Jan Wolrab, znany jako Jan Wolrab Młodszy, to postać z istotnym wkładem w historię polskiego drukarstwa. Urodził się w 1583 roku w Poznaniu, gdzie swoje pierwsze kroki stawiał w świecie książek i druku.
Jego działalność miała znaczący wpływ na rozwój kultury i edukacji w Polsce. Pracował intensywnie do około 1629 roku, a jego dorobek artystyczny jest przykładem ówczesnego rzemiosła drukarskiego.
Życiorys
Jan Wolrab (młodszy) był potomkiem znanego poznańskiego drukarza. Jego ojcem był Jan Wolrab (starszy), a matką Barbara. Po śmierci ojca, Jan młodszy odziedziczył część poznańskiej drukarni, którą w 1602 roku przeniósł do Kalisza, gdzie asystował mu Wojciech Gedeliusz. W dniu 6 listopada 1602 roku, pokwitował kaliskim jezuitom pożyczkę w wysokości 150 złp, przeznaczoną na rozwój swojej oficyny.
W 1603 roku, Jan Wolrab wydał po polsku Katechizm Rzymski, a także inne trzy druki. Dwa lata później, 13 stycznia 1605 roku, sprzedał swoje przedsiębiorstwo Wojciechowi i Annie Gedeliuszom za 330 złp. Należy zauważyć, że z tej kwoty rzeczywiście otrzymał jedynie 24 złp i 6 groszy, co było związane z jego zobowiązaniami finansowymi wobec wierzycieli.
Po sprzedaży drukarni, Jan Wolrab powrócił do Poznania, gdzie podjął pracę w drukarni swojego brata, Marcina. W drugiej połowie 1609 roku, po przejęciu tej oficyny, przeniósł działalność z Ostrowa Tumskiego do nowego miasta lokacyjnego, znajdującego się na lewym brzegu Warty.
W ciągu następnych lat Jan brał udział w długoterminowych sporach sądowych z innym drukarzem, Janem Rossowskim (w latach 1620-1623). W 1623 roku, sąd konsystorski skazał go na miesiąc pozbawienia wolności za publikację „Przewagi Elearów polskich” napisaną przez Wojciecha Dębołęckiego, wydaną bez zgody cenzury.
W okresie od 1609 do 1629, w swojej drukarni Jan Wolrab wyprodukował łącznie 146 druków, co przekłada się na około 1500 arkuszy. Z tego, 80 druku było w języku polskim, a reszta po łacinie. Należy podkreślić, że pół jego asortymentu stanowiły panegirysy.
Po jego śmierci, oficyną zarządzała jego żona Anna aż do 1630 roku, a po niej syn oraz inni spadkobiercy. Ostatecznie, w 1636 roku, drukarnie przejął Wojciech Regulus, który kontynuował działalność pod swoją marką.
Rodzina
Po roku 1609 Jan Wolrab (młodszy) zawarł związek małżeński z Anną, która zmarła w roku 1630. Ich małżeństwo zaowocowało kilkorgiem dzieci, w tym Janem oraz Stanisławem.
Przypisy
- a b c praca zbiorowa, Wielkopolski Słownik Biograficzny, PWN, Warszawa-Poznań, 1981 r., s.841, ISBN 83-01-02722-3
Pozostali ludzie w kategorii "Rzemiosło i prace manualne":
Jerzy Bartnik (rzemieślnik) | Antoni Leitgeber | Andrzej Wlekliński (ślusarz) | Wojciech Gedeliusz | Jan Konstanty Żupański | Danuta SokolnickaOceń: Jan Wolrab (młodszy)