Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk, znany także jako IGR PAN, to renomowana jednostka badawcza, która odgrywa kluczową rolę w dziedzinie nauk biologicznych.
Znajduje się w Poznaniu i należy do elity instytutów naukowych w Polsce, koncentrując swoje wysiłki na badaniach dotyczących genetyki roślin.
Informacje ogólne
Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk stanowi kluczowe ośrodek naukowy w dziedzinie badań nad genetyką oraz biotechnologią roślin uprawnych. Jego misja koncentruje się na realizacji badań w ramach nauk biologicznych oraz rolniczych, kładąc szczególny nacisk na genetykę i genomikę roślin.
IBR PAN, jako jedyny instytut badawczy w Polsce, który specjalizuje się w tej dziedzinie, dąży do upowszechniania wyników badań w zgodzie z globalnymi standardami. Instytut nie tylko prowadzi prace badawcze, ale również angażuje się w szerokie działania związane z popularyzacją osiągnięć w obszarze genetyki roślin.
Profil badawczy
Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk prowadzi działalność badawczą w wielu ważnych dziedzinach związanych z genetyką i biotechnologią. W ramach profilu badawczego instytut zajmuje się następującymi obszarami:
- genomika,
- cytogenetyka,
- biotechnologia,
- kultury in vitro,
- odporność roślin na stresy,
- biometria,
- bioinformatyka.
Instytut dysponuje również uprawnieniami do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia, co potwierdza jego wielką rolę w kształceniu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie.
Nagroda im. Stefana Barbackiego
W 1994 roku, z inicjatywy Instytutu, powołano do życia Krajową Nagrodę Naukową z Zakresu Genetyki Roślin, która nosi imię Stefana Barbackiego. Ta prestiżowa nagroda jest przyznawana corocznie i ma na celu wyróżnienie najlepszych prac dokonanych przez młodych naukowców działających w tej dziedzinie.
Logo HR
W styczniu 2014 roku, Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk otrzymał zaszczytny znak jakości, jakim jest logo HR Excellence in Research. Przyznane przez Komisję Europejską, odzwierciedla ono przestrzeganie zasady Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania w procesach rekrutacji naukowców.
Informacje na temat instytucji posiadających logo HR Excellence in Research można znaleźć na portalu EURAXESS.
Program ERA Chair
Od lipca 2014 roku, w ramach działalności IGR PAN, prowadzony jest innowacyjny projekt, który stanowi pierwszy pilotażowy konkurs w Polsce na Katedry w Europejskiej Przestrzeni Badawczej – ERA Chairs. Inicjatywa ta nosi nazwę BIO-TALENT, co w języku angielskim oznacza „The Creation of the Department of Integrative Plant Biology”. W efekcie realizacji tego programu powstał Zakład Zintegrowanej Biologii Roślin, który ma na celu rozwijanie interdyscyplinarnych badań nad roślinami.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronie: www.biotalentu.eu.
Przypisy
- ERA Chair [online], 01.03.2018 r. [dostęp 01.03.2018 r.]
- HRS4R, „EURAXESS”, 17.07.2015 r. [dostęp 04.09.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Centrum Badań Metropolitalnych | Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego | Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk | Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii | Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu | Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego | Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk | Instytut Higieny w Poznaniu | Instytut Ochrony Roślin | Centrum Badań Migracyjnych | Instytut im. Oskara Kolberga | Ośrodek Nauki PAN w Poznaniu | Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne w PoznaniuOceń: Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk