Adam Elbanowski


Adam Krzysztof Elbanowski, urodzony 23 maja 1954 roku w Poznaniu, to pamiętny polski hispanista, który zdobył stopień doktora habilitowanego i obecnie piastuje stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wiedza i pasja dotyczą literatury oraz historii Ameryki Łacińskiej, co czyni go cenionym ekspertem w tej dziedzinie.

Elbanowski to nie tylko naukowiec, ale również tłumacz i eseista, który przyczynił się do popularyzacji kultury latynoamerykańskiej w Polsce. W latach 1992-1997 pełnił funkcję ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Kolumbii, co podkreśla jego głębokie zainteresowanie i zaangażowanie w relacje polsko-latynoamerykańskie.

Życiorys

Adam Elbanowski to wybitny polski akademik, który uzyskał tytuł magistra hispanistyki na Uniwersytecie Warszawskim w 1978 roku. Uczelnia ta była także miejscem jego doktoratu, który obronił w 1985 roku. Tematem jego pracy była analiza opowieści fantastycznych Julio Cortázara, z naciskiem na ich strukturę oraz funkcję w narracjach, które pojawiły się w zbiorze „Relatos”. W 1998 roku zdobył stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, ze specjalizacją w literaturze hiszpańskiej, po obronie monografii pt. „En el umbral del texto: la obra de Jorge Luis Borges”.

Od 1981 roku Elbanowski pełni rolę wykładowcy na Uniwersytecie Warszawskim, w szczególności na Wydziale Neofilologii oraz w Lingwistyce Stosowanej. Został profesorem nadzwyczajnym w 2002 roku, a w latach 2008–2012 był Dyrektorem Instytutu Ameryk i Europy UW, który skupia w sobie trzy jednostki akademickie: EUROREG, OSA oraz CESLA. Dodatkowo, od 2010 roku jest również wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. W trakcie swojej kariery naukowej wypromował co najmniej jedną osobę na stopień doktora.

Obszar jego zainteresowań naukowych jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. literaturę hispanoamerykańską, teorię literatury, literaturę powszechną, a także historie związane z podbojem i odkryciem Ameryki. W szczególności bada też kultury prekolumbijskie Kolumbii oraz tematykę społeczno-polityczną współczesnej Kolumbii. W jego dorobku znajduje się także zagadnienie przekładu literackiego oraz teorie fantastyki, zwłaszcza w kontekście twórczości Jorge Luisa Borgesa.

Elbanowski pełnił również funkcję ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Kolumbii, a jego akredytacja obejmowała także Ekwador. Od 2007 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W jego dorobku znajdują się liczne przekłady literatury, w tym utworów autorów takich jak Jorge Luis Borges, Juan José Millas, Luis Sepúlveda, Alberto Sánchez Piñol, Francisco Coloane, Alicia Giménez Bartlett oraz Jorge Carrión.

Prywatnie, Adam Elbanowski jest żonaty z Dorotą Walasek-Elbanowską, która również specjalizuje się w tłumaczeniu literatury hiszpańskojęzycznej.

Publikacje

Adam Elbanowski to autor, którego prace badają złożone relacje kulturowe oraz historyczne. Poniżej przedstawiamy jego publikacje, które ukazują niezwykłe aspekty literatury oraz historii Ameryki Łacińskiej.

  • Kraina Mwisków. Przewodnik po Eldorado, Warszawa: „Diogenes”: „Świat Książki”, 1999, ISBN 83-7227-256-5,
  • Nowe Królestwo Grenady, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2006, ISBN 83-7414-181-6,
  • La imagen del Nuevo Mundo en el discurso enciclopédico antiguo, Warszawa: Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, 2012, ISBN 978-83-62443-30-7,
  • Świadectwa, metafory, fabulacje: współczesna literatura Ameryki Łacińskiej, Warszawa: Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, 2013, ISBN 978-83-62992-07-2,
  • Portrety zdobywców i sylwetki niepozornych: z dziejów Wenezueli i Nowego Królestwa Grenady w XVI wieku, Warszawa: Uniwersytet Warszawski. Centrum Studiów Latynoamerykańskich CESLA, 2017, ISBN 978-83-62992-22-5.

Przypisy

  1. Dorota ELBANOWSKA [online], Stowarzyszenie Pisarzy Polskich [dostęp 10.11.2020 r.]
  2. System Wspomagania Wyboru Recenzentów [online], recenzenci.opi.org.pl [dostęp 05.02.2019 r.]
  3. BarbaraB. Wizimirska BarbaraB. (red.), Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej 1991, Warszawa: PISM, 1993 r., s. 207.

Oceń: Adam Elbanowski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:7