Jan Ciesielski


Jan Marek Ciesielski jest postacią wyjątkową w historii Polski, znaną zarówno jako przedsiębiorca, jak i związkowiec.

Urodził się 5 marca 1949 roku w Poznaniu, a jego działalność w opozycji demokratycznej w czasach PRL zyskała mu uznanie i szacunek.

Ciesielski odegrał ważną rolę w przemianach społecznych i politycznych, które miały miejsce w Polsce w drugiej połowie XX wieku.

Życiorys

Jan Ciesielski był technikiem mechanikiem, co stanowi jego podstawowe wykształcenie. Do roku 1975 związany był z krakowskim Biprostalem, a następnie podjął pracę w Hucie im. Lenina. Wraz z nadchodzącymi zmianami społecznymi, w wrześniu 1980 roku, zdecydował się przystąpić do „Solidarności”.

W strukturach tego związku pełnił szereg ważnych ról, w tym przewodniczył komitetowi założycielskiemu na swoim wydziale, a później kierował komisją wydziałową. Jego działalność obejmowała również uczestnictwo w komisjach resortowych, które zajmowały się problematyką hutnictwa. Po wprowadzeniu stanu wojennego, podjął działania organizujące strajk w swoim zakładzie pracy i współtworzył Radio Wolna Polska, co było niezwykle odważnym posunięciem w tamtych czasach.

Po upadku protestów, Ciesielski przez dwa lata ukrywał się, stając się częścią Regionalnej Komitetu Wykonawczego „S” w Regionie Małopolska. W 1983 roku jego działalność została ograniczona, jednak wciąż pełnił inne ważne funkcje, na przykład jako kierowca karetki pogotowia zakładowego. Uczestniczył również w pracy jawnego Komitetu Robotniczego Hutników, co dobitnie pokazuje jego zaangażowanie w związkowe ruchy robotnicze.

W 1988 roku Ciesielski zdołał przedostać się na teren Huty im. Lenina, aby wziąć udział w strajku, co odzwierciedla jego determinację i chęć walki o lepsze warunki dla pracowników. Jako znacząca postać w polskiej polityce, kierował biurem prasowym Tadeusza Mazowieckiego podczas jego kampanii prezydenckiej, co podkreśla jego znaczenie w szerszym kontekście politycznym.

Do połowy lat 90. był aktywnym członkiem Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. Po 1990 roku, Jan Ciesielski zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a następnie pracował w prywatnym przedsiębiorstwie, co nim dodało do jego wszechstronności jako profesjonalisty.

Odznaczenia i wyróżnienia

Jan Ciesielski w swojej karierze otrzymał liczne odznaczenia, które potwierdzają jego zasługi oraz zaangażowanie w działalność na rzecz kraju.

W 2009 roku został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi znaczące wyróżnienie w polskiej tradycji odznaczeń państwowych.

Następnie, w 2011 roku, Ciesielski został odznaczony Medalem „Niezłomnym w słowie”, co podkreśla jego niezłomność oraz determinację w dbaniu o wartości, które wyznaje.

W 2015 roku przyznano mu Krzyż Wolności i Solidarności, który jest symbolem walki o wolność i demokrację w Polsce.

Przypisy

  1. Pogrzeb Andrzeja Ciesielskiego. Stowarzyszenie Sieć Solidarności, 19.09.2013 r. [dostęp 24.07.2022 r.]
  2. Medal Niezłomnym w Słowie. 13-grudnia.pl. [dostęp 25.10.2018 r.]
  3. Wiosna Solidarności '88. solidarnosc.krakow.pl, 30.04.2013 r. [dostęp 29.03.2015 r.]
  4. a b c Jan Marek Ciesielski. encyklopedia-solidarnosci.pl. [dostęp 29.03.2015 r.]
  5. M.P. z 2015 r. poz. 980
  6. M.P. z 2010 r. nr 23, poz. 217

Oceń: Jan Ciesielski

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:23