Zygmunt Klemens Cybichowski, urodzony 23 listopada 1879 roku w Poznaniu, to postać, która znacząco wpłynęła na rozwój polskiego prawa międzynarodowego publicznego. Jego działalność i osiągnięcia sprawiły, że stał się jednym z pionierów tej dziedziny w Polsce. Jako profesor na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Lwowskim, wniósł istotny wkład nie tylko w naukę, ale również w praktykę prawniczą.
Cybichowski pełnił także funkcje sędziego w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze, co podkreśla jego międzynarodową pozycję w dziedzinie prawa. Jednak jego życie nie było wolne od kontrowersji; był również znany jako polski polityk faszystowski i aktywny antysemita. W trudnym czasie okupacji niemieckiej, stał się członkiem Narodowej Organizacji Radykalnej, która kolaborowała z III Rzeszą.
Jego postać budzi mieszane uczucia, a różnorodne aspekty jego działalności są tematem licznych dyskusji historyków i prawników.
Życiorys
Był potomkiem Bronisława, profesora gimnazjalnego, który nauczał filozofii oraz języka polskiego, a także Marii Bischoff. Jego bratem był Stefan Cybichowski. Po ukończeniu gimnazjum humanistycznego w Inowrocławiu w 1899 roku, Zygmunt Cybichowski zdecydował się na studia prawnicze oraz ekonomiczne, które odbył na uniwersytetach w Berlinie (1899–1900), Monachium (1900), i Wrocławiu (1900–1902). Jego wykształcenie było wzbogacane również na uniwersytetach w Strasburgu i Paryżu do roku 1902.
Rok 1902 okazał się znaczący, ponieważ w Strasburgu obronił doktorat z prawa, posługując się pracą zatytułowaną „Artikel 76 der Reichsverfassung”. W latach 1903–1905 oraz 1908–1910 odbył aplikację sądową w Poznaniu, Wrocławiu i Berlinie. W okresie 1910–1911 sprawował funkcję asesora sądowego.
W 1911 roku przedstawił swoją pracę habilitacyjną „Das antike Volkerrecht” na Uniwersytecie we Fryburgu, co zaowocowało uzyskaniem tytułu docenta w Katedrze Prawa Narodów i Międzynarodowego Prawa Prywatnego. Prowadził wykłady z zakresu prawa międzynarodowego publicznego oraz prywatnego. Wkrótce potem przeniósł się na Uniwersytet Lwowski, gdzie objął stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz kierownika Katedry Nauk Prawnych i Politycznych oraz Katedry Filozofii Prawa.
Był także członkiem Komisji Sejmowo-Konstytucyjnej Tymczasowej Rady Stanu. W 1919 roku podjął współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie do wybuchu II wojny światowej kierował Katedrą Prawa Państwowego i Międzynarodowego. Po uzyskaniu tytułu profesora zwyczajnego w 1919 roku, pełnił również funkcję dziekana Wydziału Prawa UW w latach 1919–1922.
Zasiadał w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze jako sędzia od 1923 roku. Gościnnie prowadził wykłady z prawa międzynarodowego publicznego w Lublanie, Zagrzebiu, Belgradzie (1925), Wiedniu (1927), Berlinie (1929), a także w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego. Jego znaczącą rolą była również przewodniczenie XXXV Światowemu Kongresowi Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego, który odbył się w Warszawie w 1928 roku.
W 1932 roku został członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, a także należał do Akademii Nauk Prawnych i Ustawodawstw w Madrycie (1928). Oprócz tego w latach 1928–1930 pełnił rolę prezydenta Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego oraz był członkiem Akademii Nauk Politycznych w Nowym Jorku. Ponadto, współzałożył oraz pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Jugosławii, a także był wiceprezesem Polskiego Instytutu Współpracy z Zagranicą.
Z dniem 1 lipca 1938 roku przeszedł w stan spoczynku jako profesor zwyczajny Uniwersytetu J. Piłsudskiego.
Poglądy polityczne
Zygmunt Cybichowski był postacią znaną z kontrowersyjnych poglądów, które zostały oznaczone silnym akcentem na antysemityzm i nacjonalizm. Jego opinie w tej kwestii nie były neutralne, a wręcz zaczepne, w szczególności w odniesieniu do włoskiego faszyzmu oraz niemieckiego narodowego socjalizmu.
Cybichowski określał siebie jako zagorzałego zwolennika tzw. „demokracji nacjonalistycznej”. Uważał, że taki system powinien mieć wyraźnie antysemicki, antymasoński i antykomunistyczny wydźwięk. Stwierdził niegdyś: „Demokracja nacjonalistyczna nie odrzuca współpracy mniejszości narodowych z wyjątkiem żydów, od których pragnie się odseparować, wysuwając program ich emigracji”. Takie podejście odzwierciedlało jego silne przekonania i postulaty dotyczące traktowania mniejszości.
