Święty Wojciech Dom Medialny


Witamy w niezwykłym świecie Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha, która ma swoje korzenie sięgające aż dalszych lat XIX wieku. To renomowane wydawnictwo działa nieprzerwanie od 1895 roku, a jego cele i misja są głęboko zakorzenione w tradycjach katolickich.

Założona w 1897 roku w Poznaniu, oficyna ta powstała dzięki staraniom arcybiskupa Floriana Stablewskiego, który miał ogromny wkład w rozwój działalności wydawniczej w Polsce. To właśnie on zainicjował powstanie najstarszego katolickiego wydawnictwa w kraju.

Warto zauważyć, że Św. Wojciech nie tylko wydaje książki, ale także pielęgnuje dziedzictwo literackie i religijne, które ma ogromne znaczenie dla polskiej kultury.

Historia

Publikacje oferowane przez wydawnictwo miały niezwykle szeroki wachlarz tematów, obejmujący zarówno literaturę o charakterze religijnym, jak i świecką prozę piękną, podręczniki, publicystykę oraz książki naukowe. Od 1914 roku księgarnia posiadała maszynę rotograwiurową, natomiast w 1919 roku dysponowała papiernią „Malta” znajdującą się w pobliżu Poznania oraz fabryką miazgi papierniczej usytuowaną na Górnym Śląsku.

Wieloletnim dyrektorem księgarni był biskup Stanisław Adamski. Niestety, w wyniku działań II wojny światowej placówka została zniszczona. W pierwszych miesiącach okupacji, dzięki determinacji Stefana Szpingera oraz innych pracowników Księgarni, udało się wywieźć do Warszawy kilka ton książek z magazynów firmy, co okazało się niezwykle istotne w trudnych czasach.

Po wojnie instytucja znalazła się pod zarządem Centralnego Przemysłu Graficznego. Przez wiele lat na czołowej pozycji w Księgarni stał ks. Czesław Piotrowski, który już przed wojną założył gimnazjum i liceum przy ul. Głogowskiej w Poznaniu. Po wojnie pełnił on kluczową rolę na czołowej pozycji w Dyrekcji Odbudowy poznańskiej katedry.

W 1985 roku Księgarnia została uhonorowana Nagrodą Społeczną im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za znaczące osiągnięcia w propagowaniu wartości katolickich oraz narodowych. W 2013 roku spółka przeniosła swoją siedzibę na poznańskie Chartowo (ul. Chartowo 5), a dwa lata później dokonano zmiany nazwy na Święty Wojciech Dom Medialny.

Dodatkowo, w 2018 roku do spółki zostało włączone dotychczas należące do Archidiecezji Poznańskiej Radio Emaus, co wzbogaciło jej działalność medialną.

Aktualnie

W ramach działalności spółki Święty Wojciech Dom Medialny funkcjonuje szereg ważnych podjednostek, które wnoszą istotny wkład w promowanie wartości katolickich oraz działalność medialną. Do najważniejszych z nich należą:

  • Wydawnictwo Świętego Wojciecha,
  • Redakcja Przewodnika Katolickiego,
  • Radio Emaus,
  • Redakcja Małego Przewodnika Katolickiego,
  • Redakcja KnC – Króluj nam Chryste,
  • Redakcja Biblioteki Kaznodziejskiej,
  • Księgarnia Świętego Wojciecha,
  • Katolicka Księgarnia Internetowa SwietyWojciech.pl.

Jednoosobowym właścicielem ŚWDM jest abp poznański Stanisław Gądecki, który pełni tę funkcję w związku ze sprawowaną przez siebie posługą. Na czołowej pozycji w Zarządzie zauważyć można ks. dr Tomasza Siudę, który piastuje funkcję prezesa.

Przypisy

  1. Historia Spółki - Święty Wojciech Dom Medialny [online], www.swietywojciechmedia.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  2. Radio Emaus zmienia właściciela [online], radiopoznan.fm [dostęp 21.04.2019 r.]
  3. Kontakt - Święty Wojciech Dom Medialny [online], swietywojciechmedia.pl [dostęp 28.11.2017 r.]
  4. Marek Rezler: Sylwetki zasłużonych poznaniaków. Biogramy historyczne. W: Wielka Księga Miasta Poznania. Wyd. 1. Poznań: Dom Wydawniczy „Koziołki Poznańskie”, 1994.
  5. Stefan Szpinger: Na szerokiej drodze. Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1974.

Oceń: Święty Wojciech Dom Medialny

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:18