Dorota Abbe


Dorota Abbe, urodzona 13 maja 1973 roku w Poznaniu, to znana postać polskiej sceny artystycznej. Jest nie tylko utalentowaną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, ale także wokalistką. Jej wszechstronność oraz pasja do występowania na różnych scenach sprawiają, że jej kariera artystyczna jest pełna sukcesów i uznania wśród widzów.

Życiorys

Dorota Abbe to utalentowana aktorka, która jest córką znanego aktoraHenryka Abbe. W 1999 roku zakończyła swoją edukację na Wydziale AktorskimPWSFTviT w Łodzi, zdobywając cenną wiedzę i umiejętności w zakresie sztuki aktorskiej.

Od 1999 do 2000 roku pracowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, gdzie miała okazję rozwijać swoje umiejętności sceniczne w różnych produkcjach teatralnych. Następnie, w latach 2000–2011, była etatowo związana z wrocławskim Teatrem Współczesnym im. Wiercińskiego, co jeszcze bardziej przyczyniło się do jej kariery aktorskiej. Tam realizowała różnorodne role, które zyskały uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów.

Od 2011 roku Dorota Abbe jest także aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie kontynuuje swoją pasję do teatru, angażując się w nowe, ciekawe projekty. Jej wszechstronność oraz zaangażowanie w sztukę sprawiają, że jest jedną z uznawanych postaci w polskim teatrze.

Spektakle teatralne

Teatr Polski, Bielsko-Biała

W 1999 roku Dorota Abbe zadebiutowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, występując w spektaklu Czyż nie dobija się koni?, gdzie wcieliła się w postać Rubby. To przedstawienie reżyserował Tomasz Dutkiewicz.

Jeszcze w tym samym roku, aktorka brała udział w spektaklu Z Gwiazdą i Turoniem, w którym odegrała kilka ról—Marysi, Diabła, Cyganiki oraz Żyda, pod reżyserią Zbigniewa Poprawskiego.

Wrocławski Teatr Współczesny im. Wiercińskiego

W 2000 roku Abbe dołączyła do Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego. Zagrała w sztuce Czerwony szalik jako córka, w inscenizacji zbiorowej. W tym samym roku zadebiutowała w Piosenkach pana Berangera, odgrywając rolę Panny z tamburynem, pod kierownictwem Marii Stebnickiej.

Jej wszechstronność jako aktorki ujawniła się w kolejnych latach, kiedy wystąpiła w Romeo i Julii jako Julia w reżyserii Rimas Tuminas w 2001, a także w Odejściu głodomora w 2002, gdzie grała Zosię pod reżyserią Piotra Kruszczyńskiego.

W roku 2003 brała udział w produkcji Cafe Panika jako Minutka w reżyserii Łukasza Czuj oraz w recitalu Cymes chansons reżyserowanym przez Marek Kocot.

Następnie zagrała rolę Debory Machnes w sztuce Gry w 2003 roku. Kolejne wartościowe etapy to Księga Hioba (2004, reż. Piotr Cieplak), Niskie Łąki (2004) oraz Przytuleni (2005), gdzie wystąpiła jako Pastor.

W 2006 roku zagrała Marguerite 1 w Uciekającym samolocie, a jednocześnie pełniła rolę asystentki reżysera. Zajmowała również główną rolę w Balladynie pod reżyserią Krystyna Meissner.

W 2008 roku wystąpiła jako Lera w Biedronki powracają na ziemię oraz jako Maria Wysocka w Bat Yam. Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu przyjął Abbe w 2011 roku.

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Jej pierwszym występem w tym teatrze był Sen nocy letniej, gdzie zagrała Hermię w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W 2012 roku, wystąpiła w Poper jako Kulpa, a także w PEEPshow. benefisie aktora w roli Lady O. reżyserowanym przez Piotra Kruszczyńskiego.

W tym samym roku zagrała także w Dyskretnym uroku burżuazji jako Ulrike Meinhof, a później brała udział w Koncert jubileuszowy Teatru Nowego, a w 2013 roku, w spektaklu Buntownicy jako Dziecko (off).

Dalej, w tym samym roku, wcieliła się w rolę Magdaleny w Domie Bernardy Alba, a także w Gracze jako Hazardzista oraz w Miasto kobiet, gdzie zagrała Joanna Słowik/Penelopkę/Alinę.

Również w 2014 roku kontynuowała pracę w teatrze, grając w Poper jako Szwarciska i w Obwodzie głowy jako Mutti pod reżyserią Zbigniewa Brzoza.

Przedstawienia impresaryjne

W 2005 roku Dorota uczestniczyła w przedstawieniu Głosy z Theresienstadt, które zrealizowane zostało pod reżyserią Bente Kahan.

Teatr Telewizji

Jej występy w Teatrze Telewizji są również znaczącym elementem jej kariery. W 1999 roku wystąpiła w Dybuku jako Członek rodziny Pana Młodego w reżyserii Agnieszka Holland. Rok później, w 2001 roku, zagrała Conchitę w sztuce Przemiana 1999 pod reżyserią Laco Adamík.

Filmografia

Poniżej znajduje się bogata lista ról filmowych i telewizyjnych Doroty Abbe, ukazująca jej rozwój jako aktorki na przestrzeni lat.

  • 1997: Komiwojażer jako Magda,
  • 1998: The Beginner (krótkometrażowy 26′) jako Magda,
  • 1998: Klan (serial) jako Kańska, sąsiadka Bogny i Leszka Jakubowskich,
  • 2000: Twarze i maski (serial, odc. 8: Jubileusz. Rok 2000) obsada aktorska,
  • 2005: Fala zbrodni (serial, odc. 34: Fałszerze) jako Róża,
  • 2005: Krótka histeria czasu jako uczestniczka imprezy,
  • 2007: Biuro kryminalne (serial, odc. 23: Sposób na awans) jako Anna Gerczyńska,
  • 2007: Pitbull (serial, odc. 11) jako prowadząca zajęcia adopcyjne,
  • 2008: Kryminalni (serial, odc. 99: Ażuda) jako Monika Smolińska,
  • 2011: Głęboka woda (serial, odc. 6: Niebieska karta) jako adwokat,
  • 2013: Miłość jako policjantka w komisariacie,
  • 2018: Drogi wolności (serial, odc. 4: Blaszany orzełek) jako matka w poznańskim tramwaju,
  • 2020: Skarbie mój (krótkometrażowy 18′) obsada aktorska.

Nagrody

W 1999 roku Dorota Abbe zdobyła I Nagrodę podczas festiwalu piosenki francuskiej w Lubinie.

Następnie, w 2000 roku, otrzymała III nagrodę na festiwalu piosenki żydowskiej, który odbył się w Warszawie.


Oceń: Dorota Abbe

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:5