UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Karol Taylor (mikrobiolog)


Karol Tomasz Taylor, znany polski biochemik, przyszedł na świat 9 lutego 1928 roku w Poznaniu, a zmarł 30 sierpnia 1997 roku w Gdańsku. Jego życie i praca miały znaczący wpływ na rozwój mikrobiologii i biochemii w Polsce. Karol był synem Edwarda Taylora, którego dorobek naukowy i społeczny również stanowił ważny element rodziny Taylor.

Życiorys

Karol Taylor, niezwykle wpływowy mikrobiolog, zyskał renomę dzięki swoim badaniom w dziedzinie biochemii i technologii leków. Jego ojciec, Edward Taylor, był profesorem oraz ekonomistą związanym z Uniwersytetem Poznańskim. Karol ukończył szkołę średnią w 1946 roku i podjął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.

W 1950 roku rozpoczął studia z zakresu technologii leków, jednocześnie pracując jako asystent pod kierunkiem prof. Leona Kamieńskiego w Katedrze Chemii Organicznej. Jego zainteresowania skoncentrowały się na biochemii drobnoustrojów, co zaowocowało jego awansem na adiunkta w Pracowni Wirusologii w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni w 1953 roku. Z biegiem lat objął stanowisko kierownika Pracowni Biochemii, a w 1958 roku uzyskał tytuł doktora na Polskiej Akademii Nauk im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu.

W 1966 roku obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Postanowił rozwijać swoje umiejętności i wkrótce udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez rok prowadził badania nad genetyką molekularną w Laboratorium Rakowym McArdle Uniwersytetu Wisconsin w Madison, które prowadzono pod kierunkiem prof. Wacława Szybalskiego.

W 1969 roku powrócił do Polski, przenosząc się do Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, gdzie miał za zadanie zorganizowanie zakładu biochemii. Wkrótce później stał się członkiem Komitetu do spraw organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego. Rok później uzyskał funkcję dyrektora Instytutu Biologii na Uniwersytecie Gdańskim i sprawował ją przez pięć lat.

W 1978 roku został uhonorowany tytułem profesora tytularnego Uniwersytetu Gdańskiego i zainicjował działalność Wydziału Biologii. Jego kariera osiągnęła nowe szczyty, gdy 31 maja 1984 roku został wybrany na rektora Uniwersytetu Gdańskiego, jednak ze względu na trudności polityczne, został odwołany przez władze państwowe 27 listopada 1985 roku. Powodem tego były jego działania na pogrzebie studenta Marcina Antonowicza, który zginął w tragicznym wypadku, kiedy to Karol publicznie domagał się sprawiedliwości za jego śmierć.

Po tym wydarzeniu, w 1991 roku, Taylor podjął pracę jako profesor genetyki molekularnej w Centrum Biologii Morza Polskiej Akademii Nauk, gdzie kontynuował swoją pasję naukową i badawczą.

Działalność naukowa

Karol Taylor był wybitnym mikrobiologiem, który odegrał kluczową rolę w rozwoju gdańskiej szkoły biologii molekularnej. Jego badania koncentrowały się przede wszystkim na genetyce molekularnej bakteriofagów, co przyniosło znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie.

W 1986 roku dołączył do Polskiej Akademii Nauk (PAN), stając się jej aktywnym członkiem. Jego dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje dotyczące genetyki molekularnej bakteriofagów, co świadczy o jego znaczącej obecności w tej dziedzinie. Taylor był pionierem, opracowując jako pierwszy na świecie metodę uzyskiwania cieni bakteriofaga lambda – faga, który pozbawiony DNA jednak zachowywał swoje właściwości, pozwalając na absorpcję na wrażliwych komórkach bakteryjnych.

Po zakończeniu swojej działalności naukowej, Karol Taylor został pochowany na cmentarzu katolickim w Sopocie (kwatera C5-7-9).

Nagrody

Karol Taylor, uznawany za wybitnego mikrobiologa, otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień, które potwierdzają jego znaczący wkład w rozwój nauki.

  • odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi,
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (1995).

Przypisy

  1. Laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. gdansk.pl, 23.06.2016 r. [dostęp 23.06.2016 r.]
  2. śp. Karol Taylor

Oceń: Karol Taylor (mikrobiolog)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:14