Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znany również jako UAM, to renomowana polska uczelnia publiczna, która ma swoją siedzibę w Poznaniu. Został on ustanowiony 4 kwietnia 1919 roku, a jego powstanie było efektem działań członków Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Warto zaznaczyć, że zaledwie w 2019 roku uczelnia uzyskała status badawczy, co podkreśla jej znaczenie w polskim systemie szkolnictwa wyższego.
Historia uniwersytetu sięga aż XVII wieku, kiedy to działalność Akademii Lubrańskiego i Kolegium jezuickiego, które uzyskało królewski przywilej Zygmunta III Wazy w 1611 roku, wyznaczały kierunki rozwoju edukacji w regionie. W czasie II wojny światowej, studenci i wykładowcy Uniwersytetu Poznańskiego zaangażowali się w tworzenie podziemnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich w Warszawie, co stanowi istotny element ich historycznego dziedzictwa.
Struktura Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest doskonale zorganizowana, obejmując pięć szkół dziedzinowych oraz dwadzieścia jeden wydziałów. Oprócz tego, uczelnia prowadzi szkołę doktorską oraz cztery filie, znajdujące się w Słubicach, Gnieźnie, Pile i Kaliszu. Na sto dostępnych kierunków studiów oraz ponad dwieście specjalności studiuje ponad 50 tysięcy studentów, co czyni UAM jednym z największych ośrodków edukacyjnych w kraju.
Uniwersytet dysponuje siecią budynków rozmieszczonych na terenie Poznania, zlokalizowanych głównie w obrębie historycznego Starego Miasta, Moraska oraz Ogrodów, które stanowią trzy kluczowe kampusy uczelni. Główną biblioteką uczelnianą jest Biblioteka Uniwersytecka, która uznawana jest za jedną z największych w Polsce. Co więcej, jej zbiory wyróżniają się największą w Europie kolekcją masoników, w tym pierwszym wydaniem tzw. Konstytucji Andersona.
W 2016 roku rozpoczęto także prace nad nowym projektem - Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ma na celu zachowanie i popularyzację dziedzictwa akademickiego. UAM jest również członkiem licznych międzynarodowych stowarzyszeń uniwersytetów, takich jak SGroup – Universities in Europe, Compostela Group of Universities oraz EPICUR, European University Alliance, co świadczy o jego otwartości na współpracę międzynarodową i innowacyjny rozwój w dziedzinie edukacji.
Nazwa
Przyjrzyjmy się rozwijającej się historii tej uczelni, bowiem pierwszą wzmianką o niej w dokumentach jest Uniwersytet Polski w Poznaniu. Ta nazwa pojawiła się w obwieszczeniu wydanym przez Komisariat Naczelnej Rady Ludowej na dzień 30 stycznia 1919 roku, kiedy to powołano Wydział Filozoficzny jako zaczątek nowej instytucji edukacyjnej, z dniem 1 kwietnia 1919.
Następnym krokiem w historii uczelni były zmiany nazwy. Zgodnie z rozporządzeniem Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej z 10 maja 1919 roku, uczelnia przyjęła nazwę Wszechnica Piastowska. Jednakże, z inicjatywy senatu uczelni, minister byłej dzielnicy pruskiej, Władysław Seyda, wydał rozporządzenie z dnia 10 kwietnia 1920 roku, które ustaliło urzędową nazwę – Uniwersytet Poznański.
W czasie II wojny światowej, w latach 1940–1944, Uniwersytet Poznański funkcjonował w Warszawie jako tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich, co miało kluczowe znaczenie dla zachowania akademickiego ducha i edukacji w trudnych czasach.
Obracając się w stronę kolejnych zmian, 24 grudnia 1955 roku, patronem uczelni został Adam Mickiewicz, co zaowocowało nową nazwą – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warto jednak zauważyć, że w oficjalnych dokumentach jak i w codziennym użyciu, preferowano skróconą wersję – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, aż do uchwały senatu uczelni z dnia 25 stycznia 2010 roku, która wprowadziła uzupełnienie o lokalizację, przyjmując pełną nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Historia
Szkoła Lubrańskiego (1519–1780)
Historia akademicka w Poznaniu zaczyna się od SZKOŁY LUBRAŃSKIEGO, również znanej jako Akademia lub Collegium. To była druga najstarsza uczelnia o profilu akademickim w Polsce, zaraz po Akademii Krakowskiej. Pomysłodawcą jej powstania był biskup poznański Jan Lubrański, który w dniu 29 lipca 1519 roku, uzyskał królewski przywilej od Zygmunta Starego, by ustanowić akademię, która miała prowadzić kształcenie na poziomie wyższej edukacji. Niemniej jednak, akademia nie posiadała uprawnień do nadawania stopni naukowych, co było zastrzeżone dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W konsekwencji, Szkoła Lubrańskiego zniknęła z mapy edukacyjnej w 1780 roku, zamknięta z powodu reform wprowadzonych przez Komisję Edukacji Narodowej.
