Kino „Apollo” to wyjątkowe miejsce, które z pewnością zasługuje na uwagę wszystkich miłośników kultury filmowej. Mieszczące się w budynku, który można znaleźć w pasażu Apollo, znajduje się w sercu Centrum Poznania.
To nie tylko miejsce projekcji filmowych, ale także przestrzeń, która łączy w sobie elementy teatru i objawia bogatą ofertę programową. Wizyta w kinie „Apollo” to doskonała okazja do odkrywania zarówno nowych produkcji filmowych, jak i klasyków kina.
Historia
W 1846 roku browarnik Conrad Lambert zainicjował nową erę kultury w Poznaniu, otwierając ogródek rozrywkowy znany jako établissement „Odeon”. W sąsiedztwie tego miejsca powstał budynek z salą zgromadzeń, powszechnie znaną jako sala Lamberta. Prace nad jej przebudową w stylu klasycyzującym miały miejsce w 1874 roku. Siedem lat później, w 1884 roku, wzniesiono obiekt, który z czasem przyjął nazwę kina Apollo. Mniej więcej w tym samym czasie, w roku 1898, powstał teatr w tych wnętrzach, a także restauracja, gdzie miały miejsce pierwsze projekcje filmowe w Poznaniu. Z tej sali pochodzi pierwszy dokumentalny film nakręcony w Poznaniu, który przedstawiał Stary Rynek.
W 1901 roku miała miejsce znacząca chwila, kiedy to w obiekcie wystąpił znany pianista Ignacy Jan Paderewski. Kino mogło pochwalić się stałą działalnością od 1912 roku. W dniach 3–5 grudnia 1918 roku, w tzw. sali Lamberta, odbyły się ważne obrady Polskiego Sejmu Dzielnicowego, które miały kluczowe znaczenie dla historii Polski.
Po zakończeniu I wojny światowej, budynki stały się własnością kupców poznańskich – Józefa Czepczyńskiego oraz Jana Łuczaka. W 1921 roku działalność rozpoczął Teatr Powszechny, którego repertuar obejmował głównie komedie oraz operetki. Krótko potem, tego samego roku, otwarto Kino Apollo. Warto dodać, że w 1920 roku architekt Adam Ballenstedt dokonał przekształcenia obiektu, instalując na jego elewacji rzeźby autorstwa Mieczysława Lubelskiego. Wewnątrz znalazła się polichromia patronowa, której autorem był Ignacy Wrembel. Dziś można podziwiać portyk oraz trójbiegowe schody prowadzące do głównego wejścia do kina.
W 1927 roku sala Lamberta została połączona z kabiną projekcyjną, co zaowocowało utworzeniem kina o nazwie Metropolis. Ta nowoczesna wówczas konstrukcja stworzyła kompleks kinowy, który możemy określić mianem multipleksu. W 1930 roku miała miejsce historyczna projekcja pierwszego dźwiękowego filmu w Poznaniu pt. „Upadły Anioł” (ang. The Shopworn Angel).
Podczas II wojny światowej niemieckie władze zadecydowały, by kino funkcjonowało jako Teatr Varietes Metropol, a w 1945 roku budynki, w których mieściła się sala Lamberta, doznały znacznego zniszczenia.
W 1970 roku wnętrze kina przeszło drastyczną metamorfozę, pojawiły się nowe okładziny ścian oraz podwieszany sufit, które zaprojektował Antoni Zydroń. To wtedy przeniesiono również ekran na przeciwległą stronę sali, co poprawiło akustykę i komfort oglądania.
Od 2005 roku wnętrze kina nawiązuje do stylu dawnego Metropolis, a hol został zaprojektowany w estetyce Art déco. W dzisiejszych czasach w obiekcie odbywają się nie tylko projekcje filmowe, ale także wydarzenia teatralne, a także funkcjonuje kawiarnia. Kino od 20 listopada 2006 roku należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Najwyżej cenionym wydarzeniem było oficjalne otwarcie pod nowym zarządem, które miało miejsce 29 września 2023 roku, po długiej przerwie trwającej od 1 stycznia 2022 roku. Można obecnie cieszyć się ofertą Kina Teatru Apollo, które nadal skupia się na zachowaniu tradycyjnej funkcji zarówno kinowej, jak i teatralnej. Dyrektorką obiektu jest Agnieszka Kubera.
Przypisy
- Kino Teatr Apollo: Historia [online], kinoapollo.pl [dostęp 10.10.2023 r.].
- Agnieszka Janiszewska: Wielki powrót słynnego kina w Poznaniu. Pierwsze seanse filmowe już w tym tygodniu!. eska.pl, 28.09.2023 r. [dostęp 29.11.2023 r.]
- O nas - Kino Apollo Teatr Poznań, Najlepsze kino w Poznaniu, Teatr wydarzenia kulturalne kabaret, Laskowik [online], kinoapollo.pl [dostęp 31.05.2021 r.]
- Kalendarz Wiadomości Filmowych; Almanach Polonais du Film 1933 R.8 - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [online], www.wbc.poznan.pl [dostęp 23.05.2021 r.]
- Książka adresowa przemysłu, handlu i rzemiosła miasta Poznania - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [online], www.wbc.poznan.pl [dostęp 23.05.2021 r.]
- SKSIL [online], www.kinastudyjne.pl [dostęp 30.05.2021 r.]
- PowstanieP. Wielkopolskie PowstanieP., Polski Sejm Dzielnicowy [online], Powstanie Wielkopolskie [dostęp 21.05.2021 r.]
- a b c d e f g h i j Historia [online], Kino Apollo Teatr Poznań, Najlepsze kino w Poznaniu, Teatr wydarzenia kulturalne kabaret, Laskowik [dostęp 21.05.2021 r.]
- The Shopworn Angel (1928) - IMDb [online], www.imdb.com [dostęp 23.05.2021 r.]
- a b c d e Atlas architektury Poznania, J. Pazder (red.), A. Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008.
Oceń: Kino „Apollo”