Antoni Gąsiorowski (historyk)


Antoni Gąsiorowski to wybitny polski historyk na obszarze mediewistyki, który urodził się 24 listopada 1932 roku w Poznaniu. Jego prace naukowe zyskały uznanie w kraju i za granicą, a on sam jest profesorem nauk humanistycznych.

Jako członek Polskiej Akademii Umiejętności, Gąsiorowski wnosi znaczący wkład do polskiej nauki, skupiając się na badaniach dotyczących średniowiecza.

Życiorys

Absolwent historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zakończonej w roku 1953, zyskał solidne podstawy teoretyczne oraz praktyczne w dziedzinie historii. Swoje umiejętności i wiedzę rozwijał, pracując w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, gdzie brał udział w licznych badaniach historycznych. W latach 1987–1996 pełnił zaszczytną funkcję prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wspierając rozwój kultury oraz nauki w regionie.

Wybrane publikacje

Antoni Gąsiorowski, jako historyk, wniósł znaczący wkład w badania nad historią lokalną oraz zarządzaniem terytorialnym w Wielkopolsce. Poniżej przedstawiamy wybór jego publikacji, które odzwierciedlają jego badania w zakresie późnośredniowiecznej administracji i lokalnych elit:

  • Powiat w Wielkopolsce XIV–XVI wieku: z zagadnień zarządu terytorialnego i podziałów Polski późnośredniowiecznej (1965),
  • Urzędnicy zarządu lokalnego w późnośredniowiecznej Wielkopolsce (1970),
  • Starostowie wielkopolskich miast królewskich w dobie jagiellońskiej (1981),
  • Słownik historyczno-geograficzny województwa poznańskiego w średniowieczu (1982),
  • Notariusze publiczni w Wielkopolsce schyłku wieków średnich: katalog admisji w Gnieźnie i w Poznaniu (1420–1500) (1993).

Przypisy

  1. Galeria prezesów na stronie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
  2. Gąsiorowski Antoni, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 17.11.2012 r.]

Oceń: Antoni Gąsiorowski (historyk)

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:5