UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Emilia Waśniowska


Emilia Waśniowska, urodzona 20 września 1954 roku w Poznaniu, była wybitną postacią w polskiej literaturze. Jej twórczość obejmowała różnorodne formy literackie, w tym poezję, opowiadania oraz piosenki dla dzieci.

Niestety, jej życie zakończyło się 26 listopada 2005 roku w tym samym mieście, w którym przyszła na świat. W ciągu swojego krótkiego, lecz owocnego życia, Emilia Waśniowska pozostawiła po sobie niezatarte ślady w sercach czytelników i dzieci, dla których pisała swoje utwory.

Życiorys

Emilia Waśniowska jest postacią, która miała znaczący wpływ na polską literaturę oraz edukację. W 1973 roku ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Modrzejewskiej, a cztery lata później zdobyła tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Swoje wiersze zaczęła publikować w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Tygodnik Kulturalny” oraz „Życie Literackie”. Debiutowała arkuszem poetyckim zatytułowanym Przychylić ziemi. W swojej karierze zawodowej, Emilia niezwykle aktywnie działała w różnych instytucjach kultury, pracując w poznańskim Pałacu Kultury, który obecnie nazywa się Centrum Kultury „Zamek”. Jej zaangażowanie obejmowało również Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, Liceum Sióstr Urszulanek oraz kilka szkół podstawowych. Od 1992 roku prowadziła Szkołę Podstawową nr 34 na os. Bolesława Śmiałego, a przez pewien czas pełniła rolę „Radiowej Sowy”, prowadząc audycję dla dzieci w Radiu Merkury Poznań.

Praca w SP nr 34 w Poznaniu

W tej placówce Emilia Waśniowska oddała całkowicie swoje serce i pasję. Tworzyła innowacyjne działania mające na celu rozwój czytelnictwa wśród dzieci, a także inspirowała młodzież do twórczości literackiej. Dzięki jej staraniom, podstawówka stała się miejscem częstych spotkań z renomowanymi współczesnymi pisarzami, co miało na celu „rozczytywanie” młodzieży. Organizowała liczne konkursy literackie, promowała kulturę czytelniczą i wprowadzała do programu nauczania edukację estetyczną. W rezultacie, z jej inicjatywy powstała ekspozycja pod hasłem „Fiknijmy koziołka”, na której zaprezentowano kolekcję koziołków stworzonych przez artystów plastyków. Waśniowska była autorką ponad stu piosenek, które były wykonywane przez różnorodne zespoły dziecięce, a jej wiersze można znaleźć w podręcznikach szkolnych, alamanach oraz antologiach.

Od 1990 roku Emilia była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a ponadto zasiadała w Zarządzie Głównym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Choroba i śmierć

W 2003 roku, we wrześniu, Emilia zdiagnozowano guza mózgu. W listopadzie tego samego roku rozpoczano cykl koncertów, mających na celu wsparcie jej leczenia. Niestety, przegrała walkę z chorobą i zmarła 26 listopada 2005 roku. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Lutyckiej, w kwaterze św. Michała-1-2. W Poznaniu, na Strzeszynie, jedna z ulic nosi jej imię, oddając hołd jej pamięci.

W styczniu 2004 roku Księgarnia św. Wojciecha wydała tomik jej wierszy zatytułowany „Nie obrażam się na Boga”, stanowiący liryczne świadectwo zmagań z chorobą nowotworową, które Emilia musiała przejść.

Nagrody

Emilia Waśniowska, uznawana za utalentowaną autorkę, osiągnęła wiele wyróżnień w swojej karierze twórczej. W roku 2003 jej prace przyciągnęły uwagę, co zaowocowało nominacją do prestiżowej nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Sztuka Młodym”.

Lata później, w 2005 roku, jej dorobek literacki został doceniony, otrzymując statuetkę „Pegazika” na IV Poznańskich Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży.

Rozmaitości

26 listopada 2006 roku, Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery” w Poznaniu zyskała zaszczytne imię Emilii Waśniowskiej.

Jednym z najważniejszych sposobów na upamiętnienie patronki tej szkoły są coroczne Emiliady. To wyjątkowe wydarzenie celebruje dziecięcą twórczość muzyczną oraz literacką, łącząc w sobie dźwięki piosenek i słowa poezji. W trakcie Emiliady przedstawiane są płyty oraz śpiewniki, które zawierają utwory stworzone przez Emilię Waśniowską.

Nie jest to jednak tylko festiwal koncertów, ale także warsztaty dla nauczycieli, które ukazują sposób, w jaki można kształtować młodzieżową wrażliwość poprzez poezję. Te zajęcia odzwierciedlają metody wychowawcze, które Emilia Waśniowska z sukcesem stosowała podczas swojej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Życie prywatne

Emilia Waśniowska to postać, która związana jest z osobą podpułkownika Wojska Polskiego, Jerzego Waśniowskiego. Jerzy Waśniowski pełnił rolę komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu, do czego odnosi się również jej status jako żony tego wysokiego rangą oficera.

Przypisy

  1. Koncert dla Emilii Waśniowskiej. wyborcza.pl.
  2. Katarzyna Kolska: Żeby nas Emilia nie kopnęła. wyborcza.pl.
  3. Książka: Nie obrażam się na Boga. biblionetka.pl.
  4. Poetyckie świadectwo.

Oceń: Emilia Waśniowska

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:20