Andrzej Wiśniewski (filozof)


Andrzej Wiśniewski, urodzony 4 lutego 1958 roku w Poznaniu, to wybitny polski filozof, którego obszarami specjalizacji są logika oraz logika filozoficzna. Jako nauczyciel akademicki, Wiśniewski przez długi czas był związany z renomowanymi uczelniami wyższymi w Poznaniu oraz Zielonej Górze.

W swojej karierze pełnił wiele ważnych funkcji, a jednym z kluczowych momentów było sprawowanie obowiązków ostatniego rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze w latach 1999–2001.

Życiorys

Andrzej Wiśniewski, wybitny filozof, przyszedł na świat w 1958 roku w Poznaniu, gdzie spędził większość swojego życia zawodowego oraz osobistego. Po pomyślnym ukończeniu szkoły podstawowej i średniej, w 1977 roku zdobył świadectwo dojrzałości, które umożliwiło mu podjęcie studiów filozoficznych na prestiżowym Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Ukończone w 1981 roku studia zaowocowały tytułem magistra, który uzyskał na podstawie pracy pt. „Związki między problemami filozoficznymi a logiczne teorie pytań”, napisanej pod opieką prof. Jana Sucha.

Po zdobyciu tytułu magistra, Wiśniewski rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni jako asystent w Instytucie Filozofii UAM. W 1986 roku obronił rozprawę doktorską na temat „Generowanie pytań przez zbiory zdań”, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych. Sukces w tej dziedzinie owocował awansem na stanowisko adiunkta w 1987 roku.

W 1991 roku, po pomyślnym zdaniu kolokwium habilitacyjnego i obronie pracy „Stawianie pytań: logika i racjonalność”, uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie filozofii, specjalizując się w logice. W 1993 roku objął tytuł profesora nadzwyczajnego w Instytucie Filozofii UAM.

W 1995 roku, Wiśniewski podjął decyzję o przeniesieniu się do Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Szybko awansował na stanowisko zastępcy dyrektora, a od 1996 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii tej uczelni. W latach 1999-2002 kierował Zakładem Logiki i Metodologii Nauk. Także w 1999 roku, Kolegium Elektorskie WSP wybrało go na rektora tej instytucji edukacyjnej.

Jeszcze w tym samym roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Podczas jego kadencji rektorskiej, doprowadził do znaczącego wydarzenia w zielonogórskim szkolnictwie wyższym, którym było połączenie Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Politechniki Zielonogórskiej, co zaowocowało powstaniem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W 2005 roku Andrzej Wiśniewski zrezygnował z pracy w Uniwersytecie Zielonogórskim i powrócił na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie aż do 2007 roku pełnił rolę kierownika Zakładu Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Psychologii UAM.

Dorobek naukowy i odznaczenia

Zainteresowania naukowe Andrzeja Wiśniewskiego koncentrują się na logice filozoficznej, ze szczególnym uwzględnieniem logiki pytań, logiki epistemicznej oraz logik parakonsystentnych.

Dotychczas wypromował czterech doktorów, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój młodych naukowców.

W ramach swojej pracy naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej, otrzymał wiele prestiżowych nagród, które są docenieniem jego osiągnięć.

Wśród wyróżnień można wymienić dwie nagrody rektora UAM, a także nagrody Ministra Edukacji Narodowej, w tym za książkę zatytułowaną The Posing of Questions: Logical Foundations of Erotetic Inferences (Kluwer 1995), a także za osiągnięcia organizacyjne, a także Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wiśniewski jest również laureatem nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która przyznawana jest nauczycielom akademickim za całokształt ich dorobku oraz za ich osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.

W 2019 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych, co stanowi kolejny dowód na jego znaczący wkład w rozwój tej dziedziny.

Przypisy

  1. Znawca erotetyki Andrzej Wiśniewski laureatem Narody FNP [online], Nauka w Polsce [dostęp 10.11.2019 r.] (pol.).
  2. Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla nauczycieli akademickich za całokształt dorobku, za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne oraz za osiągnięcia organizacyjne 2014 [online], Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego [dostęp 05.04.2020 r.] (pol.).
  3. Prof. Andrzej Wiśniewski [online] [dostęp 05.04.2020 r.] (pol.).
  4. Zakład Logiki i Kognitywistyki [online], web.archive.org, 27.05.2012 r. [dostęp 01.12.2021 r.]
  5. Stawianie pytań: logika i racjonalność w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 24.04.2012 r.]
  6. Generowanie pytań przez zbiory zdań w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 22.04.2012 r.]
  7. a b c d e f prof. dr hab. Andrzej Wiśniewski [online], Zakład Logiki i Kognitywistyki, Instytut Psychologii UAM [dostęp 25.04.2012 r.] (pol.).
  8. a b Prof. Andrzej Wiśniewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.04.2012 r.]
  9. Ustawa z dnia 07.06.2001 r. o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze. Dz.U. z 2001 r. nr 74, poz. 785

Oceń: Andrzej Wiśniewski (filozof)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:17