Starania o odrodzenie akademickości (1780–1861)
Po zamknięciu tej placówki, społeczność poznaniaków protestowała przeciwko decyzjom KEN, które pozbawiły miasto możliwości edukacyjnych, w tym zamknięcia Kolegium jezuickiego. W odpowiedzi na to, powstała sześcioklasowa Szkoła Wydziałowa, podporządkowana krakowskiej uczelni. Lokalne społeczeństwo aktywnie domagało się utworzenia trzeciej w kraju Szkoły Głównej, w obliczu zaborczych ograniczeń. W związku z protestami poznaniaków, powstała tzw. szkoła narodowa, która była jednostką wojewódzką. Czas zaborów nie sprzyjał jednak powrotowi do akademickich tradycji. Pruski zaborca skupił się na rozwijaniu uniwersytetów w Królewcu i Frankfurcie, a wszelkie starania Polaków o przywrócenie uniwersytetu w Poznaniu zawsze kończyły się odmowami. Do takich prób należały petycje złożone przez Hieronima Zakrzewskiego w 1827 roku oraz Wojciecha Lipskiego w 1843 roku. Wszystkie te starania spełzły na niczym, co dodatkowo pogłębiało frustrację społeczności lokalnej.
W odpowiedzi na trudności z uzyskaniem pełnoprawnego uniwersytetu, pojawiła się koncepcja utworzenia uniwersytetu krajowego o charakterze niemiecko-polskim, który mimo początkowego entuzjazmu, również nie doczekał się realizacji, kończąc starania o przywrócenie akademickości w Poznaniu.
Akademia Królewska (1903–1918)
W dniu 4 listopada 1903 roku w Poznaniu powstała Akademia Królewska, będąca uczelnią wyższego szczebla, mimo że nie miała prawa do nadawania żadnych stopni naukowych. Dla tej jednostki stworzono odpowiednie zaplecze, w tym gmach obecnego Collegium Minus, a także budynek współczesnej Biblioteki Uniwersyteckiej UAM.
Początki Uniwersytetu Polskiego (1919–1939)
Po zakończeniu I wojny światowej, w 1918 roku rozpoczęto prace nad powołaniem Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu. Do składu tzw. „Komisji Organizacyjnej” weszli między innymi dr Heliodor Święcicki, ks. dr Stanisław Kozierowski, dr hab. Józef Kostrzewski oraz dr hab. Michał Sobeski. W wyniku ich działań, 30 stycznia 1919 roku, na mocy dekretu Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej, powołano Wydział Filozoficzny, a w maju tego samego roku rozpoczął działalność Wydział Prawa. Wkrótce potem, w 1920 roku, utworzono także Wydział Lekarski, zarządzany przez prof. Adama Wrzoska.
Uniwersytet nawiązał do tradycji z XIX wieku, organizując ogólnodostępne wykłady, które promowały wiedzę i naukę. Działania te zainicjował Józef Kostrzewski. W Poznaniu oraz okolicach odbywały się otwarte wykłady prowadzone przez profesorów oraz specjalistów z różnych dziedzin. W dniu 7 maja 1919 roku rozpoczęła działalność Wszechnica Piastowska, a w czerwcu dokonano wyboru pierwszego senatu uniwersyteckiego, w skład którego wszedł „ojciec-założyciel”, prof. Heliodor Święcicki, wielokrotnie reelektowany na stanowisko rektora.
