Wiesława Ziółkowska


Wiesława Ziółkowska, urodzona 21 maja 1950 roku w Poznaniu, jest prominentną postacią w polskiej polityce i ekonomii.

Jako polska polityk oraz ekonomistka, zajmuje się zagadnieniami związanymi z naukami ekonomicznymi, co potwierdza jej tytuł doktora habilitowanego w tej dziedzinie.

W czasie swojej kariery politycznej, była posłanką na Sejm III, I oraz II kadencji, co wskazuje na jej zaangażowanie i aktywność w życiu publicznym.

Dodatkowo, Wiesława Ziółkowska była członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998–2004, co podkreśla jej wpływ na kształtowanie polityki monetarnej w Polsce.

Życiorys

Wiesława Ziółkowska jest znaną postacią na polskiej scenie akademickiej oraz politycznej. Ukończyła w 1973 roku studia na Wydziale Handlowo-EkonomicznymAkademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jej kariera naukowa rozwijała się dynamicznie, a w 1976 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 1996 roku stopień doktora habilitowanego. Wkrótce po tym objęła stanowsko profesora nadzwyczajnego Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Jako autorka licznych publikacji i artykułów, Ziółkowska miała znaczący wpływ na dziedzinę polityki gospodarczej oraz finansów. Jej działania nie ograniczały się tylko do sfery akademickiej, gdyż także zaangażowała się w politykę. W czasie X kadencji sprawowała mandat posłanki z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, reprezentując okręg Poznań-Grunwald.

W trakcie swojej kariery politycznej przeszła z PZPR do Polskiej Unii Socjaldemokratycznej, gdzie odgrywała kluczową rolę jako przewodnicząca Poselskiego Klubu Pracy oraz zastępczyni przewodniczącego w Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów. Po rozpadzie PUS, stanęła na czele regionalnego ugrupowania znanego jako „Wielkopolska Unia Socjaldemokratyczna”. Dzięki swojemu zaangażowaniu uzyskała mandat posłanki na Sejm I kadencji.

Kiedy WUS połączyła się m.in. z Solidarnością Pracy, Ziółkowska stała się jednym z liderów Unii Pracy, z ramienia której sprawowała mandat posłanki II kadencji z okręgu poznańskiego. W latach 1998-2004 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej, co stanowiło kolejne ważne ogniwo w jej karierze politycznej. W 2004 roku kandydowała do Parlamentu Europejskiego, jednak jej starania okazały się bezskuteczne.

Publikacje

W dorobku Wiesławy Ziółkowskiej można znaleźć szereg ważnych prac naukowych, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w danej dziedzinie. Oto niektóre z jej publikacji:

  • Finanse publiczne: teoria i zastosowanie (2002),
  • Polityka budżetowa w okresie transformacji systemowej polskiej gospodarki (1995),
  • System motywowania a racjonalność działania przedsiębiorstwa (1989).

Odznaczenia

Wiesława Ziółkowska posiada wiele wybitnych odznaczeń, które odzwierciedlają jej zaangażowanie oraz osiągnięcia w dziedzinie bankowości. Oto najważniejsze z nich:

  • Złoty Krzyż Zasługi, przyznany w 1984 roku,
  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”, otrzymana w 2003 roku.

Przypisy

  1. Lista odznaczonych (2003–2018). nbp.pl. [dostęp 14.09.2022 r.]
  2. a b Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 17.05.2020 r.]

Oceń: Wiesława Ziółkowska

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:5