Parafia pw. Świętego Andrzeja Boboli w Poznaniu to ważna jednostka religijna, która funkcjonuje w ramach archidiecezji poznańskiej.
Znajduje się ona w dekanacie Poznań-Łazarz i ma długą historię, sięgającą 1938 roku, kiedy to została oficjalnie erygowana.
Zasięg parafii
Parafia ma pod opieką 6485 wiernych, którzy zamieszkują w Poznaniu, w obszarze przypisanym do dzielnicy Junikowo. Ich miejsce zamieszkania obejmuje wiele ulic, w tym: Bełchatowską, Ceramiczną, Dobrodzieńską, Gęsią, Giżycką oraz Grabowską.
W szczególności, wierni korzystają z duchowego wsparcia w rejonie ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku numery 216-408 parzyste, a także Gubińskiej, Jawornickiej z numerami 6-52 parzyste. Do lokalizacji należą również ulice: Junikowska, Jutrosińska, Kacza oraz Kamienicka.
Niezwykle ważne dla parafii są także ulice Kopanina (numery 69-111), Krapkowicka, Krobska, Krośnieńska, Krzepicka, Krzeszowicka oraz Legnicka. Oprócz tego mieszkańcy ulokowali się także przy Międzyborskiej, Mikstackiej, Miśnieńskiej oraz Namysłowskiej.
Ponadto, parafialne wspólnoty znajdują się również w okolicy ulic Nowosolskiej, Odległej, Odolanowskiej, Oławskiej oraz Oleśnickiej. Warto dodać, że parafia obejmuje także Opawską, Ostrzeszowską, Paczkowską oraz Pogorzelską, a także Prośnicką oraz Przepiórczą.
Warto zauważyć, że nie brakuje tu także lokalnych odcinków takich jak Raszkowska, Rudnicze, Rybnicka, Sieradzka, Sobotecka, Strzelińska, Świdnicka i Świebodzińska. Ulice Szadecka, Trzebińska, Twardogórska, Wieruszowska, Wołczyńska (numery 18-51), Wołowska, Woźnicka oraz Wschowska również stanowią część tej społeczności.
Ostatnim, ale równie istotnym obszarem, są ulice Wykopy (numery 1-11A), Żabia, Ząbkowicka, Żagańska, Ziębicka, Żmigrodzka oraz Żywocicka. To właśnie tutaj wierni pielgrzymują do swojej parafii, tworząc silną i zjednoczoną wspólnotę.
Proboszczowie
Poniżej przedstawiamy sylwetki proboszczów, którzy pełnili posługę w parafii św. Andrzeja Boboli w Poznaniu.
- ks. Leonard Gierczyński (zm. 1980) – został ustanowiony na to stanowisko 1 stycznia 1938 roku. Jego działania przygotowały parafię do funkcjonowania. Po wypuszczeniu z Dachau, nie powrócił już do Poznania. Został proboszczem parafii w Bukowcu koło Nowego Tomyśla, gdzie zmarł.
- ks. mgr Feliks Michalski (1911–1977) – sprawował urząd proboszcza w latach 1948-1974. Po przejściu na emeryturę, przyczynił się do odbudowy parafii po II wojnie światowej. Pobliski park nosi jego imię, co jest dowodem jego znaczenia dla społeczności lokalnej.
- ks. prałat dr Stefan Schudy (1936–2014) – objął parafię w 1974 roku. Jego kadencja charakteryzowała się rozpoczęciem budowy obecnego kościoła. W 1975 roku został proboszczem parafii św. Rocha w Poznaniu.
- ks. kanonik Włodzimierz Koperski (ur. 1936) – początkowo wikariusz od 1974 roku, a następnie pełniący urząd proboszcza w latach 1975–2012. Był liderem w budowie obecnej świątyni. Po przejściu na emeryturę 30 czerwca 2012 roku, zamieszkał w domu znajdującym się na terenie przykościelnym.
- ks. mgr Grzegorz Piotrowski – od 30 czerwca 2012 roku pełni obowiązki proboszcza, wcześniej był proboszczem parafii św. Bartłomieja w Objezierzu.
Księża pochodzący z parafii (od 1975 r.)
Parafia św. Andrzeja Boboli w Poznaniu może poszczycić się wieloma księżmi, którzy służyli w niej od 1975 roku. Oto lista kapłanów, którzy pochodzą z tej parafii:
- Andrzej Molewski (1982 r.),
- Paweł Molewski (1986),
- Janusz Molewski (1990),
- Marek Kowaliński (1992),
- Jerzy Molewski (1997),
- Sebastian Kujawa (1999),
- Waldemar Golec (2003),
- Wojciech Silski (2005),
- Paweł Szymanowski (2008),
- Jarosław Żurawski (2012),
- Piotr Szymański (2013),
- Jacek Roszkowski (2016).
Wydzielone parafie
W ciągu swojej historii parafia junikowska przeszła przez cztery etapy zmniejszania swojego obszaru, które miały miejsce przez wydzielanie nowych parafii z jej terenu. To znaczący proces, który wpłynął na strukturę lokalnej społeczności i jej duchowe życie.
- Parafia św. Jadwigi Śląskiej na Osiedlu Kwiatowym została utworzona w 1981 roku,
- Parafia Świętej Rodziny na Osiedlu Kopernika powstała w 1984 roku,
- Parafia Najświętszej Maryi Panny z La Salette przy ul. Ścinawskiej została ustanowiona w 2001 roku,
- Parafia bł. Jerzego Popiełuszki w Plewiskach, na osiedlu Zielarskim, została wydzielona w 2014 roku.
Każde z tych wydarzeń miało swoje znaczenie, kształtując duchowe oblicze regionu oraz odpowiadając na potrzeby rosnącej społeczności wiernych.
Przypisy
- Zmiany personalne w Archidiecezji Poznańskiej w 2012 roku. [dostęp 12.06.2012 r.]
- Parafia Rzymsko-Katolicka Świętego Andrzeja Boboli w Systemie Informacji Przestrzennej, Geopoz, Poznań
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Wawrzyńca w Poznaniu | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu | Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Poznaniu | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu | Parafia Maryi Królowej w Poznaniu | Parafia Objawienia Pańskiego w Poznaniu | Parafia Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu | Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu | Parafia św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu | Parafia Świętej Rodziny w Poznaniu | Parafia św. Karola Boromeusza w Poznaniu | Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu | Parafia św. Stanisława Kostki w Poznaniu | Kościół św. Ojca Pio w Poznaniu | Kościół św. Moniki w Poznaniu | Kościół Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu | Kościół Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu | Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Poznaniu | Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Poznaniu | Kościół Świętego Krzyża w Poznaniu (rzymskokatolicki)Oceń: Parafia św. Andrzeja Boboli w Poznaniu