Janusz Pluciński


Janusz Pluciński był polskim chemikiem, którego pasją stała się także entomologia, w szczególności w zakresie badań nad koleopterologią. Urodził się 11 maja 1925 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczęła się jego wyjątkowa droga naukowa.

Po wielu latach pracy, odszedł z tego świata 15 kwietnia 1999 roku we Wrocławiu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w obu dziedzinach, które go fascynowały.

Życiorys

Wrocław to miejsce, w którym po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął swoje nowe życie Janusz Pluciński. Studiował chemię na Politechnice Wrocławskiej, co zaowocowało długą, owocną karierą związaną z tą uczelnią.

W roku 1947, będąc jeszcze studentem, zyskał status zastępcy asystenta w Katedrze Chemii Organicznej. Jego ścieżka zawodowa kontynuowana była w 1948, kiedy to przeszedł do Katedry Technologii Materiałów Wybuchowych. Po kilku latach intensywnej pracy, w 1961 obronił doktorat, w 1969 uzyskał habilitację, a w 1990 roku zdobył tytuł profesora uniwersyteckiego. Janusz Pluciński przeszedł na emeryturę w 1991 roku, pozostawiając znaczący wkład w dziedzinie chemii.

Muzyka jego działalności oscylowała wokół chemii stosowanej, w której realizował swoje pasje oraz naukowe ambicje.

Entomologia

Janusz Pluciński był pasjonatem i oddanym kolekcjonerem chrząszczy, zarówno z rodziny kózkowatych (Cerambycidae, Disteniidae i Vesperidae), jak i ryjkowcowatych (Rhynchitidae i Attelabidae). Jego śmierć była dużą stratą dla środowiska entomologicznego, jednak jego niezwykłe zbiory zostały cennym wkładem w badania nad tymi owadami.

Po jego odejściu, zbiory Plucińskiego trafiły do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie składają się z 9180 okazów, które reprezentują 1570 zidentyfikowanych gatunków nominalnych i podgatunków. Kolekcja jest szczególnie silnie reprezentowana przez rodzinę Cerambycidae, z aż 1254 gatunkami i podgatunkami, a także Rhynchitidae, która obejmuje 106 gatunków i podgatunków oraz Attelabidae z 202 gatunkami i podgatunkami.

Janusz Pluciński jest doskonałym przykładem koleopterologa-amatora, którego wiedza i pasja budziły uznanie w kręgach entomologicznych. Jego wartościowe kolekcje stały się nieodłączną częścią spuścizny, jaką pozostawił po sobie, a również ważnym elementem dla kilku pokoleń przyrodników, których skarby można obecnie podziwiać w Muzeum Przyrodniczym UWr.

Przypisy

  1. Janusz PLUCIŃSKI and his Coleoptera collections in the Museum of Natural History, University of Wrocław
  2. Wiadomości Entomologiczne, tom XX, suplement: Almanach entomologów polskich XX wieku, wyd. Poznań 2001, s. 156

Oceń: Janusz Pluciński

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:8