Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Poznaniu


Tego małego, ale znaczącego dzieła architektury nie można pominąć. Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego stoi dumnie w Poznaniu, przy Placu Wolności 16, zajmując wyjątkowe miejsce na rogu ul. Nowowiejskiego.

Jego lokalizacja w sercu miasta sprawia, że jest on istotnym punktem dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających to piękne miasto.

Architektura

Projekt architektoniczny budynku banku został wyłoniony w ramach konkursu, który odbył się w 1937 roku. Z nadesłanych 26 prac, wybrano tę najlepszą, a sama realizacja rozpoczęła się w 1938 roku. Zwycięzca konkursu, a także architekci, to młoda grupa twórców z Warszawy znana jako Tygrysy: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński oraz Eugeniusz Wierzbicki.

Obiekt ten stanowił drugi, obok gmachu PKO, monumentalny budynek modernistyczny usytuowany przy Placu Wolności. Nowa konstrukcja zastąpiła dawną Komendanturę Miasta z 1846 roku. Jury konkursowe wystawiło pozytywną ocenę, zauważając przy tym, że usytuowanie budynku na działce jest dobre, a wejście zaprojektowano w sposób dogodny. Chwalono także rozmieszczenie biur oraz bardzo dobre umiejscowienie klatek schodowych.

W braku zastrzeżeń pozostała również sala operacyjna, która została zaprojektowana z należytym pietyzmem. Architektura, wizualnie, cieszyła oko, jednak pojawiły się wątpliwości co do elementu akcentującego, znajdującego się przed wejściem do sali operacyjnej, który nie został odpowiednio skoordynowany z dostępnym wejściem w rzucie.

Budynek o dwóch bryłach łączył w sobie inspiracje architekturą Auguste’a Perreta oraz nowoczesnymi rozwiązaniami warszawskich architektów. Mimo że obie bryły różnią się od siebie rozmiarami oraz układem fasady, wspólna faktura okładziny sprawia, że całość jest harmonijna.

W wyniku wybuchu II wojny światowej budowa nie została zakończona w pierwotnym planie; Niemcy dokończyli prace w 1942 roku. Budynek tego nieco ucierpiał w wyniku działań wojennych, lecz zachował się w zasadzie w niezmienionej formie. W 1945 roku dodano jedynie spadzisty dach w miejsce pierwotnego płaskiego, co stało w sprzeczności z zamysłem architektonicznym.

Budynek banku sąsiaduje z dawnym Bankiem Wschodnim przy ulicy Nowowiejskiego.

Przypisy

  1. a b TadeuszT. Barucki TadeuszT., Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński, Eugeniusz Wierzbicki, Warszawa: Arkady, 16.01.1987 r., ISBN 83-213-3302-8, OCLC 834780191.

Oceń: Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Poznaniu

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:9