Romuald Jędraszak


Romuald Jędraszak, urodzony 15 września 1960 roku w Poznaniu, to wybitny przedstawiciel polskiej muzyki tradycyjnej. Pochodzi z regionu Wielkopolski, gdzie z pasją i zaangażowaniem odkrywa bogactwo lokalnych melodii.

Jego głównym instrumentem są dudy wielkopolskie, na których gra z niezwykłą wprawą, a jego występy przyciągają uwagę miłośników folkloru.

Życiorys

Romuald Jędraszak rozpoczął swoją muzyczną przygodę od nauki gry na dudach w wieku jedenastu lat. Jego nauczycielem był Stanisław Grocholski, znany budowniczy dud i muzyk tradycyjny, pochodzący z Kołacina w okolicach Śremu. Lekcje odbywały się w warsztacie mistrza, który znajdował się w poznańskiej dzielnicy Górczyn.

Wkrótce po tych lekcjach Jędraszak dołączył do Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich w Poznaniu, która była prowadzona przez Stanisława Grocholskiego. W tej kapeli można było spotkać wielu wybitnych muzyków, takich jak Roman Wasielewski, Bronisław Buchwald oraz Piotr Machowski. Współpraca z nimi w znacznym stopniu wzbogaciła umiejętności młodego artysty.

Romuald Jędraszak gra na dudach typu kościańsko-bukowskiego, a jego instrumentarium obejmuje również sierszenki, skrzypce podwiązane oraz mazanki. Obecnie, pełni rolę szefa Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich, która działa przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Regularnie występuje z kapelą na różnych przeglądach, festiwalach oraz imprezach okolicznościowych.

Występował już w czternastu krajach Europy, a także w licznych miejscach w Polsce, zyskując uznanie w niemal każdej gminie Wielkopolski. Jego repertuar oparty jest głównie na tradycyjnych melodiach wielkopolskich związanych z tańcami i weselami, takich jak: wiwaty, polki, chodzone, oberki oraz marsze, głównie pochodzące z mikroregionów w okolicach Kościana, Bukówca, Leszna oraz Rawicza.

Muzyk posiada również nagrania solowe, a także współprace z kapelami, które są dokumentowane w archiwach Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia oraz w zbiorach Radia Zachód w Zielonej Górze.

Działalność pedagogiczna

Romuald Jędraszak angażuje się w wielką działalność edukacyjną, mając na celu kształcenie młodych adeptów sztuki dudziarskiej. W ciągu swojej kariery stworzył szereg kapel dudziarskich w miejscowościach takich jak Połajewo, Stęszew, Szamotuły oraz Stary Gołębin. Obecnie tutorem około 40 uczniów, Jędraszak wykształcił łącznie od 70 do 80 osób, reprezentujących różne grupy wiekowe – od dzieci przez młodzież po dorosłych. Co interesujące, jego najstarszym uczniem jest emerytowany profesor Politechniki Poznańskiej.

W swej działalności edukacyjnej wykorzystuje on tradycyjną metodę nauczania opartą na bezpośrednim przekazie pomiędzy mistrzem a uczniem. Metoda ta polega na naśladowaniu, co oznacza, że uczniowie nie muszą znać nut, a ich umiejętności rozwijają się poprzez praktyczne zajęcia.

Dodatkowo, Romuald Jędraszak współpracuje z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, gdzie bierze udział w różnorodnych działalnościach edukacyjnych oraz wystawach, przyczyniając się tym samym do popularyzacji kultury dudziarskiej.

Warto również zaznaczyć, że był on członkiem zespołu, który pracował nad projektem „Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce”, co zaowocowało wpisem na krajową listę dziedzictwa niematerialnego w 2017 roku.

Nagrody i odznaczenia

– W 1973 roku otrzymał nagrodę specjalną przyznaną najmłodszemu instrumentalistowi na prestiżowym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą,

– W 2016 roku zdobył I miejsce w kategorii solistów instrumentalistów podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, również w Kazimierzu Dolnym,

– W 2018 roku uhonorowany został Nagrodą Kolberga za swoje zasługi dla polskiej kultury ludowej.

Dyskografia

Oto zbiór wyjątkowych osiągnięć artysty, które podkreślają jego wkład w świat muzyki ludowej.

  • „Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego”, wyd. Szamotulski Ośrodek Kultury 2018 ISBN 978-83-952-644-0-5,
  • „Grajcie dudy, grajcie basy” – wyd. Polskie Nagrania (w składzie kapeli Dudziarskiej Korzenie),
  • „Lilija” w składzie Kwartetu Pałuckiego, wyd. MDK Wągrowiec 2012,
  • „Wielkopolska. Muzyka do zabaw i tańców” – Mały Kolberg. Niezbędnik cz.1, wyd. IMiT 2017.

Filmografia

W dorobku artystycznym Romualda Jędraszaka można znaleźć wiele interesujących projektów. Wśród nich wyróżniają się następujące produkcje:

  • Film „Dudy, gajdy, kozły”, prod. Muzyka Odnaleziona, wyd. NINA,
  • Film „Dudy z krzywym rogiem i kozipł z długim bąkiem”, prod. Vimax 2000,
  • „Duet z Wiwatem” – Katarzyna Hełpa-Liszkowska i Romuald Jędraszak, prod. Akademia Kolberga.

Przypisy

  1. Romuald Jędraszak, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. Instytut Muzyki i Tańca MKiDN, 2018. [dostęp 02.01.2019 r.]
  2. a b Ewelina Chatłas, Karol Majerowski: Romuald Jędraszak - dudziarz (nota w książeczce dołączonej do CD). Szamotuły: Szamotulski Ośrodek Kultury, 2018. ISBN 978-83-952-644-0-5. Brak numerów stron w książce

Oceń: Romuald Jędraszak

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:7