10 kwietnia 1920 roku zmieniła się nazwa Wszechnicy na Uniwersytet Poznański. Uczelnia ta była jednym z sześciu uniwersytetów, które funkcjonowały w Polsce w czasach Drugiej Rzeczypospolitej. Od początku istnienia, uniwersytet kładł duży nacisk na rozwój myśli polskiej oraz badań z zakresu niemcoznawczych. Strukturę uniwersytetu również modyfikowano – w 1921 roku zmieniono Wydział Prawa i Nauk Ekonomiczno-Politycznych na Wydział Prawno-Ekonomiczny, a dnia 6 sierpnia 1919 roku powstał Wydział Rolniczo-Leśny. 25 kwietnia 1920 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Lekarskiego, a w listopadzie 1925 roku Wydział Filozoficzny przekształcono w Wydział Matematyczno-Przyrodniczy oraz Wydział Humanistyczny.
Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich/Uniwersytet Rzeszy w Poznaniu (1940–1945)
W trakcie II wojny światowej, w Poznaniu z chwilą otwarcia Reichsuniversität Posen, Uniwersytet Poznański przestał istnieć. Uniwersytet Rzeszy nie był kontynuatorem swojego polskiego poprzednika, choć miał na celu likwidację polskiej tradycji naukowej oraz szerzenie ideologii nazistowskiej. Zniszczenia wprowadzane przez okupantów, takie jak zdewastowanie budynków oraz laboratoriów badawczych, a także brak odpowiedniej kadry, uniemożliwiły rozwój tej jednostki. W końcowym okresie wojny, Uniwersytet Rzeszy zaprzestał działalności.
W czasie najbardziej intensywnych działań wojennych, wykładowcy z Uniwersytetu Poznańskiego utworzyli tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich, który funkcjonował w Warszawie do czasu wybuchu powstania warszawskiego.
Uniwersytet w okresie PRL (1945–1989)
Po zakończeniu drugiej wojny światowej, Uniwersytet Poznański wznowił działalność w kwietniu 1945 roku. Nowe władze wprowadziły zmiany w strukturze organizacyjnej uczelni, które wpłynęły na jej funkcjonowanie. W styczniu 1950 roku powstała Akademia Medyczna, w wyniku przekształcenia Wydziału Lekarskiego oraz Studium Stomatologicznego i Wydziału Farmaceutycznego, podczas gdy Studium Wychowania Fizycznego transformowało się w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego.
Dwa lata później powstała Wyższa Szkoła Rolnicza, która czerpała fundamenty z Wydziału Rolniczego, Studium Ogrodniczego oraz Wydziału Leśnego. Również nastąpiły zmiany w istniejących wydziałach. W 1951 roku przekształcono wydział Matematyczno-Przyrodniczy w Wydział Biologii i Nauk o Ziemi oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii. Z Wydziału Humanistycznego wydzielono Wydział Filologiczny, który następnie przekształcono, a w 1976 roku podzielono go na Wydział Historii oraz Wydział Nauk Społecznych. W 1984 roku stworzono Wydział Biologii oraz Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, a w 1988 z Wydziału Filologicznego wyodrębniono Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydział Neofilologii.
31 grudnia 1955 roku, Uniwersytet Poznański przemianowano na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a w 1977 roku zainicjowano budowę Kampusu Morasko w północnej części Poznania, w którym mieści się siedem wydziałów uczelni. Rok 1978 upamiętnił współpracę z uniwersytetem strasburskim, Université des Sciences Humaines.
Uniwersytet dzisiaj (od 1989)
Obecnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajduje się w czołówce polskich uczelni. W 2016 roku, Komisja Europejska doceniła Uniwersytet, nadając mu wyróżnienie „HR Excellence in Research” w ramach strategii zatrudnienia naukowców. W czerwcu 2019 roku UAM dołączył do europejskiego konsorcjum uniwersytetów EPICUR, uzyskując status uniwersytetu europejskiego w rezultacie konkursu ogłoszonego przez Komisję Europejską.
Uczelnia współpracuje z wieloma prestiżowymi instytucjami, takimi jak Uniwersytet Strasburski (lider projektu), Uniwersytet Amsterdamski, Uniwersytet Albrechta i Ludwika we Fryburgu, oraz wiele innych. UAM został także beneficjentem programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, co otwiera nowe możliwości w obszarze badań i ich międzynarodowej współpracy.
Uniwersytet stał się centrum wiedzy, skupiającym się na badaniach oraz nauczaniu na różnych płaszczyznach, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. W roku akademickim 2020/2021 na 80 kierunkach nauczania, ponad 37 tysięcy studentów uczestniczyło w studiach I i II stopnia, a dodatkowo w Szkole Doktorskiej kształciło się ponad 1300 doktorantów.
