Kamienica przy ul. Bolesława Krysiewicza 3 w Poznaniu


Kamienica usytuowana przy ul. Bolesława Krysiewicza 3 w Poznaniu to wyjątkowy przykład neorenesansowej architektury, potocznie znany jako „Żelazko”. Ta charakterystyczna budowla znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Bolesława Krysiewicza z ulicą Ogrodową 19, w sercu Poznania.

Warto zwrócić uwagę na jej niezwykły wygląd, który przyciąga zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Kamienica, ze względu na swoją unikalną stylistykę, stanowi ważny element krajobrazu miejskiego tej lokalizacji.

Historia

Neorenesansowy budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Ukończenie budowy datuje się na 1900 rok. Urok architektoniczny tej kamienicy, usytuowanej na niewielkiej, trójkątnej działce, przypomina kształtem żelazko. Współczesna nazwa budynku nawiązuje do charakterystycznego wyglądu Flatiron Building w Nowym Jorku, który również kojarzy się z tym nietypowym kształtem.

Niestety, nieprawidłowa rozbiórka sąsiadującego budynku, znanego jako „Żelazko”, uszkodziła konstrukcję naszej kamienicy, co ostatecznie doprowadziło do decyzji o jej rozbiórce. Prace związane z usunięciem zniszczonego gmachu miały miejsce w 2011 roku. Biuro projektowe CDF Architekci zostało odpowiedzialne za projekt odbudowy kamienicy. W latach 2017–2019 realizowano działania rekonstrukcyjne, które prowadzone były z ścisłą współpracą z miejskim konserwatorem zabytków.

Rewitalizacja elewacji budynku bazowała na tradycyjnych metodach oraz materiałach, które były zgodne z prototypowym wyglądem kamienicy. W grudniu 2018 roku zrekonstruowano także narożną wieżyczkę, która uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej i nie została dotąd odbudowana. Dodatkowo, pod kamienicą zrealizowano dwupoziomowy parking, a na parterze ulokowano lokale usługowe.

Warto podkreślić, że zrekonstruowano budynek według pierwotnego projektu z 1900 roku. Firmą odpowiedzialną za realizację prac budowlanych było przedsiębiorstwo PORR S.A. Wierne odwzorowanie historycznej kamienicy było możliwe dzięki zachowanej ikonografii oraz zaawansowanej technice skanowania 3D. Ważnym aspektem odbudowy był również aktywny udział mieszkańców Poznania, którzy, na apel inwestora, dzielili się swoimi archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi oryginalny budynek w różnych okresach jego historii.

W 2020 roku kamienica uhonorowana została Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za **najlepszą realizację roku 2019**.

Przypisy

  1. a b c KamilK. Białas KamilK., Kamienica "Żelazko" z tytułem najpiękniejszego budynku w Poznaniu! [online], Magazyn WhiteMAD - moda, architektura, design w jednym miejscu, 26.10.2020 r. [dostęp 10.01.2021 r.]
  2. a b „ŻELAZKO” przywrócone Poznaniowi [online], BUILDER POLSKA, 06.05.2020 r. [dostęp 24.01.2021 r.]
  3. a b c d e BUDYNEK MIESZKALNO- -USŁUGOWY „ŻELAZKO” W POZNANIU [online], BUILDER POLSKA, 28.04.2020 r. [dostęp 24.01.2021 r.]
  4. Redakcja, Poznań: Kamienica "Żelazko" już prawie gotowa. Zobacz, jak odtworzono budynek sprzed 100 lat [ZDJĘCIA] [online], Głos Wielkopolski, 10.07.2019 r. [dostęp 10.01.2021 r.] 
  5. Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2020 [online], architektura.muratorplus.pl [dostęp 10.01.2021 r.]

Oceń: Kamienica przy ul. Bolesława Krysiewicza 3 w Poznaniu

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:18