UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ulica Ogrodowa w Poznaniu


Ulica Ogrodowa w Poznaniu to wyjątkowy i interesujący trakt, który znajduje się w południowej części Osiedla Stare Miasto. Leży on pomiędzy ulicą Franciszka Ratajczaka a ulicą Półwiejską, łącząc wschodnią część tej okolicy z zachodnią częścią miasta. Na zachód od Ogrodowej znajduje się ulica Powstańców Wielkopolskich, a jej wschodnim przedłużeniem jest ulica Długa.

Historia tej ulicy sięga już 1430 roku, kiedy w tym rejonie odnotowano istnienie osady Nowe Ogrody. W XIX wieku dokonano przebudowy terenu, co doprowadziło do powstania współczesnej formy ulicy. Nazwa ulicy nawiązuje do licznych sadów i ogrodów, które w przeszłości należały do lokalnych właścicieli. Z biegiem lat północna pierzeja ulicy zyskała piękne kamienice reprezentujące różne style architektoniczne. Do najważniejszych z nich zaliczają się obiekty pod numerami: 2, 3, 4, 5, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 19 oraz 20. Większość tych budynków powstała w drugiej połowie XIX wieku oraz na początku XX wieku, a kamienice numer 10 i 12 datowane są na około 1930 rok. Budynki numer 11 i 18 zaprojektował uznany architekt, Ludwik Frankiewicz.

Warto również zwrócić uwagę na zabytki sakralne, w tym kościół Świętego Krzyża, zbudowany w latach 1885–1886. Ta świątynia, usytuowana pod adresem ul. Ogrodowa 6, była w przeszłości miejscem kultu dla zboru staroluterańskiego. Na południowej pierzei ulicy znajdujemy także Park Jana Henryka Dąbrowskiego, w którego pobliżu ustępuje miejsce pomnikowi autorstwa Norberta Sarneckiego.

W 2019 roku na kamienicy pod numerem 5 powstał mural inspirowany postacią Małego Księcia, którego autorem jest Sławomir Wrembel oraz uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Otwarte Drzwi". W najbliższej okolicy można zobaczyć także inne istotne miejsca i budowle. Należą do nich Pasaż Apollo, punktowce Piekary, a także popularny deptak - ulica Półwiejska. W głębi Parku Dąbrowskiego znajduje się potężny kompleks Starego Browaru, który stanowi również ważny punkt na mapie Poznania.

Przypisy

  1. mat, Mural i Mały Książę, w: POZnan. Informator Samorządowy Metropolii Poznań, 11.2019 r., s. 5, ISSN 2080-315X

Oceń: Ulica Ogrodowa w Poznaniu

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:19