UAM jest otwarty na współpracę akademicką oraz innowacji, angażując się w projekty, takie jak Wielkopolska Platforma Innowacyjna. Uczelnia stara się wzmocnić przedsiębiorczość akademicką, a także realizować różnorodne inicjatywy edukacyjne, jak Uniwersytet Kolorowy oraz Uniwersytet Otwarty.
W 2018 roku Uniwersytet świętował stulecie Uniwersytetu Poznańskiego, zyskując status symbolu tradycji akademickiej. W 1992 roku nawiązano współpracę z Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, co zaowocowało utworzeniem Collegium Polonicum w Słubicach. UAM podpisał umowy o współpracy z różnymi uczelniami na całym świecie, w tym z uniwersytetami z Iranu oraz Niemiec.
W 2013 roku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza został uhonorowany statuetką Dobosz Powstania Wielkopolskiego. W ostatnich wydarzeniach, w grudniu 2023 roku, studenci UAM zajęli Dom Studencki Jowita, protestując przeciwko jego prywatyzacji, co zaowocowało podjęciem działań na rzecz poprawy warunków życia studentów.
Na koniec, w 2024 roku, w wybranych obiektach UAM uruchomiono aplikację UAM GO, co ma na celu zwiększenie dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Kształcenie
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), kształcenie odbywa się w ramach rozbudowanej struktury, która obejmuje dwadzieścia dwa wydziały, zróżnicowane pod względem naukowym. W ofercie uczelni znajdują się kluczowe dziedziny wiedzy: humanistyczne, społeczne, ścisłe, przyrodnicze, a także artystyczne. Studia są dostosowane do potrzeb studentów i prowadzone w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym, w trzech poziomach: I, II oraz III stopnia.
W strategii rozwoju na lata 2020–2030, Uniwersytet stawia sobie za cel bardzo dużą dostępność studiów pierwszego stopnia. UAM postrzega je jako istotny element osobistego rozwoju i klucz do sukcesu zawodowego. W odniesieniu do studiów II i III stopnia uczelnia planuje zwiększenie wymagań stawianych potencjalnym kandydatom.
UAM traktuje jako podstawowy cel dbałość o wysoką jakość edukacji. Uczelnia wdraża zasady jedności badań oraz kształcenia, regularnie unowocześniając swoją ofertę dydaktyczną. Dzięki temu studenci oraz absolwenci zyskują umiejętności i kompetencje, które są niezwykle cenione na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące organizacji studiów, efektów kształcenia, przedmiotów czy zasad punktacji ECTS można znaleźć w Katalogu ECTS oraz na uczelnianej platformie USOSweb. Umożliwia to studentom i wykładowcom ścisłą współpracę oraz ułatwia dostęp do wiedzy.
Dodatkowo, ci, którzy pragną kontynuować naukę przez całe życie, znajdą odpowiednią ofertę na uniwersytecie. UAM oferuje różnorodne formy kształcenia, takie jak:
- Studia podyplomowe, dostarczające dodatkowych kwalifikacji zawodowych,
- Akademia „Artes Liberales” (AAL) oraz Międzykierunkowe Indywidualne Studia Humanistyczne (MISH), które pozwalają na łączenie różnych smerfów humanistycznych,
- Uniwersyteckie Centrum Edukacji Międzynarodowej (AMU-PIE), umożliwiające naukę w językach obcych,
- Programy MOST oraz LLP Erasmus, wspierające mobilność studencką zarówno w kraju, jak i za granicą,
- Centrum Studiów Otwartych, które zaprasza mieszkańców Wielkopolski do uczestnictwa w akademickich zajęciach i wykładach z różnych dyscyplin.
Na UAM również dba się o edukację najmłodszych. Kolorowy Uniwersytet UAM oferuje zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych, a oferta Uniwersytetu Otwartego adresowana jest do dorosłych, którzy nie są absolwentami uczelni.
W strukturze uczelni funkcjonują Parlament Studentów oraz Parlament Doktorantów, co sprzyja aktywnemu udziałowi społeczności akademickiej w życiu uniwersytetu. Co więcej, z inicjatywy studentów powstało Stowarzyszenie Studentów Niepełnosprawnych „Ad Astra”, co podkreśla budowanie środowiska oraz wsparcie dla wszystkich członków społeczności UAM.
Rankingi i statystyki
W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął trzecią pozycję w kategorii uniwersytetów. W prestiżowym zestawieniu Times Higher Education World University Rankings 2024 nasza uczelnia osiągnęła ważne piąte miejsce w kraju.
