UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Bernard Wieczorek


Bernard Wieczorek, urodzony 12 czerwca 1938 roku w Poznaniu, był wybitną postacią w polskim sporcie, a jego osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej są niezaprzeczalne. Zmarł 27 września 2019 roku w tym samym mieście, gdzie spędził swoje życie i rozwijał swoją pasję do sportu.

Był polskim doktorem nauk o kulturze fizycznej, rugbystą, a także reprezentantem kraju, co dowodzi jego wysokich umiejętności sportowych. Po zakończeniu kariery zawodniczej postanowił poświęcić się szkoleniu młodych talentów jako trener, a także pełnił rolę sędziego oraz działacza sportowego, aktywnie wspierając rozwój rugby w Polsce.

Życiorys

Syn Wiktora i Marii, Bernard Wieczorek, rozpoczął swoją sportową karierę w 1958 roku, kiedy to dołączył do drużyny Posnanii. W barwach tego klubu zdobył znaczące osiągnięcia, w tym srebrny medal w 1962 roku oraz brązowy w 1963 roku. W 1964 roku był jednym z współzałożycieli AZS-WSWF Poznań. Po jedynym sezonie w tej drużynie, kontynuował swoją karierę w Polonii, gdzie grał aż do 1968 roku, a swoją zawodniczą działalność zakończył w 1969 roku, powracając do Posnanii. Jego umiejętności wykorzystywano na pozycjach skrzydłowego ataku oraz w trzeciej linii młyna. W swojej karierze reprezentacyjnej wystąpił w trzech oficjalnych meczach międzypaństwowych.

W międzyczasie, będąc aktywnym zawodnikiem, podjął się także pracy trenerskiej w klubach, w których występował oraz szkolił drużyny juniorskie. W 1964 roku uzyskał dyplom Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a dziewiętnaście lat później obronił doktorat w zakresie kultury fizycznej. Jego zaangażowanie w rozwój sportu obejmowało stanowisko dyrektora w Posnanii Poznań oraz kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako trener specjalizował się w rugby, gimnastyce leczniczej, rehabilitacji ruchowej, narciarstwie, jeździectwie oraz pływaniu.

W latach 1967-1990, Wieczorek działał również jako sędzia sportowy, sędziując czternaście sezonów na centralnych poziomach rozgrywek (61 meczów w I lidze oraz 30 w II lidze), zdobywając tytuł najlepszego arbitra w Polsce w 1986 roku. Dodatkowo pełnił funkcje w zarządzie Polskiego Związku Rugby i przewodniczył Komisji Sędziowskiej.

Bernard był mocno zaangażowany w pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną od lat sześćdziesiątych. Związany z poznańskim stowarzyszeniem „Start”, wspierał tę grupę poprzez organizację sportowych inicjatyw i był jednym z pionierów ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce. Pełnił funkcję prezesa wielkopolskiego oddziału tego ruchu, a za wybitne osiągnięcia w jego rozwój, został uhonorowany złotym medalem.

Do końca swojego życia brał udział w zawodach lekkoatletycznych masters w barwach AZS Poznań, w takich dyscyplinach jak bieg na 60 m, trójskok oraz wieloboje rzutowe, będąc wielokrotnym mistrzem Polski. Jego działalność sportowa została odznaczona wieloma nagrodami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2005 roku, a także m.in. odznakami Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Zasłużony dla Województwa Poznańskiego, Zasłużony dla Miasta Poznania oraz Honorową Złotą Odznaką PZR.

Przypisy

  1. Każdy jest zwycięzcą!. „Grajmy Razem!”. 1 (1), s. 22, 2019 r.
  2. Zmarł Bernard Wieczorek. pzlam.pl. [dostęp 08.12.2019 r.]
  3. Śp. Bernard Wieczorek 1938-2019 – „Beniu”, kochany „ Wuja”. start.org.pl. [dostęp 08.12.2019 r.]
  4. Superseniorzy Poznańskiego Sportu 2017. poznan.pl. [dostęp 08.12.2019 r.]
  5. Zasłużeni Sędziowie. kspzr.pl. [dostęp 08.12.2019 r.]
  6. Sprawozdanie Władz Naczelnych Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska z działalności w latach 2014 - 2016. olimpiadyspecjalne.pl. [dostęp 08.12.2019 r.]
  7. Zmarł Bernard Wieczorek. pzrugby.pl. [dostęp 08.12.2019 r.]

Oceń: Bernard Wieczorek

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:24