Danuta Mizgalska to utalentowana polska piosenkarka, która zasłynęła w świecie muzyki dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom artystycznym. Jej pochodzenie z Poznania dodaje jej osobistego uroku, który łączy się z jej twórczością.
Artystka ta jest znana z wpływu, jaki wywarła na muzykę rodzimego rynku, a jej prace odbiły się szerokim echem wśród słuchaczy. Mistrzowsko łączy różne style muzyczne, co czyni ją naprawdę wyjątkową postacią w polskiej scenie artystycznej.
Życiorys
Danuta Mizgalska zaczęła swoją artystyczną podróż w latach 70. XX wieku. Urodziła się w Poznaniu, które pozostaje jej domem do dziś. Zadebiutowała na deskach Sceny na Piętrze, występując w śpiewogrze „Parady” autorstwa Potockiego. Jej współpraca z Estradą Poznańską rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy to rozpoczęła edukację w Studium Sztuki Estradowej, prowadzonym przez Jerzego Miliana, oraz w zakresie emisji głosu pod czujnym okiem profesora K.Urbanowicza. Po zakończeniu kształcenia, artystka rozpoczęła samodzielną karierę estradową.
W 1978 roku nagrała swoją pierwszą piosenkę „Nasz uśmiech losu” w Studiu radiowym w Katowicach, przy wsparciu orkiestry pod dyrekcją Jerzego Miliana. Utwór ten szybko stał się przebojem w popularnej audycji „Lata z Radiem”. Wkrótce potem, jej twórczość zaczęła zdobywać uznanie i wysokie notowania na listach przebojów. Artystka związana była przez dwa lata z poznańskim Zespołem Wojsk Lotniczych „Eskadra”. Po tym okresie, kontynuowała karierę solową, współpracując z Stołeczną Estradą, co otworzyło przed nią nowe możliwości muzyczne.
Występowała z różnymi orkiestrami, w tym z legendarnym Jerzym Milianem, Stefanem Rachoniem, Henrykiem Debichem oraz D. Jarmołowiczem. Jej nagrania można było usłyszeć w studiach radiowych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi. W 1983 roku artystka zrealizowała dwa recitale telewizyjne w reżyserii Anny Minkiewicz pod tytułem „Dziewczyna taka jak inne” oraz „Uśmiech losu”. Mizgalska brała także udział w wielu programach muzycznych, nagrywając liczne teledyski związane z Telewizyjnym Koncertem Życzeń.
Nie brakowało jej sukcesów na festiwalach. Wystąpiła zarówno na festiwalu w Opolu, jak i w Jurmale (Łotwa), zdobywając oklaski nie tylko w Polsce, ale również w takich krajach jak Niemcy, Rosja, Ukraina, Azerbejdżan, Kazachstan, USA, Japonia i Kanada.
Po długiej przerwie w działalności estradowej pod koniec lat 90’, w 2011 roku wróciła na scenę. Nagrywała z poznańskim muzykiem Piotrem Żurowskim, odświeżając przebój „As tears go by” Rolling Stonesów, który zyskał polski tekst autorstwa Andrzeja Sobczaka i nosił tytuł „Nie jedna już opadła łza”. W 2014 roku w jej repertuarze pojawiły się nowe utwory: „Co czeka mnie” oraz „Splot Szczęśliwości” dzięki muzyce A. Rup. W 2015 roku czeski utwór „Żart” skomponowany przez R. Meisela zajął II miejsce w plebiscycie radiowym.
Mizgalska kontynuuje koncertowanie z powodzeniem, a jej piosenki można usłyszeć zarówno na antenie Radia Pogoda, jak i w lokalnych radiostacjach. Artystka jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. W jej repertuarze znajdują się utwory napisane przez takich twórców jak: Jarosław Kukulski, Andrzej Ellmann, Janusz Piątkowski, Jerzy Milian, Ryszard Kniat, Henryk Krzeszowiec, Sławomir Sokołowski, Aleksander Nowacki, Andrzej Sobczak, Andrzej Kosmala, Andrzej Jastrzębiec Kozłowski, Janusz Wegiera, Jacek Bukowski oraz Leszek Konopiński.