Również w światowym rankingu uniwersytetów, znanym jako ranking szanghajski z 2024 roku, Uniwersytet znalazł się w przedziale miejsc 901-1000.
Struktura
Uczelnia Adama Mickiewicza w Poznaniu przeszła znaczące zmiany w swoim układzie strukturalnym po 1989 roku. W 1993 roku utworzono Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Fizyki, które powstały w rezultacie reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki. Również w tym czasie z Instytutu Pedagogiki, który działał w ramach Wydziału Nauk Społecznych, wyodrębniono Wydział Studiów Edukacyjnych.
W 1998 roku został powołany do życia Wydział Teologiczny. Następnie, w roku 2002, utworzono Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, który powstał w wyniku przekształcenia tamtejszego Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego.
W 2008 roku powstał Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, również z przekształcenia Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. W 2012 roku reaktywowano Wydział Anglistyki, który został wyodrębniony z Instytutu Filologii Angielskiej, wcześniej przynależącego do Wydziału Neofilologii.
Rok 2019 oznaczał szczególny rozwój struktury uczelni, gdyż w wyniku reorganizacji wyodrębniono nowe jednostki, takie jak Wydział Archeologii, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydział Filozoficzny, Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Historii, Wydział Nauk o Sztuce, Wydział Psychologii i Kognitywistyki, oraz Wydział Socjologii.
W 2023 roku powstał nowy Wydział, gdyż z Wydziału Neofilologii wydzielono Instytut Etnolingwistyki, przekształcony w samodzielny podmiot.
Szkoły dziedzinowe i wydziały
W ramach uczelni aktywnie działają różne szkoły i wydziały:
- Szkoła Nauk o Języku i Literaturze UAM: Wydział Anglistyki, Wydział Etnolingwistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydział Neofilologii,
- Szkoła Nauk Humanistycznych UAM: Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydział Archeologii, Wydział Filozoficzny, Wydział Historii, Wydział Nauk o Sztuce, Wydział Teologiczny,
- Szkoła Nauk Społecznych UAM: Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Psychologii i Kognitywistyki, Wydział Socjologii, Wydział Studiów Edukacyjnych,
- Szkoła Nauk Ścisłych UAM: Wydział Chemii, Wydział Fizyki i Astronomii, Wydział Matematyki i Informatyki,
- Szkoła Nauk Przyrodniczych UAM:Wydział Biologii, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych,
- Szkoła Doktorska UAM.
Filie
Uczelnia posiada również swoje filie:
- Collegium Polonicum w Słubicach,
- Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie,
- Nadnotecki Instytut UAM w Pile,
- Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu.
Jednostki ogólnouczelniane
Na uczelni funkcjonują jednostki ogólnouczelniane mające istotne znaczenie:
- Archiwum UAM – założone 7 października 1957 roku w celu gromadzenia i udostępniania dokumentów uczelni, z historii jego kierowania wyróżnia się postacie takie jak Ilona Czamańska (1988–1989) i obecny kierownik Anna Domalanus,
- Biblioteka Uniwersytecka,
- Centrum Zaawansowanych Technologii,
- Centrum Zarządzania Infrastrukturą i Projektami Informatycznymi,
- Ogród Botaniczny,
- Uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM,
- Wydawnictwo Naukowe UAM,
- Muzeum Uniwersyteckie,
- Studium Językowe UAM,
- Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.
Jednostki wspólne i międzyuczelniane
Uczelnia współpracuje z innymi instytucjami naukowymi poprzez:
- Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum,
- Centrum NanoBioMedyczne,
- Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji (MUCI).
Zamiejscowe jednostki organizacyjne
W ramach uniwersytetu funkcjonują również jednostki zamiejscowe, takie jak:
- Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w Białej Górze,
- Stacja Geoekologiczna w Storkowie,
- Stacja Polarna „Petuniabukta”,
- Stacja Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego „Poznań-Morasko”.
Centra Uniwersyteckie
Uniwersytet angażuje się w badania poprzez różnorodne centra:
- Centrum Badań im. Edyty Stein,
- Centrum Badań Metropolitalnych,
- Centrum Badań Migracyjnych,
- Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej,
- Centrum Humanistyki Otwartej,
- Centrum Integracji Europejskiej,
- Centrum Sztucznej Inteligencji,
- Centrum Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego,
- Laboratorium 14C AMS,
- Polski Instytut Archeologiczny w Atenach.
