Aleksander Bronisław Ciechański


Aleksander Bronisław Ciechański to postać o bogatej historii muzycznej, która pozostawiła trwały ślad na polskiej scenie kulturalnej. Urodził się 30 stycznia 1927 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Jego talent do gry na wiolonczeli zyskał uznanie wśród wielu melomanów.

Tragiczny koniec jego życia przypadł na 3 lutego 2012 roku, kiedy to zmarł na Florydzie. Jako członek Kwintetu Warszawskiego, Ciechański przyczynił się do znaczących osiągnięć w muzyce klasycznej, których wpływ odczuwalny jest nawet dzisiaj.

Życiorys

Aleksander Bronisław Ciechański urodził się w rodzinie o silnych tradycjach muzycznych, gdzie jego ojciec, Adam Bronisław Ciechański, był cenionym kontrabasistą, znanym ze swego virtuozowskiego podejścia do muzyki. Już w wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu, pod okiem profesora Dezyderiusza Danczowskiego. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował edukację w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Józefa Mikulskiego, kończąc ten etap swojej nauki z dyplomem wyróżnionym nagrodą.

Na zakończenie studiów, Ciechański dołączył do Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie, która była pod dyrekcją Jerzego Gerta, a potem stał się częścią Filharmonii Poznańskiej. W okresie lat 1963–1967 pełnił rolę koncertmistrza wiolonczel w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz uczył w tamtejszej Akademii Muzycznej. Jego umiejętności artystyczne umożliwiły mu występy jako solista z symfonicznymi i radiowymi orkiestrami, a także nagrania dla radia, telewizji oraz Polskich Nagrań. Brał także udział w prawykonaniach utworów współczesnych podczas festiwalu „Warszawska Jesień”.

W latach 1958–1967 Ciechański współpracował z takimi zespołami jak „Trio Chopina”, „Kwartet Wroński” oraz „Kwintet Warszawski” założony przez Władysława Szpilmana. W skład tego ostatniego wchodzili również Bronisław Gimpel, Tadeusz Wroński, Stefan Kamasa i Władysław Szpilman. Z tym zespołem koncertował, nagrywając w licznych krajach Europy, a także w Indiach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie.

Od 1967 roku osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie został członkiem St. Louis Symphony Orchestra oraz nauczycielem w Conservatory of Music i Washington University w St. Louis. Tam również koncertował w miastach takich jak Chicago, Nowy Jork, Orlando i Saint Louis, zarówno jako solista, jak i muzykant kameralny.

Po przejściu na emeryturę, spędził życie z żoną Marią Tunicką na Florydzie. Jego zasługi muzyczne zostały uhonorowane, a po śmierci spoczął na cmentarzu Junikowskim w specjalnej Alei Zasłużonych (AZ-L-2).

Przypisy

  1. Aleksander Bronisław Ciechański – miejsce pochówku na Junikowie w Poznaniu.
  2. Dzieło życia Juliusza Zarębskiego najlepiej zagrał.... polskieradio.pl [dostęp 13.06.2019 r.]
  3. Biblioteka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie – katalog. biblioteka.nifc.pl [dostęp 13.06.2019 r.]

Oceń: Aleksander Bronisław Ciechański

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:18