Wśród jej największych przebojów można wymienić: „Nasz uśmiech losu”, „Dziewczyna taka jak ja”, „Może ja może Ty”, „Okruchy wspomnień”, „Weź mój cały świat”, „Trzeci rok”, „Tylko jeden dom” zwany „Casablanka”, oraz wiele innych.
Wspólnie z innymi artystami z Poznania, Danuta Mizgalska była uhonorowana tytułem członka honorowego Klubu Muzycznego im. Anny Jantar, którego prezesem była Agata Materowicz.
Dyskografia
Single
W dyskografii Danuty Mizgalskiej znajduje się kilka singli, które zyskały popularność w latach 70. i 80. XX wieku. W szczególności warto wspomnieć o poniższych wydaniach:
- S 173 Tonpress, 1979 rok, zawiera utwory: Może ja może ty, Ze wspomnień został ledwie ślad,
- R 0981 Tonpress, utwór: Dziewczyna taka jak ja,
- R 0687-II, gdzie można usłyszeć: Nasz uśmiech losu, Chciałeś masz.
Albumy
W dorobku artystycznym koleżanki znajdziemy również albumy, które pokazują jej rozwój jako artystki. Każdy z wydanych krążków charakteryzuje się unikalnym brzmieniem oraz różnorodnymi tematykami. Oto niektóre z nich:
- Pronit PLP 0072, 1985 roku, album: Okruchy wspomnień. Strona A zawiera: Okruchy wspomnień, Odkładam żal, W głębi uśmiechu, Nie mów mały, Nie ta ulica. Strona B obejmuje: Tylko jeden dom, Talerzyk miodu, Nasz uśmiech losu, Miasto w sztucznym świetle, Weź mój cały świat, Historia jednej znajomości,
- CD Konstech – Records 100691, 1990 rok, zatytułowany „Jestem Twoją Lady”, na której znajdują się utwory: Jestem Twoją Lady, Pogodę w życie nieś, Nie zawsze tak jest, Zostań ze mną chwilę, San Francisco, Anna Maria (cover Czerwonych Gitar), Kiedy jesteś znów sam, Gdzie jest tamten kwiat, Ze wspomnień został ledwie ślad, Kiedy światła miasta,
- Mc BRAWO P 101, 1991 roku, album „Kolędy” z takimi utworami jak: Gdy śliczna Panna, Jezus malusieńki, Do szopy, hej pasterze, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Lulajże, Jezuniu, na stronie B możemy usłyszeć: Wśród nocnej ciszy, Cicha noc, Hej w dzień Narodzenia, Przybieżeli do Betlejem,
- CD (brak wydawcy oraz roku wydania), zatytułowany „Dla Ciebie”, który obejmuje: Jestem Twoją Lady, Tylko jeden dom, Okruchy wspomnień, Zostań ze mną na chwilę, Kiedy jesteś znów sam, Historia jednej znajomości, Nie zawsze jest tak, Ze wspomnień został ledwie ślad, Weź mój cały świat, San Francisco, Trzeci rok.
Przypisy
- Klub Anny Jantar Bloog Anny Jantar
- a b Oficjalna strona Danuty Mizgalskiej
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Andrzej Tylczyński | Magdalena Gałkowska | Paweł Wilczak | Janusz Sauer | Marek Herbik | Maja Koman | Andrzej Falkiewicz | Marek Szpendowski | Zygmunt Warczygłowa | Stanisław Biczysko | Urszula Sipińska | Aleksander Bronisław Ciechański | Kasia Klich | Alicja Biała | Owal (raper) | Karolina Jaroszewska | Paweł Jarzębski | Adolf Perdisch | Marian Stamm | Tomasz PukackiOceń: Danuta Mizgalska