Władze uczelni
W kadencji 2024–2028 powołano nowe władze uczelni, które będą odpowiadały za kierowanie kluczowymi sprawami i decyzjami na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zarząd uczelni składa się z rektorskich oraz kanclerskich przedstawicieli, którzy pełnią ważne funkcje w całej strukturze. W poniższej tabeli przedstawione są nazwiska oraz tytuły osób pełniących odpowiednie funkcje.
Rektorskie | Kanclerskie |
---|---|
rektor: prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska | kanclerz: dr Marcin Wysocki |
prorektor ds. cyfryzacji oraz współpracy z gospodarką (dyrektor Szkoły Nauk Ścisłych): prof. dr hab. Michał Banaszak | zastępca kanclerza ds. logistyczno-administracyjnych: Maria Buzińska |
prorektor ds. nauki (dyrektor Szkoły Nauk o Języku i Literaturze): prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk | zastępca kanclerza ds. technicznych: Marek Sobczak |
prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym (dyrektor Szkoły Nauk Społecznych): prof. dr hab. Zbyszko Melosik | _ |
prorektor ds. kadr oraz szkół doktorskich: prof. dr hab. Piotr Pawluć | _ |
prorektor ds. współpracy międzynarodowej (dyrektor Szkoły Nauk Humanistycznych): dr hab. Rafał Witkowski | _ |
prorektor ds. finansów i projektów badawczych (dyrektor Szkoły Nauk Przyrodniczych): prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek | _ |
prorektor ds. studenckich oraz kształcenia: prof. dr hab. Joanna Wójcik | _ |
Rektorzy
W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące rektorów tej prestiżowej uczelni, która odgrywa istotną rolę w polskim systemie edukacyjnym.
Osobny artykuł opisuje historię oraz sylwetki wszystkich rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wykładowcy
W tej kategorii omówimy wykładowców związanych z uczelnią.
Temat ten jest ściśle związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w szczególności z jego wykładowcami.
Studenci i absolwenci
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znany ze swojej działalności edukacyjnej, kształci nie tylko studentów, ale także wielu znanych absolwentów, którzy odgrywają ważne role w różnych dziedzinach życia społecznego i kulturowego.
Ludzie nauki i kultury
- Filip Bajon,
- prof. Monika Gruchmanowa,
- prof. Stefan Jurga,
- Renata Borowska-Juszczyńska,
- Jan A.P. Kaczmarek,
- prof. Hanna Kóčka-Krenz,
- Grażyna Kulczyk,
- prof. Andrzej Legocki,
- prof. Bronisław Marciniak,
- Wojciech Nentwig,
- prof. Irena Obuchowska,
- Sławomir Pietras,
- Lech Raczak,
- Marian Rejewski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego),
- Jerzy Różycki (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego),
- Jadwiga Sobieska,
- Stefan Stuligrosz,
- prof. Zofia Trojanowiczowa,
- Henryk Zygalski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego).
Laureaci Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
- prof. Józef Barnaś,
- prof. Tomasz Goslar,
- prof. Mariusz Jaskólski,
- prof. Włodzimierz J. Krzyżosiak,
- prof. Tomasz Łuczak,
- prof. Bogdan Marciniec,
- prof. Jacek Radwan,
- prof. Jerzy Strzelczyk,
- prof. Andrzej Wiśniewski.
Literaci
- Stanisław Barańczak,
- Piotr Bojarski,
- Franciszek Fenikowski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego),
- Joanna Jodełka,
- Piotr Michałowski (poeta),
- Egon Naganowski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego),
- Włodzimierz Odojewski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego),
- Leszek Prorok (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego),
- Wincenty Różański.
Politycy
- Julia Przyłębska,
- Jan Nowak-Jeziorański,
- Wojciech Szczęsny Kaczmarek,
- Stefan Korboński,
- Benon Miśkiewicz,
- Jadwiga Rotnicka,
- Krzysztof Skubiszewski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego),
- Andrzej Stelmachowski,
- Hanna Suchocka,
- Marek Woźniak,
- Roman Giertych,
- Jacek Jaśkowiak.
