UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Neseser (Poznań)


Neseser to interesująca rzeźba plenerowa, która znajduje się w Poznaniu. Jej lokalizacja jest niezwykle malownicza, ponieważ usytuowana jest na lotnisku Ławica, tuż na wschód od głównego terminalu pasażerskiego, obok bocznego wejścia.

Ta forma artystyczna przyciąga uwagę zarówno podróżnych, jak i lokalnych mieszkańców, stając się ważnym punktem w przestrzeni publicznej.

Historia

Autorem tego niezwykłego dzieła, które mierzy 4,5 × 3 × 1,5 m, jest Maciej Kurak, uznany laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych. Obiekt stanowi wierną kopię jaskrawocytrynowego nesesera, czasem określanego jako walizka podróżna, która posiada przyczepioną informację w formie plakietki o właścicielu dzieła, którym jest sam Kurak, mającą wymiary 10 cm.

Rzeźba została zakupiona za 150 000 złotych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu oraz Centrum Animacji Kultury. Została następnie przekazana do kolekcji Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w ramach projektu pod nazwą „Poznań – miasto sztuki.” Co istotne, od 22 października 2009 roku, lotnisko pełni rolę depozytariusza tego dzieła.

Interpretacja

Rzeźba stworzona przez artystę ukazuje istotny problem współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego, które koncentruje się na gromadzeniu zbędnych dóbr. Oto, co się dzieje, gdy nadmiar przedmiotów jest przemieszczany w kontekście dostępnych środków transportu, takich jak tanie linie lotnicze, szybkie koleje czy też prywatne samochody. W rezultacie, ogromny neseser, wypełniony wieloma niepotrzebnymi rzeczami, okazał się zbyt duży, by zmieścić się w terminalu, przez co musiał pozostać na zewnątrz.

Zgadza się, że przesyt przedmiotów wcale nie jest udogodnieniem, lecz staje się ciężarem, który hamuje przemieszczanie się oraz rozwój. Kurak angażuje swoją sztukę, aby postawić fundamentalne pytanie dotyczące sensu gromadzenia nie tylko materialnych dóbr, ale również ogromnych ilości informacji oraz wiedzy encyklopedycznej pochodzącej z różnych źródeł i dziedzin życia.

Artysta wymusza na nas refleksję nad tym, czy ciągła akumulacja wszystkich dostępnych dóbr i informacji jest absolutnie konieczna i korzystna, czy może jest wyrazem kompulsywnego zachowania, które wynika z lęków i obaw współczesnego człowieka.

Inne rzeźby

Na poznańskim lotnisku można dostrzec jeszcze dwie interesujące rzeźby, które przyciągają uwagę pasażerów. Wśród nich znajduje się już uznawane dzieło zatytułowane Lotus Eaters autorstwa Piotra Kurki. Niepowtarzalną atmosferę wzbogaca również rzeźba Life is a Story, stworzona przez Izabellę Gustowską.

Obok, przed starym terminalem, znajduje się inny znaczący obiekt – Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica. Został on odsłonięty w 1984 roku i jest dziełem Jerzego Sobocińskiego oraz Saturnina Skubiszyńskiego, przywołując na myśl historię i osiągnięcia związane z tym miejscem.


Oceń: Neseser (Poznań)

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:8