Pawilon Ministerstwa Komunikacji na MTP


Pawilon Ministerstwa Komunikacji, zlokalizowany pod numerem 10, to modernistyczny pawilon targowy, który znajduje się w centralnej części MTP w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Centralnego (Świętego Marka). Jest to niewielki obiekt, który wyróżnia się swoją historią, gdyż stanowił pierwszy pawilon zbudowany po wojnie na cele targowe. Został on wybudowany w 1949 roku na podstawie projektu Bolesława Szmidta, architekta ściśle związanego z MTP oraz naczelnego architekta wystawy.

Wyróżniający się wolnym planem, budynek ten jest uznawany za jeden z najbardziej funkcjonalnych i przemyślanych pawilonów na Targach. Jego wyjątkowa bryła, o kubistycznych proporcjach, częściowo uniesiona na słupach, a także minimalistyczne detale architektoniczne, sprawiają, że nadal postrzegany jest jako nowoczesny. Płaski dach oraz oryginalne kopuły doświetlające wnętrze, to kolejne cechy modernistycznej architektury, które zaprojektował architekt.

Wyjątkowe detale oraz aranżacje wnętrz są dziełem plastyków Szynkowskiego i Jezierskiego, którzy wnieśli do projektu swój niepowtarzalny styl. Według Piotra Marciniaka, zastosowanie wertykalnych elementów, które przypominają żaluzje, nadaje pawilonowi sylwetkę nawiązującą do epoki, w której rozwijała się w Polsce telewizja.

Obecnie Pawilon Ministerstwa Komunikacji pełni funkcję Centrum Prasowego Targów, a w jego wnętrzach odbywają się ważne konferencje prasowe oraz różnorodne uroczyste wydarzenia, przyciągając uwagę zarówno mediów, jak i uczestników targów.

Przypisy

  1. Monika Lamęcka-Pasławska: 90 lat MTP - Spacerownik. Poznań: Gazeta Wyborcza, 13.10.2011 r., s. 8.
  2. Piotr Marciniak: Doświadczenia modernizmu. Architektura i urbanistyka Poznania w czasach PRL. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2010 r., s. 264-265.

Oceń: Pawilon Ministerstwa Komunikacji na MTP

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:6