Andrzej Kryszewski


Andrzej Józef Kryszewski, urodzony 19 listopada 1933 roku w Poznaniu, był wybitnym lekarzem w Polsce, który zyskał renomę jako specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz gastroenterologii.

Jego kariera medyczna, naznaczona licznymi osiągnięciami, doprowadziła go do tytułu profesora doktora habilitowanego, co podkreśla jego głęboką wiedzę oraz znaczący wkład w rozwój tej specjalizacji.

Kryszewski zmarł 21 maja 2019 roku w Sopocie, pozostawiając po sobie nie tylko dorobek naukowy, ale również wielu wdzięcznych pacjentów i uczniów.

Życiorys

Andrzej Kryszewski urodził się jako syn Józefa i Teofili. W 1959 roku zakończył swoje studia medyczne na Akademii Medycznej w Gdańsku, z którą to uczelnią był związany przez całe swoje zawodowe życie. Od 1980 roku pełnił tam funkcję docenta. Dodatkowo, w 1972 roku odbył staż w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Hammersmith Hospital w Londynie, zdobywając cenne doświadczenie.

W ciągu swojej kariery, Kryszewski piastował różne ważne stanowiska, w tym dyrektora Instytutu Chorób Wewnętrznych, a także kierownika Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej na gdańskiej uczelni medycznej. Ponadto, był wojewódzkim specjalistą ds. chorób wewnętrznych dla województwa gdańskiego.

W 1980 roku zdobył stopień doktora habilitowanego, a 31 maja 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk medycznych. Jako profesor pracował w Instytucie Chorób Wewnętrznych na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym Akademii Medycznej w Gdańsku, a także w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie. Kryszewski był członkiem prezydium Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

W swojej pracy naukowej zajmował się istotnymi zagadnieniami, takimi jak wchłanianie jelitowe oraz konsekwencje alkoholizmu na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zmarł 21 maja 2019 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy oraz pamięć o swoich osiągnięciach w medycynie.

Odznaczenia

Andrzej Kryszewski jest osobą, która zdobyła szereg prestiżowych odznaczeń w uznaniu za swoje zasługi. Poniżej przedstawiamy listę przyznanych mu wyróżnień:

  • 1978: Złoty Krzyż Zasługi,
  • 1985: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • 1988: Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
  • 1997: Medal Zasłużonego AMG,
  • 1999: Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Odznaka honorowa „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”.

Wybrane publikacje

W zbiorze publikacji Andrzeja Kryszewskiego znajduje się wiele istotnych prac naukowych. Oto przegląd wybranych tytułów:

  • 2005: Coexistence of coeliac disease and Leśniowski-Crohn’s disease,
  • 2006: Choroba trzewna u dorosłych: wierzchołek góry lodowej.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Zmarł prof. Andrzej Kryszewski. gumed.edu.pl. [dostęp 23.05.2019 r.]
  2. a b c d e f g Prof. Andrzej Józef Kryszewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.05.2019 r.]
  3. Kierownicy Katedry. gastro.gumed.edu.pl. [dostęp 23.05.2019 r.]
  4. Kto jest kim w polskie jmedycynie. Informator biograficzny, Warszawa 1987.

Oceń: Andrzej Kryszewski

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:8