Dziennikarze
Kampusy
W północnych rejonach Poznania, w dzielnicy Morasko, znajduje się Morasko, gdzie umiejscowiony jest znaczący kampus uniwersytecki. To właśnie na tym terenie rozmieszczone są różnorodne budynki wydziałów, w tym Dom Studencki Meteor, który stanowi ważny punkt dla studentów tej uczelni.
W przestrzeni kampusu znajdują się następujące wydziały: Wydział Fizyki, Wydział Biologii, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Wydział Chemii, Wydział Historii, Wydział Archeologii, a także Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej.
Kampus Śródmiejski, z lokalizacją w sercu Poznania, obejmuje następujące wydziały: Wydział Neofilologii, Wydział Anglistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Nauk o Sztuce, oraz Wydział Teologiczny.
W obszarze Kampusu Ogrody znaleźć można: Wydział Studiów Edukacyjnych, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydział Filozoficzny, Wydział Socjologii oraz Wydział Psychologii i Kognitywistyki. Każdy z tych wydziałów oferuje unikalne programy nauczania, które przyciągają studentów z różnych obszarów zainteresowań i specjalności.
Przypisy
- AlicjaA. Lehmann: Koniec okupacji akademika Jowita w Poznaniu. Studenci: Stosowano wobec nas represje godne czyścicieli kamienic, Gazeta Wyborcza Poznań, 17.12.2024 r. [dostęp 13.02.2024 r.]
- KatarzynaK. Wójcik: Koniec sporu o akademik Jowita. Akademiki będą wspierane jak mieszkania komunalne, Rzeczpospolita, 15.12.2023 r. [dostęp 13.02.2024 r.]
- BłażejB. Filipiak: Protestujący z "Jowity" brali prysznic w rektoracie. Strajk trwa, youtube.com / WTK, 13.12.2023 r. [dostęp 13.02.2024 r.]
- Administrator stronyA. UAM: Aplikacja UAM GO już dostępna - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl, 19.03.2024 r. [dostęp 22.04.2024 r.]
- Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 [online], ranking.perspektywy.pl [dostęp 01.02.2024 r.]
- Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 29.06.2024 r.]
- Zarządzenie nr 502/2015/2016 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 07.04.2016 r. [dostęp 01.02.2024 r.]
- MichałM. Musielak (red.): Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1950-2019: historia i luminarze nauki, Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2019 r.
- ZbigniewZ. Pilarczyk (red.): Luminarze nauki Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1919-2019, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2019 r.
- MaciejM. Michalski: Miejsce uniwersytetu: infrastruktura uniwersytecka w przestrzeni miejskiej Poznania i okolic (1919-2019), Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2019 r.
- AnnaA. Domalanus (red.), Protokoły posiedzeń Senatu Uniwersytetu Poznańskiego 1919–1939. T. 1: 19 IV 1919 – 17 VII 1925, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2019 r.
- Administrator stronyA. UAM: HR Excellence in Research – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 19.12.2018 r.]
- Europe's largest collection of Masonic prints in Polish city of Poznań [online], thefirstnews.com [dostęp 07.07.2020 r.]
- GrzegorzG. Łukomski: Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich 1940–1945, [online], 2018 [dostęp 19.12.2018 r.]
- Administrator stronyA. UAM: Wydziały UAM – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [online], amu.edu.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Laureaci Nagrody FNP [online], Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, [dostęp 24.06.2022 r.]
- Administrator stronyA. UAM: Relacje z otoczeniem – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [online], amu.edu.pl [dostęp 19.12.2018 r.]
- Administrator stronyA. UAM: UAM wzmacnia współpracę z otoczeniem gospodarczym [online], amu.edu.pl, 05.11.2021 r. [dostęp 22.08.2024 r.]
- Administrator stronyA. UAM: 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [online], amu.edu.pl [dostęp 07.10.2019 r.]
- PetraP. Janowiak: muci.edu.pl [online], muci.edu.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Stan zatrudnienia i liczba studiujących w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [online], bip.amu.edu.pl [dostęp 03.10.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej | Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu | Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu | Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu | Collegium Da Vinci | Kolegium Rungego w Poznaniu | Politechnika Poznańska | Collegium Adama Wrzoska w Poznaniu | Collegium Heliodori Święcicki w Poznaniu | Kolegium Zembala w Poznaniu | Kampus Morasko | Collegium Maius w Poznaniu | Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu | Collegium im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu | Collegium im. Cieszkowskich w Poznaniu | Aula Uniwersytecka w Poznaniu | Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu | Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu | Collegium Anatomicum w PoznaniuOceń: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu