Igor Frender, znany również jako Igor Wojciechowski, urodził się 14 października 1974 roku w Poznaniu. To postać o wielu talentach – jest polskim poetą, pisarzem, dramaturgiem oraz działaczem społecznym, który aktywnie wspiera kulturę niezależną.
W swojej karierze literackiej Igor Frender pełnił również rolę redaktora Zeszytów Poetyckich, gdzie miało miejsce wiele interesujących publikacji. Wcześniej był związany z artzinem Na bezdrożach, którego redakcja pozwoliła mu na rozwijanie swojej pasji do literatury i sztuki.
Życiorys
Igor Frender jest wybitnym polskim pisarzem i poetą, który ma znakomite osiągnięcia akademickie. Ukończył studia na Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 2000 roku zdobył tytuł magistra. Następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a w 2020 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Medycznym im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Frender prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, a także aktywnie publikuje badania w postaci rozpraw naukowych. Jego debiut literacki miał miejsce w 1994 roku, kiedy to wziął udział w projekcie wydawniczym Xerofrenia. Uczestniczył w tworzeniu antologii poezji, którą redagował Paweł Dunin-Wąsowicz, publikując swoje utwory obok takich twórców jak Mariusz Grzebalski oraz Jacek Podsiadło.
W 2020 roku zadebiutował jako powieściopisarz, wydając kryminalną powieść Giallo zatytułowaną Człowiek Jatka. W 2023 roku zapoczątkował serię wydawniczą Literatura SPP/dramat, gdzie ukazał się jego dramat Jak obalić człowieka. Dodatkowo, wydał tom poetycki Mamy sztorm, który również znalazł się w nowej serii poezji. Frender jest współorganizatorem festiwalu literackiego „Festiwal Literatura do Poznania”.
W 2023 roku odbyła się performatywna lectura jego dramatu Jak obalić człowieka w Teatrze Polskim, gdzie zostali zaprezentowani aktorzy Kornelia Trawkowska oraz Jakub Papuga. Razem z Dawidem Jungiem prowadzi warsztaty literackie dla młodych autorów w ramach projektu „Literatura, tej!” przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Poznaniu.
Od stycznia 2023 roku Igor Frender pełni funkcję sekretarza SPP OW w Poznaniu, a za swoje dokonania został uhonorowany Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Pisarzy Polskich” przez Sergiusza Sterna-Wachowiaka. Jego twórczość poetycka została przetłumaczona na język ukraiński przez Bogdanę Buczkowską i została uwzględniona w antologii Хто вам дозволив так чудово жити (Biblioteka Przekładów z Literatury Europejskiej 2023). Od 2024 roku jest stałym członkiem Kapituły Nagrody Anny Piskurz.
Twórczość
Powieści
Igor Frender to autor znany z różnorodności swoich dzieł, w tym powieści, które zdobyły uznanie wśród czytelników. Do najbardziej znaczących tytułów należy:
- Rozwidlenie (Bractwo Trojka, Poznań 2015),
- Człowiek Jatka (Wydawnictwo CM, Warszawa 2018, oferujący również wersje ebook i audiobook, Lind & Co, Warszawa 2018, ISBN 9788366022638),
- Mordercza proteza (Wydawnictwo CM, Warszawa 2020, zarazem ebook i audiobook Lind & Co, Warszawa 2022, ISBN 9788366704169),
- Upiór w masce (Wydawnictwo CM, Warszawa 2022).
Każda z tych powieści posiada unikalny styl i tematykę, która przyciąga uwagę czytelników.
Książki poetyckie
W dorobku literackim Frendera znajduje się również poezja. Jego książki poetyckie zyskują uznanie za emocjonalność i głębię przekazu. Oto niektóre z nich:
- Wierszydło (Bractwo Trojka, Poznań 2015),
- Idziemu, jest stromo (wydawnictwo FONT pod patronatem SPP Poznań 2022, ISBN 978-83-66183-31-5),
- Mamy sztorm (wydawnictwo Literatura SPP/poezja, tom 1).
Dramat
Twórczość dramatyczna Frendera także jest imponująca. Jego dramaty często poruszają istotne i aktualne tematy. Oto kilka z nich:
- Jak obalić człowieka (wydawnictwo Literatura SPP/dramat, tom 1),
- Jak wskrzesić człowieka (wydawnictwo Literatura SPP/dramat, tom 2),
- Stosunek nietowarzyski – dwie akcje teatralne (wydawnictwo Literatura SPP/dramat, tom 13).
Słuchowiska
Frender z powodzeniem tworzy także słuchowiska. Są one adaptacjami jego dramatów, co pozwala na szersze dotarcie do publiczności. Wśród nich warto wymienić:
- Jak obalić człowieka (na podstawie dramatu), obsada: Krzysztof Szczepaniak, Adam Bauman,
- Idiolatria,
- Zabójcza proteza (obsada: Waldemar Barwiński – Medium, Kamil Pruban – Kapitan, Monika Chrzanowska – Alicja, Michał Klawiter – Sierżant, Ewa Jakubowicz – Modelka, realizacja: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział Wielkopolski w Poznaniu & Studio DFM w Warszawie).
Przypisy
- Xerofeeria 2.0. Antologia artzinów. Polskie alternatywne pisma literackie 1980-2000, red. Paweł Dunin-Wąsowicz, Wyd. Lampa i Iskra Boża, 2002 r., s. 95.
- Xerofrenia, antologia pod redakcją Pawła Dunin-Wąsowicza.
- Prowadzący warsztaty literackie przy SPP.
- Odznaczenie Za Zasługi dla Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
- Katalog Biblioteki Narodowej.
- Ludzie nauki w Polsce.
- Bibliografia publikacji naukowych UM.
- Autorzy antologii Xerofrenia.
- Pierwsza polska powieść kryminalna z gatunku Giallo.
- Jak obalić człowieka.
- Literatura do… Poznania (w:) Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
- Redaktor "Zeszytów Poetyckich".
- Хто вам дозволив так чудово жити, str. 56-67 [online].
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Bernard Michalski | Wanda Węsław-Idzińska | Andrzej Matuszewski | Małgorzata Musierowicz | Henryk Konwiński | Filip Bajon | Aleksander Maliszewski (muzyk) | Zofia Gładyszewska | Śliwa (raper) | Marian Kucharski (fotograf) | Agnieszka Kossakowska | DJ Remo | Jarosław Miklasiewicz | Roman Kosmala | Mariusz Forecki | Anna Krzymańska | Romuald Jędraszak | Adam Woźniak (śpiewak) | Beata Polak | Dorota AbbeOceń: Igor Frender