UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kazimierz Hołoga


Kazimierz Antoni Hołoga, urodzony 18 stycznia 1913 roku w Poznaniu, to postać wybitna w polskiej medycynie. Zmarł 12 września 1958 roku w Nowym Tomyślu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w swojej dziedzinie. Był cenionym lekarzem chirurgiem, którego działalność zasługuje na szczególne uznanie. Dodatkowo, jest również uznawany za Sługę Bożego, co nadaje jego osobie dodatkowy wymiar duchowy. Hołoga był nie tylko lekarzem, ale także osobą, która łączyła swoje powołanie z misją niesienia pomocy innym. Warto przyjrzeć się jego życiu oraz pracy, które były niezwykle inspirujące.

Życiorys

Kazimierz Hołoga przyszedł na świat jako syn Wincentego, handlowca, i Marii z Białkowskich. W rodzinie wychowywał się wraz z dwiema siostrami, Marią i Haliną, oraz trzema braćmi, Józefem, Marianem i Stanisławem. Z powodu trudności finansowych rodzina wielokrotnie zmieniała miejsce zamieszkania. Swoją edukację rozpoczął w Lesznie, do którego dojeżdżał z Karchowa.

W dniu 13 listopada 1931 roku Kazimierz został członkiem Sodalicji Mariańskiej pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej oraz św. Stanisława Kostki w Gnieźnie. Po roku, w 1932, zdał maturę w Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i odbył roczną służbę wojskową. Dwa lata później, w 1934, ukończył szkołę podchorążych, uzyskując stopień oficera rezerwy. W 1935 roku rozpoczyna studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego.

Gdy wybuchła II wojna światowa, w wrześniu 1939 roku Kazimierz służył w kolumnach sanitarnych. W trakcie okupacji przebywał w Poznaniu, a następnie w Warszawie, gdzie wykonywał fizyczną pracę w browarze. W 1941 roku został zatrzymany podczas ulicznej łapanki i trafił do Pawiaka. Zdołał się jednak wydostać z rąk okupanta krótko przed planowanym przewiezieniem do Auschwitz-Birkenau. Osiedlił się w Krakowie, gdzie od grudnia 1941 do maja 1942 roku, pracował w laboratorium prof. Odo Bujwida w Zakładach Produkcji Surowic i Szczepionek.

Kazimierz kontynuował swoje studia medyczne w konspiracji, uzyskując dyplom 27 lutego 1942 roku. W sierpniu tego samego roku podjął pracę w szpitalu św. Wincentego á Paulo w Lublinie, prowadzonym przez siostry szarytki. Tu nawiązał kontakty z Armią Krajową i włączył się do ruchu oporu działającego na Lubelszczyźnie. W 1944 roku, po wyzwoleniu Lublina przez Armię Czerwoną, został zmobilizowany do 2 Armii Wojska Polskiego i skierowany do pracy w Szpitalu Ewakuacyjnym nr 64, gdzie służył aż do demobilizacji 11 stycznia 1946 roku w Bydgoszczy.

Po zakończeniu wojny Kazimierz znalazł zatrudnienie w Szpitalu Sióstr Elżbietanek w Poznaniu, gdzie pełnił rolę asystenta prof. Józefa Granatowicza w oddziale chirurgicznym. W 1951 roku, z powodów politycznych, został przeniesiony do Nowego Tomyśla, gdzie objął stanowisko dyrektora powiatowego szpitala. W tym czasie zyskał reputację osoby o szlachetnej postawie, pomagając potrzebującym oraz podejmując się skomplikowanych przypadków medycznych, co przyniosło mu miano „cudotwórcy”. Przed każdą operacją odmawiał modlitwę i nie akceptował aborcji. W 1955 roku, 13 stycznia, otrzymał Medal 10-lecia Polski Ludowej.

Kazimierz Hołoga zmarł w 1958 roku na raka jelit, z krzyżem w dłoniach. Jego pogrzeb zgromadził około 6 tysięcy osób i kilkunastu kapłanów, a przewodniczył mu biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, Franciszek Jedwabski. W 2016 roku, 20 lipca, Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych formalnie zezwoliła na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Kazimierza Hołogi, a pierwsza sesja Trybunału Beatyfikacyjnego odbyła się 12 września 2016 roku. Postulatorem procesu jest ks. Krzysztof Różański z Konarzewa.

Życie prywatne

12 sierpnia 1944 roku w Lublinie miało miejsce istotne wydarzenie w życiu Kazimierza Hołogi, gdyż ożenił się z Marią, pochodzącą z rodziny Rochalskich, która była studentką farmacji.

Para doczekała się jednego syna, Jana.

Upamiętnienie

W 2006 roku w Nowym Tomyślu miały miejsce znaczące honorowanie dr. Kazimierza Hołogi. Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych oraz Szpital Powiatowy w tym mieście przyjęły jego imię, co stanowi wyraz pamięci i uznania dla jego wkładu w lokalną społeczność.

Doktor Kazimierz Hołoga jest także patronem wyróżnienia „Wielkopolski Lekarz z Sercem”, ustanowionego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolską Izbę Lekarską. To odznaczenie ma na celu promowanie działalności charytatywnej oraz społecznej wśród lekarzy, co podkreśla zaangażowanie dr. Hołogi w pomoc innym.

Co więcej, w 2022 roku powstało Towarzystwo Wspierania Chorych i Potrzebujących „Pelikan”, które również nosi imię dra Kazimierza Hołogi. Organizacja ta kontynuuje jego dziedzictwo poprzez działalność na rzecz osób potrzebujących wsparcia.

Przypisy

  1. Wielkopolska Izba Lekarska » Wielkopolski Lekarz z Sercem [online], 08.06.2024 r. [dostęp 20.05.2024 r.] (pol.).
  2. Kazimierz Antoni Hołoga [online], archpoznan.pl [dostęp 20.05.2024 r.] (pol.).
  3. Kazimierz Hołoga – Archiwum Państwowe w Poznaniu [online] [dostęp 20.05.2024 r.] (pol.).
  4. Jakub Czekała, Anna Kot, Lekarz, o którym pacjenci mówili: Cudotwórca!, [w:] Głos Wielkopolski, 09.09.2016 r., s. 18.
  5. Anna Kot, Czy sąsiad może być świętym?, [w:] Głos Wielkopolski, 09.09.2016 r., s. 19.
  6. Włodzimierz J. Chrzanowski. Wielkopolanie godni ołtarzy. „Civitas Christiana”. Nr 6–7, s. 31–32, 06-07.2017 r. Warszawa: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. ISSN 2300-4789. [dostęp 20.05.2024 r.]
  7. Archidiecezja Poznańska, Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Kazimierza Hołogi. [dostęp 19.11.2016 r.]
  8. M.P. z 1955 r. nr 99, poz. 1387 - Uchwała Rady Państwa z dnia 13.01.1955 r. nr 0/114 - na wniosek Ministra Zdrowia.

Oceń: Kazimierz Hołoga

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:7