Pałac Mielżyńskich w Poznaniu


Pałac Mielżyńskich w Poznaniu to klasycystyczny zabytek, który jako pierwszy w pełni zrealizował zasady tego stylu architektonicznego w stolicy Wielkopolski. Zlokalizowany jest pod adresem numer 91 przy Starym Rynku, a jego skromna fasada przyciąga uwagę dzięki prostym pilastrom, wysuniętemu gzymsowi oraz wysokiej attyce, która zwieńczona jest herbem, podtrzymywanym przez dwa lwy.

Budowla ta została wzniesiona w latach 1795–1798 w wyniku przebudowy kamienicy nabytej przez Maksymiliana Mielżyńskiego w roku 1772. Jednak już w roku 1800 pałac przeszedł kolejną przebudowę, przekształcając go w kamienicę lokatorską. W 1806 roku swoje kwatery znalazły w nim znane postacie, takie jak Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki.

W dramatycznych okolicznościach, podczas walk w roku 1945, budynek uległ całkowitemu zniszczeniu. Jednak w latach 1954–1957 odbudowano go w stylu klasycystycznym. Po zakończeniu prac renowacyjnych, obiekt został przekazany wojewódzkiemu zarządowi PTTK, który umieścił w nim swoją siedzibę. W pałacu znalazł się także Dom Turysty, który przyciągał wielu zwiedzających.

W styczniu 2011 roku formalnie nowym właścicielem pałacu została spółka "Pałac Mielżyńskich". Spółka ta odkupiła nieruchomość od spadkobierców rodziny Mielżyńskich w 2006 roku i od tego czasu dochodziła swoich praw w sądzie.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolska [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Szansa dla Pałacu Mielżyńskich? - Radio Merkury Poznań [online] [dostęp 25.11.2017 r.]

Oceń: Pałac Mielżyńskich w Poznaniu

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:10