Krystyna Kersten, znana również pod pseudonimem „Jan Bujnowski”, przyszła na świat 25 maja 1931 roku w Poznaniu, a zmarła 10 lipca 2008 roku w Warszawie. Była wybitną postacią w obszarze historii Polski, pełniąc funkcję profesora w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk.
Jej badania koncentrowały się na najnowszej historii Polski, co przyniosło jej szerokie uznanie jako autorki wielu istotnych prac naukowych oraz publicystki. W trudnych czasach PRL, Krystyna Kersten była jedną z najbardziej popularnych autorek, których publikacje trafiały do rąk czytelników za pośrednictwem opozycyjnych wydawnictw podziemnych.
Osobiste życie publicystki było również związane z inną prominentną postacią - jej mężem był Adam Kersten, co jeszcze bardziej wzmacniało jej pozycję w kręgu intelektualnym tamtych czasów. Dzięki swojej pracy oraz zaangażowaniu w dokumentowanie i analizowanie historii, pozostawiła po sobie trwały ślad w polskiej historiografii.
Życiorys
Krystyna Kersten ukończyła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1954 roku. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Jej badania koncentrowały się na historii najnowszej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1944–1956. Warto również zaznaczyć, że była aktywną członkinią Collegium Invisibile.
W latach 1948-1957 Krystyna Kersten była członkinią Związku Młodzieży Polskiej. Po śmierci Bolesława Bieruta oraz przejęciu władzy przez Władysława Gomułkę, w 1956 roku przystąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zaangażowała się w prace Komitetu Zakładowego PZPR w Polskiej Akademii Nauk. W wyniku protestu wystąpiła z partii 22 sierpnia 1968 roku, co miało związek z inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
W 1975 roku podpisała tzw. List siedmiu do Edwarda Gierka, w którym wyrażała krytykę wobec panujących w PRL stosunków wewnętrznych. Od 1977 roku aktywnie wspierała działania opozycyjne, uczestnicząc w organizowanych w prywatnych mieszkaniach wykładach Uniwersytetu Latającego, który w 1978 roku przekształcił się w Towarzystwo Kursów Naukowych. 20 sierpnia 1980 roku była sygnatariuszką apelu 64 intelektualistów, który popierał postulaty strajkujących stoczniowców. Tego samego dnia dołączyła do apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów, wzywając władze komunistyczne do podjęcia dialogu z robotnikami strajkującymi.
W okresie września 1980 roku przystąpiła do „Solidarności”. W latach 1980-1981 regularnie publikowała w „Tygodniku Solidarność” teksty dotyczące przejęcia władzy przez komunistów w Polsce oraz zbrodni UBP. Jej badania dotyczyły również kwestii polskich w dyplomacji przed i po jałtańskiej konferencji trzech mocarstw, przesiedleń wojennych i powojennych polskiej ludności, a także działalności polskiego podziemia wojskowego i cywilnego w oporze przeciwko władzy komunistycznej oraz ewolucji postaw inteligencji polskiej w latach powojennych.
Jednym z jej wybitnych dzieł była książka „Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948”, która w 1986 roku została nagrodzona Nagrodą Kulturalną „Solidarności”. W 1990 roku Kersten uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a cztery lata później tytuł profesora zwyczajnego. W 1997 roku została autorką ważnego raportu dotyczącego stanu wojennego w Polsce.
Krystyna Kersten spoczęła na cmentarzu komunalnym Północnym w Warszawie.
Uczniowie
W gronie uczniów Krystyny Kersten znajdują się Jan Żaryn, Dariusz Libionka oraz Paweł Kowal. Każdy z nich wniósł swój unikalny wkład w dziedzinie, którą zajmuje się Krystyna Kersten, a ich osiągnięcia świadczą o jej wpływie na ich rozwój edukacyjny.
Bibliografia podmiotowa
Krystyna Kersten, uznawana za jedną z kluczowych postaci w polskiej historiografii, ma na swoim koncie bogate portfolio publikacji, które znacząco przyczyniły się do zrozumienia skomplikowanej historii Polski XX wieku. Poniżej przedstawiono niektóre z jej najistotniejszych prac:
- Repatriacja ludności polskiej po II wojnie światowej. Studium historyczne,
- Historia polityczna Polski 1944–1956 (liczne wydania, jedynie w II obiegu Muzeum Wolnego Słowa),
- Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948 (1985),
- Polska – probierz porozumień jałtańskich (1987),
- Jałta w polskiej perspektywie (1989),
- Między wyzwoleniem a zniewoleniem. Polska 1944–1956 (1993),
- Polacy–Żydzi–Komunizm. Anatomia półprawd 1939–1968 (1992),
- Rok pierwszy (1993),
- Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r.,
- Pisma rozproszone (2005),
- wstęp do polskiego wydania Czarnej księgi komunizmu (1999).
Przypisy
- Kersten Krystyna (1931–2008) [online], ihpan.edu.pl [dostęp 16.01.2020 r.]
- a b Krystyna Kersten – Encyklopedia Solidarności [online], www.encysol.pl [dostęp 13.07.2018 r.]
- Fundacja Kerstenow | Krystyna Kersten [online], kerstens.org [dostęp 13.07.2018 r.]
- Collegium Invisibile [online], www.ci.edu.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
- Sławomir Cenckiewicz, „Nauka pod lupą”. Środowisko historyków w opiniach Służby Bezpieczeństwa przełom lat 60. i 70., w: Oczami bezpieki i partii. Szkice z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2006.
- Apel (dokument KSS KOR, Archiwum Opozycji IV/04.05.43 [b.n.s])
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Józef Cybertowicz | Przemysław Wojtaszek | Jarosław Maciejewski | Jerzy Illg | Adam Ziółkowski | Janusz Jerzy Kuźniewicz | Jerzy Jastrzębski (fizyk) | Jacek Wierzbicki | Janusz Pluciński | Krzysztof Jassem | Jacek Rychlewski | Maciej Gaca | Barbara Harwas-Napierała | Krzysztof Szoszkiewicz | Bożena Chrząstowska | Katarzyna Polonek | Jadwiga Kiwerska | Jan Celichowski | Jędrzej Tucholski | Franciszek Kandyd NowakowskiOceń: Krystyna Kersten