Marcin Zaborowski, urodzony 27 kwietnia 1965 roku w Poznaniu, jest znanym polskim politologiem, który odgrywał istotną rolę w europejskiej polityce. Pełnił funkcję wiceprezesa w Center for European Policy Analysis (CEPA), gdzie angażował się w badania i analizy dotyczące polityki europejskiej.
W latach 2010-2015 Zaborowski był dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, instytucji, która odegrała kluczową rolę w formułowaniu polityki zagranicznej Polski. Jego doświadczenie i wiedza przyczyniły się do lepszego zrozumienia międzynarodowych relacji.
Oprócz działalności w instytucjach, Zaborowski był również redaktorem naczelnym pisma Res Publica Nowa w latach 2020-2023, gdzie odnosił się do ważnych tematów związanych z polityką, kulturą i społeczeństwem.
Życiorys
W 1993 roku Marcin Zaborowski ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie kontynuował naukę w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, gdzie zakończył edukację w 1995 roku. Kolejnym krokiem w jego karierze było uzyskanie w 1996 roku tytułu magistra (MA) na Wydziale Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu w Birmingham, po którym, w 2001 roku, obronił pracę doktorską w tym samym miejscu. Tematem jego rozprawy doktorska były relacje polsko-niemieckie, postrzegane w szerszym kontekście europejskim.
W 1995 roku Marcin Zaborowski pracował jako asystent podsekretarza stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, a następnie uzyskał stypendium Chevening, które zostało mu przyznane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Brytyjskiej Zjednoczonego Królestwa. W latach 2000–2001 zajmował stanowisko pracownika naukowego w Centrum Badań nad Rosją i Europą Wschodnią na Uniwersytecie w Birmingham. Po 2005 roku prowadził zajęcia jako wykładowca na Wydziale Stosunków Międzynarodowych na Aston University w Birmingham.
Oprócz tego, Marcin Zaborowski był dyrektorem programu transatlantyckiego w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. W 2005 roku rozpoczął pracę w European Union Institute for Security Studies (EUISS) w Paryżu, gdzie został kierownikiem programu transatlantyckiego. Jego kariera nabrała tempa, a 19 lipca 2010 roku otrzymał stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, które pełnił do lipca 2015 roku.
Od sierpnia 2015 roku do grudnia 2016 roku był wiceprezesem Center for European Policy Analysis (CEPA). Również jest członkiem rady Slovak Atlantic Commission (SAC). Od 2016 roku jego praca związana była z ośrodkiem analiz i opinii Visegrad Insight, aż w lutym 2020 roku objął stanowisko redaktora naczelnego pisma Res Publica Nowa.
Ważniejsze publikacje
Monografie
Wśród istotnych prac Marcina Zaborowskiego znajduje się publikacja zatytułowana „Bush’s Legacy and America’s Next Foreign Policy”, która jest częścią dokumentu EUISS Chaillot Paper wydanego we wrześniu 2008 roku.
Warto również zwrócić uwagę na książkę (wspólnie z Kerry Longhurst) „The New Atlanticist: Poland’s Foreign and Security Priorities”, wydaną przez Blackwells w 2007 roku.
W 2004 roku ukazała się „Germany, Poland and Europe: Conflict, Cooperation and Europeanization”, opublikowana przez Manchester University Press w listopadzie tego samego roku.
Rozdziały w książkach
Marcin Zaborowski jest autorem wielu rozdziałów w książkach. Jego tekst „Organizing a More Strategic US-EU Relationship” znajduje się w publikacji Shoulder to Shoulder. Forging a Strategic US-EU Partnership, redagowanej przez Daniela Hamiltona, wydanej w 2010 roku przez Johns Hopkins University.
W 2009 roku opublikował rozdział „Capitalising on Obamamania: how to reform EU-US relations” w książce zatytułowanej The Obama Moment (EUISS, Paryż).
W książce Just Another Major Crisis? The United States and Europe Since 2000, edytowanej przez Geira Lundestada w 2008 roku, znajduje się jego rozdział „New Europe” between the United States and “Old Europe”.
