Kazimierz Śmiglak


Kazimierz Śmiglak to postać z niezwykłą historią w polskim świecie piłkarskim. Urodził się 1 marca 1910 roku w Poznaniu, a swoją życiową drogę zakończył 23 grudnia 1992 roku w tym samym mieście. Przez lata działał jako piłkarz, trener oraz działacz piłkarski, pozostawiając po sobie znaczący ślad.

Warto zaznaczyć, że Kazimierz Śmiglak stał się naj młodszym trenerem w historii Ekstraklasy, debiutując na tym stanowisku w zaledwie 21. roku życia. Jego osiągnięcia są inspiracją dla wielu młodych trenerów, którzy pragną podążać podobną drogą.

Życiorys

Jako młody sportowiec, Kazimierz Śmiglak rozpoczął swoją piłkarską karierę w Pogoni Poznań, idąc w ślady swoich braci – Stanisława, Mariana oraz Józefa. Wkrótce związał swoje życie z Wartą Poznań, z którą był związany przez wiele lat. Jego umiejętności i zaangażowanie jako trenera przyniosły mu uznanie, szczególnie w sektorze młodzieżowym. Od początku kariery odnosił sukcesy w pracy z młodymi piłkarzami, przyczyniając się do ich rozwoju.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Kazimierza Śmiglaka była rola trenera Warty Poznań, gdzie pomógł ekipie zdobyć tytuł mistrza Polski w 1947 roku. Poza działalnością klubową, był również aktywnym członkiem trenerskiej komisji selekcyjnej reprezentacji Polski, a także zapisał się w historii jako trener reprezentacji Polski juniorów. Jego powszechnie znany i ceniony wkład w sukcesy młodzieżowego futbolu zdobył mu szacunek w środowisku piłkarskim.

Kazimierz był również zaangażowany w działalność w Poznańskim OZPN jako działacz piłkarski, pełniąc funkcję kapitana sportowego w latach 1945-1948, a później przez długie lata był członkiem Rady Trenerów. Jego pasja i determinacja miały znaczący wpływ na rozwój piłki nożnej w regionie oraz w kraju.

Kariera piłkarska

Kazimierz Śmiglak, znany z boisk piłkarskich jako pomocnik, miał znaczący wpływ na rozwój polskiego futbolu. W trakcie swojej kariery grał w dwóch głównych klubach: Pogoń Poznań od 1925 do 1929 oraz Warta Poznań od 1929 do 1936. Wspaniałe osiągnięcia Śmiglaka obejmują zdobycie III miejsca w mistrzostwach Polski w latach 1932, 1935 i 1936.

Kariera piłkarska w ekstraklasie

Debiut Kazimierza w ekstraklasie miał miejsce 3 lipca 1932 roku w pamiętnym meczu przeciwko Ruchowi Chorzów, w którym Warta Poznań wygrała 3:0. W czasie swojej przygody z Wartą Poznań rozegrał 38 meczów, co stanowiło istotny wkład w sukcesy drużyny w latach 1932-1936.

Kariera trenerska

Już jako aktywny zawodnik, Kazimierz Śmiglak podejmował się szkolenia młodzieży w Warcie Poznań. To on kierował drużyną juniorów Warty Poznań, która wzięła udział w pierwszych mistrzostwach Polski juniorów, które odbyły się w 1936 roku w Sierakowie, zdobywając przy tym srebrny medal. Dodatkowo, był uczestnikiem kursów na instruktorów piłkarskich organizowanych w 1937 roku przez Kurta Otto oraz w 1939 roku przez Alexa Jamesa. Przed wybuchem II wojny światowej, jego działalność trenerska koncentrowała się na Warcie Poznań.

Po zakończeniu wojny, Kazimierz Śmiglak kontynuował swoją karierę jako trener, zarządzając następującymi klubami: Warta Poznań (31-39), Olimpia Poznań (45), powracając do Warty Poznań (46-47), a następnie znowu do Olimpii Poznań (47-48). W 1948 roku miał znowu okazję trenować Warta Poznań, a w kolejnych latach zajmował się drużyną Budowlani Poznań (48-49) oraz ponownie Warta Poznań (49). Po czasie spędzonym w Polonii Leszno (50), zyskał kolejny angaż w Olimpii Poznań (51-56), a następnie w Grunwaldzie Poznań (57-63). Jego kariera obejmowała również zespoły takie jak Górnik Konin (65-67), Zjednoczeni Września (67-69), Warta Śrem (?), Polonia Nowy Tomyśl (?) oraz Orkan Poznań (?), a także Admira-Teletra Poznań (75-76). Jako prowadzący drużynę Warty Poznań, brał udział w zdobyciu tytułu mistrza Polski w 1947 roku. Był także członkiem trenerskiej komisji selekcyjnej reprezentacji Polski w dziewięciu meczach rozgrywanych w latach 49-50 oraz trenował reprezentację Polski juniorów.

Kariera trenerska w ekstraklasie

Kazimierz Śmiglak miał zaszczyt prowadzić zespół Warty Poznań w 33 meczach ekstraklasy w latach 31-49. Po zakończonej karierze, jego wkład w polski futbol został doceniony, a jego wspomnienie trwa do dziś. Został również pochowany na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

Przypisy

  1. Śmiglak Kazimierz – miejsce pochówku [dostęp 04.02.2019 r.]

Oceń: Kazimierz Śmiglak

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:23