Marian Stamm


Marian Stamm, urodzony 9 grudnia 1911 roku w Poznaniu, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej fotografii. Jego życie zakończyło się 9 października 2005 roku, również w Poznaniu, gdzie spędził większość swojego twórczego życia.

Ten polski artysta fotograf był nie tylko utalentowanym twórcą, ale także aktywnym działaczem w środowisku artystycznym. Stamm był członkiem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, co świadczy o jego znaczącej roli w regionalnej i krajowej fotografii.

Dodatkowo, jego zaangażowanie w Stowarzyszenie Miłośników Fotografii w Poznaniu oraz poznański oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego pokazuje, jak ważne były dla niego współpraca i wymiana doświadczeń z innymi pasjonatami fotografii.

Życiorys

Marian Stamm to postać mocno osadzona w wielkopolskim środowisku fotograficznym, gdzie spędził wiele lat jako artysta i organizator. Mieszkał oraz pracował w Poznaniu, oferując swoją pasję poprzez obiektyw od 1924 roku. W wieku zaledwie 13 lat, w niezwykle kreatywny sposób, samodzielnie zaprojektował i skonstruował swój pierwszy aparat fotograficzny, korzystając z pudełka po cygarach.

Jego zaangażowanie w fotografię zaowocowało w 1928 roku, kiedy to dołączył do poznańskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, które prowadził Tadeusz Cyprian, redaktor Polskiego Przeglądu Fotograficznego. Ta organizacja była odpowiedzialna za organizowanie wielu konkursów fotograficznych, w których młody Stamm po raz pierwszy zdobył nagrodę – aparat fotograficzny ufundowany przez firmę Foto-Greger.

Rok 1945 był kluczowy w jego karierze zawodowej, ponieważ był jednym z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Poznaniu, działającego przy Urzędzie Wojewódzkim. W tym okresie aktywnie uczestniczył w organizacji i promocji wystaw fotograficznych, które odbywały się zarówno w Polsce, jak i za granicą, w takich krajach jak Holandia, Francja i Szwajcaria.

W 1948 roku Marian Stamm stał się jednym z pierwszych członków Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, które powstało na bazie poznańskiego Stowarzyszenia Miłośników Fotografii. W latach 1955–1958 prowadził sekcję artystyczną PTF, a od 1957 do 1961 roku pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Następnie, w latach 1961–1963, zasiadał w Zarządzie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

W 1961 roku szczególnie wyróżnił się jako twórca i opiekun sekcji przyrodniczej PTF, co potwierdziło jego poważne zainteresowanie tematyką natury. Na koncie Marianna Stamma znajduje się wiele wystaw fotograficznych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, które były prezentowane na międzynarodowej scenie. Jego prace były doceniane na licznych wystawach pokonkursowych, gdzie zdobywały różnorodne nagrody, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne.

W jego dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmowała fotografia krajoznawcza, krajobrazowa, dokumentalna oraz przyrodnicza. W latach 1950–1953 był członkiem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, a powrócił do ZPAF w 1961 roku. Jego talent i zaangażowanie w dziedzinie fotografii zostały docenione przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, przyznawane mu dwukrotnie nagrody tej instytucji.

Przypisy

  1. Marian Stamm – Augustyniak – moje drzewo – Serwis MyHeritage [dostęp 08.06.2018 r.]
  2. a b Byli członkowie – Związek Polskich Artystów Fotografików [dostęp 08.06.2018 r.]
  3. a b c d e Zdjęcie z pudełka od cygar. Marian Stamm (1911–2005) – Historia – Kultura – kulturapoznan.pl [dostęp 08.06.2018 r.]
  4. a b c d e f g h i j Fotograf popołudniowy. Marian Stamm po wojnie – Historia – Kultura – kulturapoznan.pl [dostęp 08.06.2018 r.]
  5. Bezdroża wyobraźni | Galeria Fotografii Fotoplastykon [dostęp 08.06.2018 r.]
  6. 6. Biennale Fotografii | artinfo.pl – Portal rynku sztuki [dostęp 08.06.2018 r.]
  7. Wielkopolskie kluby i galerie [dostęp 08.06.2018 r.]
  8. Ignacy Płażewski – Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii. Wydawca – Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982.

Oceń: Marian Stamm

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:21