Andrzej Wlekliński, urodzony 17 grudnia 1922 roku w Poznaniu, to postać, która zapisała się w historii jako ślusarz i niestety również jako ofiara komunistycznych represji.
Jego życie, zakończone 25 września 1948 roku w Warszawie, przypomina o tragicznych losach wielu ludzi, którzy w tych burzliwych czasach mieli dosyć niełatwe doświadczenia.
Życiorys
Andrzej Wlekliński był synem Mieczysława i Marii z Semmlerów. W Poznaniu, w 1935 roku, zakończył naukę w szkole podstawowej, a w 1939 roku ukończył Gimnazjum im. Ignacego Paderewskiego. W czasie okupacji niemieckiej podejmował różnorodne prace, m.in. jako robotnik, konduktor tramwajowy, chłopiec na posyłki, a także kreślarz budowlany.
W kwietniu 1940 roku Niemcy aresztowali jego ojca, który został zesłany do obozu koncentracyjnego w Gusen, gdzie zmarł w sierpniu tego samego roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, Wlekliński znalazł zatrudnienie w okręgowych warsztatach szybowcowych jako ślusarz, jednocześnie kontynuując naukę w szkole inżynierskiej.
W dniu 30 listopada 1947 roku został aresztowany i oskarżony o gromadzenie informacji stanowiących tajemnicę wojskową oraz ich przekazywanie „agentowi wywiadu angielskiego”. W rzeczywistości, przekazał Stefanowi Górskiemu sześć książek, które m.in. obejmowały: Regulamin walki piechoty (tymczasowy) wydany przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego oraz instrukcje z zakresu wyszkolenia bojowego, które nabył w księgarni Gebethnera i Wolffa w Poznaniu. Jak podkreślił jego adwokat na procesie, nawet plan lotniska pod Poznaniem nie był tajemnicą, gdyż „wszyscy o tym lotnisku wiedzą”.
W dniach 3-4 sierpnia 1948 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, podczas procesu R. Warszawa Sr. 756 pod przewodnictwem ppłk. Jana Hryckowiana, skazał go na karę śmierci na podstawie art. 7,15 Dekretu z dnia 13 czerwca 1946 roku. Prezydent B. Bierut nie skorzystał z prawa łaski.
Andrzej Wlekliński został stracony 25 września 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie, razem z Władysławem Borowcem oraz Zdzisławem Ejchlerem. Jego grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym, w Kwaterze „na Łączce”.
Przypisy
- "Księga najwyższego wymiaru kary" w Krzysztof Szwagrzyk: Zbrodnie w majestacie prawa 1944-1955. Wyd. ABC Future, Warszawa, 2000 r. Brak numerów stron w książce
- K. Szwagrzyk podaje omyłkowo pisownię "Wiekliński"
Pozostali ludzie w kategorii "Rzemiosło i prace manualne":
Wojciech Gedeliusz | Jan Konstanty Żupański | Danuta Sokolnicka | Jan Wolrab (młodszy) | Jerzy Bartnik (rzemieślnik) | Antoni LeitgeberOceń: Andrzej Wlekliński (ślusarz)