W 1934 roku rozpoczął współpracę z Internationale Arbeitsgemeinschaft der Nationalisten, organizacją która propagowała paneuropejskie idee nazistowskie. W tym samym roku wziął udział w zjeździe antysemickim, który odbył się w Niemczech, co miało dla niego istotne znaczenie w kontekście jego zaangażowania w tą ideologię.
Trzy lata później związał się z Ruchem Narodowo-Radykalnym, co dalej podkreśliło jego poglądy polityczne. W 1939 roku stał się członkiem Narodowej Organizacji Radykalnej, która proklamowała proniemiecką i antykomunistyczną orientację, dodatkowo utrzymując silnie antysemickie tendencje.
Nagrody i odznaczenia
W dorobku Zygmunta Cybichowskiego znajdują się liczne wyróżnienia oraz nagrody, które doceniają jego znaczący wkład w rozwój nauki oraz kultury. Jego osiągnięcia obejmują:
- Doktorat honoris causa nadany przez Columbia University w Nowym Jorku w 1930 roku,
- Wielki Medal Srebrny Akademii Nauk Prawnych i Ustawodawstw w Madrycie,
- Order św. Sawy.
Dorobek naukowy
Badania Zygmunta Cybichowskiego koncentrowały się na prawie międzynarodowym publicznym oraz prawie państwowym. Był on jednym z pierwszych polskich badaczy, którzy podjęli się analizy współczesnego prawa wojennego. W ramach swoich badań zaproponował, aby ustalić normy dotyczące funkcjonowania telegrafii i telefonii w czasie konfliktów zbrojnych. Dzięki szczegółowej analizie działań administracji rosyjskiej podczas okupacji Lwowa w latach 1914–1915, wykazał bezprawne aspekty wielu decyzji.
W kontekście ustalania przynależności państwowej, Cybichowski podkreślał znaczenie takich elementów jak: urodzenie, małżeństwo oraz naturalizacja. Kwestionował on tradycyjne rozumienie praw i obowiązków obywatela, dostrzegając w nim złożoność, która zasługuje na głębsze zbadanie. Jego zainteresowania obejmowały również kwestie rozwiązania sporów prawnych, które miały miejsce pomiędzy krajami Rzeszy Niemieckiej w drugiej połowie XIX wieku.
Do grona jego uczniów należeli m.in. Cezary Berezowski oraz Edward Muszalski.
Najważniejsze prace
- Studien zum Internationalen Recht (1912),
- Międzynarodowe prawo wojenne (1914),
- O pojęciu i istocie przynależności państwowej (1920),
- Prawa mniejszości (1922),
- Pełnomocnictwo skarbowe rządu w oświetleniu konstytucji (1924),
- Polskie prawo państwowe (1925–1929, 2 tomy),
- Encyklopedia podręczna prawa publicznego (1926–1930, 2 tomy),
- Międzynarodowe prawo karne (1927),
- Prawo międzynarodowe publiczne i prywatne (1928),
- Geneza i rozwój prawa międzynarodowego (1930),
- Na szlakach nacjonalizmu. Rozważania prawno-polityczne (1939).
Przypisy
- J. Tomasiewicz: W kierunku nacjokracji. Tendencje autorytarne, totalistyczne i profaszystowskie w polskiej myśli politycznej (1933–1939): narodowcy – narodowi radykałowie – narodowi socjaliści. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2019, s. 205, 208.
- Antysemityzm pod przykrywką patriotyzmu Ruchu Narodowego • Racibórz [online], Nowiny.pl [dostęp 20.03.2018 r.]
- Zygmunt Cybichowski 1879-1946 [online], www.polskietradycje.pl [dostęp 05.08.2020 r.]
- Maciej M. Marszał, Polskie elity wobec włoskiego faszyzmu 1922–1939, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska”, LVIII, 2011
- Stanisław S. Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1983, s. 114.
- Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu, Warszawa 1998, s. 219.
- Stefan S. Niebudek, Prawo na szlakach nacjonalizmu, „Prosto z Mostu”, 5 (36), 03.09.1939 r., s. 8.
- Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 6, s. 243, 20.06.1938 r.
- Zygmunt Z. Cybichowski, Na szlakach nacjonalizmu. Rozważania polityczne, Warszawa: Gebethner i Wolff; „Drukarnia Polska”, 1939, s. 13.
- Stanisław S. Salmonowicz, Jerzy J. Serczyk, Z problemów kolaboracji w Polsce w latach 1939–1941, „Czasy Nowożytne, tom XIV/2003”, 2003.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Piotr Hofmański | Stanisław Sławski (1881–1943) | Wiktor Pawlak | Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz | Stanisław Afenda | Przemysław Radzik | Mieczysław Seydlitz | Wojciech Machała | Andrzej Marcinkowski | Paweł Grzegorczyk (prawnik) | Jan Sandorski | Roman Hauser | Michał Laskowski (sędzia) | Stanisław Sołtysiński | Władysław Jażdżewski | Stanisław Stachowiak | Jerzy Kranz (prawnik) | Wojciech Łączkowski | Karol Józef Fischbach | Natalia GajlOceń: Zygmunt Cybichowski