Ośrodek Nauki PAN w Poznaniu


Ośrodek Nauki PAN w Poznaniu to kluczowa jednostka w ramach Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, który odgrywa istotną rolę w badaniach naukowych. Obiekt zlokalizowany jest w samym sercu miasta, pod adresem ul. Wieniawskiego 17/19, w pobliżu Parku Wieniawskiego.

To doskonała lokalizacja, która sprzyja integracji z lokalną społecznością oraz umożliwia współpracę z innymi instytucjami naukowymi. Ośrodek nie tylko prowadzi badania, ale również organizuje wydarzenia edukacyjne i popularyzacyjne, przyczyniając się do popularyzacji nauki i technologii w regionie.

Architektura

Projekt budynku Ośrodka Nauki PAN w Poznaniu jest autorstwa dwóch wybitnych architektów, Zygmunta Skupniewicza oraz Zygmunta Lutomskiego. Obiekt ten znajduje się w północnej części tzw. Ringu Stuebbena i został oddany do użytku w 1993 roku. Jest to jeden z ostatnich elementów, które wzbogaciły to założenie urbanistyczne. Forma bryły budynku, która reprezentuje styl późnomodernistyczny, jest podzielona na pięć różnorodnych części, co nadaje mu ciekawy charakter oraz sprawia, że mimo sporych rozmiarów, dobrze wpisuje się w okoliczną architekturę.

W obiekcie znajdują się pomieszczenia dla instytucji Polskiej Akademii Nauk oraz centrum konferencyjne, a także pokoje gościnne. Został on wzniesiony na pustej działce, na której niegdyś istniał stary szpital żydowski. Wyróżnieniem dla budynku była nagroda Budowa Roku 1993, a także dyplom izby projektowania budowlanego. Ponadto, autorzy projektu otrzymali nagrodę ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.

Powstanie tego obiektu było odpowiedzią na nieodpowiednie warunki lokalowe, z jakimi borykał się Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, znajdujący się wcześniej przy ul. Mielżyńskiego. Profesorowie Gerard Labuda, Witold Michałkiewicz oraz Maciej Wiewiórowski zwrócili się z inicjatywą do prezydenta Andrzeja Wituskiego, proponując konkretną działkę, na której wcześniej znajdował się cmentarz żydowski, jednak już nieistniejący. Gmina żydowska uszanowała tę decyzję i nie wyraziła żadnych zastrzeżeń. W przeciwieństwie do tego, władze Teatru Wielkiego protestowały, mając na uwadze plany budowy magazynu dekoracji w tej lokalizacji. Oddział Polskiej Akademii Nauk miał siedzibę w nowym obiekcie aż do 2019 roku.

Okolica

Ośrodek usytuowany jest w niezwykle atrakcyjnej okolicy, sąsiadując z zabytkowym Teatrem Wielkim, a także dawnym pensjonatem Apolinarego Jana Michalika. Tuż naprzeciwko znajduje się majestatyczny gmach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz budynki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W bezpośredniej bliskości, warto zwrócić uwagę na kościół Dominikanów, który dodaje otoczeniu niepowtarzalnego charakteru.

Niedaleko głównego wjazdu do ośrodka znajduje się pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, symbol pamięci i historii. W tej samej okolicy zlokalizowane są również interesujące obiekty, takie jak zespół domów profesorskich przy ul. Libelta oraz zespół domów urzędniczych przy ul. Kościuszki.

Przypisy

  1. Centrum konferencyjne, Ośrodek Nauki w Poznaniu. ICHB PAN. [dostęp 24.07.2019 r.]
  2. Marek M. Świtoński, Od Redakcji, „Biuletyn Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu”, 01.06.2019 r. [dostęp 24.07.2019 r.]
  3. Andrzej A. Wituski, Dorota D. Ronge-Juszczyk, Przecież to mój Poznań. Andrzej Wituski w rozmowie z Dorotą Ronge-Juszczyk, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2014, s. 51.
  4. Projekt - Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk H. Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013, s. 326.

Oceń: Ośrodek Nauki PAN w Poznaniu

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:9