Ewa Kolasińska


Ewa Kolasińska-Szramel, która przyszła na świat 13 lipca 1951 roku w Poznaniu, to znana postać w świecie sztuki teatralnej oraz filmowej w Polsce.

Od 1973 roku związana jest z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie jej talent sceniczny mógł się rozwinąć i przyciągnąć uwagę widzów.

W 1987 roku Ewa Kolasińska-Szramel zdobyła nagrodę aktorską podczas 37. Kaliskich Spotkań Teatralnych, co potwierdza jej zawodowy kunszt oraz wkład w polskie życie teatralne.

Życiorys

Ewa Kolasińska jest uznaną polską aktorką, która swoją karierę rozpoczęła po ukończeniu krakowskiej PWST w 1973 roku. Już od momentu ukończenia studiów działała w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie jej aktorski debiut miał miejsce 27 października tegoż samego roku. W ciągu swojej kariery brała również udział w licznych gościnnych występach, między innymi w Teatrze STU w Krakowie, a także na Festiwalu Dwóch Światów w Spoleto poza granicami Polski.

W 1987 roku Ewa Kolasińska została uhonorowana nagrodą aktorską na 37. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, za rolę Gizeli Spiessbürger w sztuce „Wiosna Narodów” autorstwa Adolfa Nowaczyńskiego. Przedstawienie to zostało zrealizowane w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i cieszyło się dużym uznaniem widowni.

Znana jest również z roli Marysi w popularnym cyklicznym programie rozrywkowym „Spotkanie z Balladą”, z którym związana była od 1976 roku. W maju 2009 roku, za swoje osiągnięcia artystyczne, otrzymała wyróżnienia, w tym Odznakę „Honoris Gratia” przyznaną przez władze Krakowa oraz Medal 200-lecia Starego Teatru od dyrekcji tej placówki.

Warto dodać, że Ewa Kolasińska była żoną Stefana Szramela, co również wpisuje się w jej osobistą historię.

Filmografia

Filmy

Ewa Kolasińska ma na swoim koncie wiele ról filmowych. W 1976 roku zadebiutowała w filmie „Próba ciśnienia”, a także wystąpiła w „Za metą start”, gdzie wcieliła się w postać inżyniera Głowackiej. Również w tym samym roku zagrała w filmie „Wodzirej” jako Iza, co przyciągnęło uwagę widzów.

W ciągu swojej kariery aktorki, w latach 70. i 80. mogliśmy ją podziwiać w takich filmach jak „Szansa”, w której odegrała rolę pani wuefistki Maryli Lipko, oraz w „Odwet”, gdzie była opiekunką wycieczki. Jej talent przyniósł jej kilka znaczących ról również w latach 90. i później, na przykład w „Liście Schindlera” jako Żydówka oraz w „Wielkim tygodniu”, gdzie zagrała kobietę dającą Irenie wody.

Do istotnych osiągnięć Kolasińskiej należy także film „Złoto dezerterów”, w którym sportretowała kobietę w oknie w getcie. W kolejnych latach, występowała w takich produkcjach jak „Drzazgi”, „Pora mroku”, „Galerianki” oraz „Wszystko, co kocham”.

W najnowszych latach Ewa Kolasińska obdarzyła widzów swoimi talentami również w filmach jak „Miłość do kwadratu” oraz „Znachor”, obok wielu innych ról w filmach z 2023 roku.

Seriale

Rola Ewy Kolasińskiej nie ograniczała się jedynie do filmów. Wśród jej serialowych osiągnięć można wymienić koncertujący serial „Z biegiem lat, z biegiem dni…”, gdzie zagrała Zośkę, żonę Relskiego oraz „Rodzinę Kanderów”, w której portretowała żonę wczasowicza w Zakopanem. Jej kariera telewizyjna zaczęła się w 1997 roku, kiedy zagrała w „Sławie i chwale” jako sprzedawczyni w Sukiennicach.

Oprócz tego, jej osobowość mogliśmy zobaczyć w popularnych programach takich jak „Klinika pod Wyrwigroszem” oraz „Na dobre i na złe”, gdzie wystąpiła w różnych rolach przez wiele lat. Od 2019 roku powróciła do serialu „Na dobre i na złe”, gdzie aż do 2023 roku odgrywała rolę Urszuli Marjańskiej.