Marcin Zaborowski brał również udział w tworzeniu rozdziału „US-China Relations: Running on Two Tracks” w publikacji Facing China’s Rice: Guidelines for an EU Strategy, wydanej jako Chaillot Paper Numer 94 w grudniu 2006 roku.
Inne jego prace to „Friends Reunited? Recalibrating Transatlantic Relations in the 21st Century” w książce Friends Again? EU-US Relations After the Crisis (EUISS, Paryż, 2006) oraz (z Kerry Longhurst) „The EU as a Security Policy Actor: The View from Poland” w The Future of ESDP after Enlargement, redagowanej przez Giselę Muller-Brandeck-Bocquet (Nomos, 2006).
Kolejny rozdział nosi tytuł „Germany and the Eastern Enlargement of the EU: A Self-Interested Idealist?”, a jego miejsce w publikacji Justifying Enlargement (Routledge, 2006).
W 2000 roku Zaborowski opublikował rozdział „European Security after Kosovo” w publikacji The World After Kosovo, redagowanej przez Agnieszkę Miszewską (CSM, Warszawa).
Artykuły w periodykach recenzowanych
Wśród licznych artykułów Zaborowskiego, istotne są te zamieszczone w periodykach recenzowanych. Na przykład, jego tekst „How to renew transatlantic relations in the 21st century” opublikowano w International Spectator w marcu 2011.
W Polskim Przeglądzie Dyplomatycznym ukazał się artykuł „Powiew optymizmu z Polski” w numerze styczeń-marzec 2011.
W 2011 roku Zaborowski współpracował przy przygotowaniu artykułów, w tym POLONIA, SEGURA DE SÍ MISMA w Foreign Policy en espagnol we wrześniu oraz Keeping an Eye on the East: The Foreign Policy Priorities of the Central European Presidencies of the European Union, wydanym przez Center for European Policy Analysis w marcu.
Inne jego prace to „A Potentially Transformational Presidency: Obama’s First Year” w Quaderni di Relazioni Internazionali, numer 11 (listopad 2009), „Dziedzictwo rewolucji Busha” w Nowej Europie, I (8)/2009, oraz L’héritage de la révolution Bush w Politique Étrangère, 3/2008.
Wspólnie z Jiri Sedivy stworzył artykuł „Old Europe, New Europe and Transatlantic Relations” opublikowany w European Security, tom 13 (jesień 2004).
Zaborowski współpracował również w artykułach „The Future of European Security” oraz „America’s Protégé in the East? The Emergence of Poland as a Regional Leader”, które ukazały się w European Security oraz International Affairs odpowiednio w 2004 i 2003 roku.
Jego wcześniejsze publikacje obejmują „Power, Security and the Past in Polish and German Enlargement Policies” w German Politics oraz „Germany’s Security Policy Towards East Central Europe”, opracowywany razem z Kerry Longhurst i Vladimirem Handlem w Perspectives 14, Lato 2000.
Ordery i odznaczenia
10 listopada 2014 roku, Marcin Zaborowski został wyróżniony Krzyżem kawalera Narodowego Orderu Legii Honorowej, który jest jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń we Francji.
Przypisy
- Wręczenie odznaczeń: Marcinowi Zaborowskiemu, Markowi Borowskiemu i Danucie Hübner. 10.11.2014 r. [dostęp 12.11.2014 r.]
- Marcin Zaborowski redaktorem naczelnym Res Publiki Nowej
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Marian Miśkiewicz | Czesław Kończal | Marian Foerster | Andrzej Mikosz | Bogdan Zastawny | Jerzy Kułtuniak | Jerzy Bytnerowicz | Stanisław Jóźwiak (poseł) | Karolina Fabiś-Szulc | Witold Hedinger | Marcin Strzelec | Józef Słuszczak | Leszek Hensel | Michał Boni | Sylwia Pusz | Jacek Paliszewski | Jakub Ignacy Łaszczyński | Leon Murzynowski | Lech Neyman | Jerzy SychutOceń: Marcin Zaborowski