, Od chasyda do anarchisty. Po ponad 60 latach ukazała się książka o ekstremalnie radykalnych Żydach [online], wyborcza.pl [dostęp 04.10.2021 r.]
  13. Książki wydane - Księgarnia internetowa Bractwo Trojka [online], bractwotrojka.pl [dostęp 04.10.2021 r.]
  14. Biblioteka społeczna [online], rozbrat.org [dostęp 04.10.2021 r.]

Oceń: Bractwo Trojka

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:23