Ewa Kolasińska brała również udział w popularnym programie „Ucho Prezesa”, gdzie zagrała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta, ukazując swoje wszechstronne umiejętności.

Dubbing

Również w świecie dubbingu Ewa Kolasińska odnalazła swoje miejsce. W 1991 roku użyczyła głosu w filmie „Lisiczka” jako żona leśniczego, a w 2000 roku zadebiutowała w jednym z najbardziej znanych filmów animowanych – „Nowe szaty króla”, gdzie podjęła się roli Yzmy. Powróciła do tej postaci także w kontynuacji z 2005 roku, potwierdzając swój talent w dubbingu.

Role teatralne

W ciągu swojej kariery Ewa Kolasińska zademonstrowała niezwykłe talenty aktorskie, występując w wielu produkcjach teatralnych. Jej debiut miał miejsce w 1973 roku, kiedy to zagrała postać Loli w sztuce Dom otwarty, w reżyserii Jerzego Kreczmara.

Kolejne lata były równie owocne. W 1974 roku zagrała robotnicę w Wiśniowym sadzie, reżyserowanym przez Konrada Swinarskiego. Rok później pojawiła się ponownie w tej samej sztuce, tym razem w roli Duniaszy, pod okiem Jerzego Jarockiego.

Szeroki wachlarz ról, jakie Kolasińska odgrywała, obejmował przemyślane kreacje. W 1976 roku zagrała Paulinę w Sklepach cynamonowych (reż. Ryszard Major), a rok potem wystąpiła w Zbrodni i karze jako Sonia w reżyserii Macieja Prusa. Jej umiejętności zostały docenione także w Weselu, gdzie stworzyła niezapomnianą rolę Kasi (reż. Jerzy Grzegorzewski).

Wybór ról i reżyserów, z którymi miała przyjemność współpracować, odzwierciedla jej wszechstronność. W Orestei w 1982 roku zagrała Kassandra pod okiem Zygmunta Hübnera, a Antygonę, w której wystąpiła w 1984 roku, wyreżyserował Andrzej Wajda.

W ciągu dekad Ewa Kolasińska została związana z wieloma znakomitymi projektami. Jej występy w Woyzecku, Don Kichocie, oraz Peer Gyncie (reż. Marek Fiedor) tylko umocniły jej pozycję wśród aktorów teatrów.

Warto zwrócić uwagę na rolę Mówcy w Wyzwoleniu w 2004 roku, gdzie reżyserem był Mikołaj Grabowski. Trzy lata później w Trzech stygmatach Palmera Eldritcha znów współpracowała z Janem Klatą.

Role w Teatrze Telewizji

Oprócz działań na scenie teatralnej, Kolasińska aktywnie uczestniczyła w telewizyjnych adaptacjach dramatów. W 1974 roku zagrała Franciszkę Schmidt w Królestwie zwierząt (reż. Irena Wolen). Z kolei w 1976 roku w telewizyjnej wersji Wesela (aut. A. Czechow) odtworzyła postać Marii pod reżyserią Bogdana Hussakowskiego.

W dalszych latach wystąpiła w wielu hitowych produkcjach, takich jak Niezrównany Nakoniecznikow w 1979, gdzie grała żonę i wzięła udział w licznych projektach TV, zazwyczaj współtworząc ze znanymi reżyserami, jak Edward Linde-Lubaszenko czy Maciej Wojtyszko.

W każdej z ról, które grała, Ewa Kolasińska zdołała przekazać widzom bogate emocje i głębokie przesłania. Jej kariera to z pewnością pasjonująca historia pełna sukcesów i artystycznych wyzwań.

Nagrody

Ewa Kolasińska zdobyła liczne uznania za swoją twórczość artystyczną, co potwierdzają przyznane jej nagrody na przestrzeni lat.

  • 1978: nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Krakowie dla młodych twórców,
  • 1987: nagroda za rolę Gizeli w spektaklu Wiosna Narodów w Cichym Zakątku Nowaczyńskiego w Starym Teatrze w Krakowie na XXXVII KST w Kaliszu.

Przypisy

  1. Ewa Kolasińska - poznanianka w Krakowie. Dziennik Polski, 19.05.2009 r. [dostęp 19.05.2009 r.]

Oceń: Ewa Kolasińska

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:7