Marcin Strzelec, urodzony w 1979 roku w Poznaniu, to znana postać w polskim systemie penitencjarnym. Jest generałem Służby Więziennej oraz doktorem nauk społecznych, co świadczy o jego zaawansowanej wiedzy i doświadczeniu w tej dziedzinie.
Posiada również tytuł magistra inżyniera, co dodatkowo wzbogaca jego kwalifikacje zawodowe. Marcin Strzelec zajmuje się również edukacją i był pierwszym rektorem-komendantem Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, co podkreśla jego zaangażowanie w kształcenie przyszłych kadr w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
Życiorys
Wykształcenie
Marcin Strzelec jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu. W 2003 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, specjalizując się w sieciach oraz systemach informatycznych. W 2015 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie pedagogiki, uzyskując stopień naukowy na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Dodatkowo, ukończył podyplomowe Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty w Kaliszu.
Strzelec pozytywnie przeszedł również kursy związane z zdalnym nauczaniem w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W swoim dorobku edukacyjnym ma także ukończone studia podyplomowe ARGO-IESE w Barcelonie, a także program MBA w Głównej Szkole Menadżerskiej w Warszawie.
Praca zawodowa
Od 2003 roku Marcin Strzelec jest związany z Służbą Więzienną, gdzie najpierw pracował na stanowisku pracownika cywilnego, a od 2004 roku pełni funkcję funkcjonariusza. W Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu zarządzał Zakładem Technologii Informatycznych i Edukacyjnych COSSW. Inicjował wdrażanie zdalnych elementów w systemie szkoleń, a także modernizował dydaktykę, wprowadzając System Obsługi Szkolenia „Słuchacz”. Wspierał również wdrażanie metodologii e-learningowej w programach nauczania.
Aktywność naukowa Marcina Strzelca obejmowała organizację w 2012 roku konferencji na temat „Nowych technologii w edukacji służb mundurowych”. Wydarzenie to zaowocowało powołaniem Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych oraz nawiązaniem międzynarodowej współpracy w ramach EPTA (European Penitentiary Training Academies – Europejskie Stowarzyszenie Akademii Penitencjarnych).
Od 2015 roku był zastępcą komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Koordynował działania zmierzające do modernizacji kształcenia w Służbie Więziennej oraz nadzorował międzynarodowe projekty edukacyjne i naukowe. W latach 2016-2017 brał udział w reformach Służby Więziennej jako członek zespołu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W 2017 roku został wiceprzewodniczącym zespołu ds. naboru i kształcenia w Służbie Więziennej oraz pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W latach 2017-2018 pełnił obowiązki zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gdzie jego odpowiedzialność obejmowała nadzór nad więziennym systemem zdrowia oraz projektem informatyzacji Służby Więziennej, jak i budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej.
Na mocy decyzji ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro, od 1 stycznia 2019 roku rozpoczął kadencję jako rektor-komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, z której zrezygnował w marcu 2023 roku, a w kwietniu został prorektorem. 11 lutego 2021 roku otrzymał nominację na stopień generała Służby Więziennej.
Odznaczenia
Marcin Strzelec, w ciągu swojej kariery, zdobył kilka ważnych odznaczeń, które świadczą o jego wkładzie w społeczeństwo oraz w pracę na rzecz innych.
- 2021: srebrny Krzyż Zasługi,
- 2022: złota odznaka „Za zasługi w pracy penitencjarnej”,
- 2022: odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
Przypisy
- Wyborcza.pl [online], kalisz.wyborcza.pl [dostęp 01.08.2023 r.]
- Generał Służby Więziennej otrzymał odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” - Ministerstwo Sprawiedliwości - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Sprawiedliwości [dostęp 01.08.2023 r.]
- Rektor-Komendant SWWS w Szczypiornie odznaczony przez prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. ZDJĘCIA [online], Kalisz Nasze Miasto, 11.11.2021 r. [dostęp 01.08.2023 r.]
- Nominacje generalskie w Służbie Więziennej [online], prezydent.pl, 11.02.2021 r. [dostęp 11.02.2021 r.]
- AdrianA. Szcześniak AdrianA., Generał dr Marcin Strzelec - Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości otrzymał odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” [online], Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, 23.06.2022 r. [dostęp 01.08.2023 r.]
- MateuszM. Andrzejczak MateuszM., Dni Honorowego Krwiodawstwa [online], Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, 06.12.2022 r. [dostęp 01.08.2023 r.]
- a b c Komunikat personalny – Służba Więzienna [online], sw.gov.pl [dostęp 02.07.2020 r.]
- Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki ma już szefa – InfoSecurity24 [online], infosecurity24.pl [dostęp 02.07.2020 r.]
- Władze – WSKiP [online], bip.wskip.edu.pl [dostęp 02.07.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Marcin Zaborowski | Marian Miśkiewicz | Czesław Kończal | Marian Foerster | Andrzej Mikosz | Bogdan Zastawny | Jerzy Kułtuniak | Jerzy Bytnerowicz | Stanisław Jóźwiak (poseł) | Karolina Fabiś-Szulc | Józef Słuszczak | Leszek Hensel | Michał Boni | Sylwia Pusz | Jacek Paliszewski | Jakub Ignacy Łaszczyński | Leon Murzynowski | Lech Neyman | Jerzy Sychut | Wacław DerlickiOceń: Marcin Strzelec