Wydmy to interesująca część Poznania, która zyskuje coraz mniej na popularności, jednak wciąż zachowuje swój unikalny charakter. Miejsce to znajduje się na południowym wschodzie od Ławicy i w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Bajkowego. Z tego przyciągającego lokalizacją miejsca rozpościera się piękny widok na otaczające tereny, a bogata przyroda czyni je jeszcze bardziej urokliwym.
Granica Wydm sięga aż po Lasek Marceliński, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego obszaru. Wydmy, mimo powolnego zanikania nazwy, wciąż pozostają ważnym punktem odniesienia dla mieszkańców oraz osób poszukujących spokojnych, zielonych przestrzeni w mieście.
Charakterystyka
Obszar, o którym mowa, jest zaznaczony na mapach Poznania, jednakże z pewnym zaskoczeniem można stwierdzić, że od dawna nie ma go w świadomości lokalnej społeczności. Miejsce to często jest mylone z Osiedlem Bajkowym lub Ławicą. Co istotne, Wydmy nie są związane z sieciąMPK Poznań, co sprawia, że znajdują się na uboczu głównych dróg komunikacyjnych.
Wydmy w dużej części składają się z piaszczystych, niestrzeżonych terenów oraz łąk, co może być jedną z przyczyn nadania takiej nazwy. Niemniej jednak, obecnie, od strony północnej i zachodniej, następuje intensywny rozwój budownictwa indywidualnego, związany z Osiedlem Bajkowym i Ławicą. Główna arteria, która przekształca te tereny, to ulica Perzycka, która łączy te obszary ze szerszą infrastrukturą miejską.
Przyroda
Obszar Wydm w Poznaniu charakteryzuje się unikalnym zróżnicowaniem przyrodniczym, w tym obecnością cennych ekosystemów. W tym regionie można spotkać zagrożony zanikiem zespół łąk trzęślicowych, znany pod nazwą Selino carvifoliae-Molinietum.
Te szczególne łąki często pojawiają się w sąsiedztwie starych rowów melioracyjnych, co dodatkowo podkreśla ich wartość ekologiczną oraz potrzeby ochrony.
Przypisy
- Jerzy Ptaszyk, Andrzej Dziabaszewski, Albin Pawłowski, Dolina Strumienia Junikowskiego, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2002, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2002 r., s. 281.
Pozostałe obiekty w kategorii "Tereny zielone":
Ścieżka w koronach drzew (Poznań) | Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu | Ścieżka przyrodniczo-leśna w Lesie MarcelińskimOceń: Wydmy (Poznań)