Andrzej Tylczyński był polskim twórcą, który odcisnął swoje piętno w różnych dziedzinach sztuki i mediów. Urodził się 1 stycznia 1925 roku w Poznaniu, a jego życie zakończyło się 11 lipca 2009 roku w miejscowości Best w Holandii.
Tylżyński był nie tylko znanym autorem tekstów piosenek, ale także zaangażowanym dziennikarzem oraz pisarzem. W jego twórczości można odnaleźć elementy satyry, które sprawiły, że stał się rozpoznawalnym głosem w polskim życiu kulturalnym.
Życiorys
Rodzinna tradycja związana z sztuką estradową miała znaczący wpływ na Andrzeja Tylczyńskiego, którego ojciec był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Jego akademicka droga obejmowała studia z zakresu medycyny oraz ekonomii, a także działalność artystyczną, gdyż to w Poznaniu założył kabaret Żarty z karty.
W latach młodzieńczych Tylczyński odbył pracę w redakcjach Głosu Wielkopolski oraz Tygodnika Demokratycznego, co pozwoliło mu zdobyć doświadczenie w mediach. W okresie 1949–1950 piastował funkcję przewodniczącego Młodzieżowego Komitetu SD w Poznaniu, co świadczy o jego aktywności społecznej.
W 1972 roku skoncentrował swoje wysiłki na tworzeniu czasopisma Non Stop, w którym przyjął rolę redaktora naczelnego, co zaowocowało nowymi inicjatywami w polskim piśmiennictwie. Dodatkowo, w 1979 roku był odpowiedzialny za dokumentację pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, współpracując w tym zakresie z firmą PolyGram International.
Andrzej Tylczyński przez większość swojego życia mieszkał w Holandii, gdzie mógł kontynuować swoje artystyczne pasje. Jego syn, Piotr Tylko-Tylczyński, również poszedł w ślady ojca, stając się kompozytorem, który tworzy muzykę elektroniczną oraz filmową, a także muzyczne podkłady do filmów, słuchowisk radiowych i reklam.
Twórczość literacka
W dorobku literackim Andrzeja Tylczyńskiego znajduje się wiele utworów, które na stałe wpisały się w polski krajobraz muzyczny. Jego twórczość obejmuje kilka setek piosenek, które zostały wykonane przez znakomitych artystów, takich jak Czesław Niemen oraz Piotr Szczepanik. W gronie wykonawców jego utworów znalazły się także takie postacie jak Anna German, Irena Santor, Maria Koterbska, Ada Rusowicz oraz Bohdan Łazuka.
Również Ludmiła Jakubczak, Irena Jarocka oraz Maciej Kossowski mieli zaszczyt interpretować jego utwory, co świadczy o bogactwie i różnorodności jego literackiego wkładu w muzykę polską.
Piosenki
Andrzej Tylczyński jest autorem wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w polski repertuar muzyczny. Wśród jego utworów znajdują się:
- „Augustowskie noce” (muzyka Franciszka Leszczyńska, słowa Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert, wykonują Maria Koterbska i Hanna Rek),
- „Hallo, hallo, hallo, hallo” (muzyka Adam Markiewicz, wyk. Maria Koterbska),
- „Klip klip, klap klap” (muzyka Adam Markiewicz, wyk. Maria Koterbska),
- „Kochać” (muzyka Andrzej Korzyński, wykonuje Piotr Szczepanik),
- „Najtrudniejsze są chwile pożegnań” (muzyka Wojciech Piętowski, wyk. Irena Santor),
- „Nie pozwól mi” (muzyka Maciej Kossowski, wyk. Maciej Kossowski),
- „Nie wróci taki dzień” (muzyka Maciej Kossowski, wyk. Maciej Kossowski),
- „Saga o cygance Darii” (muzyka Maciej Kossowski, wyk. Maciej Kossowski),
- „Nigdy więcej” (muzyka Wojciech Piętowski, wykonuje Piotr Szczepanik),
- „Jesteś moją miłością” (muzyka Jerzy Abratowski, wyk. Anna German),
- „Pójdę wszędzie z tobą” (muzyka Edward Czerny, wyk. Urszula Dudziak),
- „Goniąc kormorany” (muzyka Jerzy Woy-Wojciechowski, wyk. Piotr Szczepanik),
- „Motylem jestem” (muzyka Andrzej Korzyński, wyk. Irena Jarocka),
- „Domek bez adresu” (muzyka Andrzej Korzyński, wyk. Czesław Niemen),
- „Dzisiaj, jutro, zawsze” (muzyka Wojciech Piętowski, wyk. Bohdan Łazuka),
- „Znad białych wydm” (muzyka Marek Sart, wyk. Fryderyka Elkana),
- „Zakochałam się w zielonych oczach” (muzyka Adam Markiewicz, wyk. Ludmiła Jakubczak),
- „Czekam na miłość” (muzyka Andrzej Korzyński, wyk. Ada Rusowicz),
- „Dzień niepodobny do dnia” (muzyka Ryszard Sielicki, wyk. Piotr Szczepanik),
- „Pożegnaj mnie dziewczyno” (muzyka Andrzej Korzyński, wyk. Grupa ABC),
- „W zielonym zoo” (muzyka Jan Czekalla, wyk. Ludmiła Jakubczak).
W 1975 roku nastąpiło wydanie płyty Goniąc kormorany i inne piosenki A. Tylczyńskiego, która skupiła wiele z jego najznakomitszych utworów.
Publikacje
Andrzej Tylczyński to twórca z bogatym dorobkiem literackim i artystycznym. Jego publikacje obejmują różnorodne formy sztuki, co czyni go wszechstronnym autorem.
Wśród jego kluczowych dzieł znajduje się książka zatytułowana „Kryptonim – Jeździec Polski”, wydana w Warszawie przez Wydawnictwo Polcopress w latach 1976 oraz 1985. Publikacja ta ma objętość 213 stron.
Oprócz tej pozycji, Tylczyński jest także znany jako autor powieści, libretta oraz piosenek do musicali, co świadczy o jego umiejętności łączenia różnych gatunków artystycznych. W swoim dorobku posiada również komedie muzyczne oraz szereg scenariuszy programów telewizyjnych, co prezentuje jego wszechstronny talent i zdolności adaptacyjne w dziedzinie sztuki.
Przypisy
- Marek Zaradniak, Napisał wiele przebojów i powieść, w: Głos Wielkopolski, 11.07.2013 r., s. 25
- Andrzej Tylczyński. jazzforum.com.pl. [dostęp 21.08.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Magdalena Gałkowska | Paweł Wilczak | Janusz Sauer | Marek Herbik | Maja Koman | Andrzej Falkiewicz | Marek Szpendowski | Zygmunt Warczygłowa | Stanisław Biczysko | Janusz Nowacki (fotograf) | Danuta Mizgalska | Urszula Sipińska | Aleksander Bronisław Ciechański | Kasia Klich | Alicja Biała | Owal (raper) | Karolina Jaroszewska | Paweł Jarzębski | Adolf Perdisch | Marian StammOceń: Andrzej Tylczyński