Johannes Gad


Johannes Wilhelm Gad, urodzony 30 czerwca 1842 roku w Poznaniu, był prominentnym niemieckim fizjologiem, który znacząco wpłynął na rozwój nauki w swoim czasie. Jego życie zakończyło się 1 lutego 1926 roku w Pradze, gdzie pozostawił po sobie wpływowe dorobki w dziedzinie fizjologii.

Gad pełnił istotną rolę jako profesor na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie oraz na Niemieckim Uniwersycie w Pradze, gdzie jego prace przyczyniły się do postępu w badaniach nad funkcjami biologicznymi organizmów.

Życiorys

Johannes Gad był człowiekiem o bogatym dziedzictwie, synem Wilhelma Gada oraz Luise von Koppy. Jego edukacja rozpoczęła się w Gimnazjum Fryderyka Wilhelma w Berlinie, a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie Berlińskim oraz Uniwersytecie w Würzburgu.

Po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę w Berliner Physiologische Institut przy Uniwersytecie Berlińskim, gdzie początkowo pełnił rolę asystenta pod kierunkiem Emila du Bois-Reymonda. Później przeniósł się do Würzburga, gdzie współpracował z Adolfem Fickiem i uzyskał habilitację z fizjologii w 1880 roku.

W 1884 roku Gad powrócił do Berlina, a w roku akademickim 1893/94 prowadził zajęcia gościnne z fizjologii na Western Reserve University w Cleveland, Ohio. W 1887 roku, w partnerstwie z Sigmundem Exnerem, zainicjował wydanie Zentralblatt für Physiologie. Jego kariera akademicka rozwinęła się, gdy w 1895 roku objął stanowisko kierownika Wydziału Fizjologii Uniwersytetu w Pradze, a później został dziekanem tej instytucji.

Wśród uczniów Gada byli m.in. Wertheimer, Levy-Dorn, Porter, Sawyer oraz Piotrowski, a także Kohnstamm. Gad współpracował również z uznanymi naukowcami, takimi jak Alfred Goldscheider, M. Joseph, J. F. Heymans, C. Wurster, W. Cowle oraz Gheorghe Marinescu.

W życiu osobistym, w 1874 roku ożenił się z Klarą Boltz, która była córką Augusta Boltza. Para miała pięcioro dzieci: Evę (1875), Korę (1876), Luisę (1880), Clarę (1882) oraz Johannesa (1888).

Dorobek naukowy

W 1896 roku, wspólnie z Edwardem Flatauem, Johannes Gad opublikował istotną pracę na temat prawa Bastiana-Brunsa. W swoich badaniach skoncentrował się na metabolizmie kwasu mlekowego w mięśniach w trakcie ich skurczu, co miało znaczący wpływ na zrozumienie procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie.

Wybrane prace

Johannes Gad dokonał wielu znaczących osiągnięć w dziedzinie fizjologii, a jego prace przyczyniły się do rozwoju tej nauki. Oto niektóre z jego najważniejszych publikacji:

  • „Ueber Apnoë und über die in der Lehre von der Regulirung der Athemthaetigkeit angewandte Terminologie”. Würzburg: Stahel, 1880,
  • „Ueber Erziehung und Abrichtung vom Standpunkte der Nerven-Physiologie: Populärwissenschaftlicher Vortrag… Würzburg: Impressum, 1883,
  • „Körperwärme, Arbeit und Klima”. Sammlung gemeinverständlicher wissenschaftlicher Vorträge; N.F. 1, H. 20, 1887,
  • „Der erste internationale Physiologencongress in Basel 10 bis 12 September 1889: eine kurze Abriss seiner Verhandlungen”. Centrallblatt f. Physiologie 14, 1889,
  • „Kurzes Lehrbuch der Physiologie des Menschen”. Berlin: Verlag von Friedrich Wreden, 1892,
  • „Einige Grundgesetze des Energie-Umsatzes im thätigen Muskel”. Sitzungsberichte der Preussischen Akademie der Wissenschaften 20, 1893.

Przypisy

  1. Jürgen Peiffer: Hirnforschung in Deutschland 1849 bis 1974: Briefe zur rozwoju Psychiatrie i Neurowissenschaften oraz wpływu otoczenia politycznego na naukowców. Springer, s. 1072.
  2. Pagel JL. Biographisches Lexikon hervorragender Ärzte des neunzehnten Jahrhunderts. Berlin-Wien 1901, ss. 573-575.
  3. a b Wer ist wer? Das Deutsche Who′s Who. Bd. 8 1922 s. 450

Oceń: Johannes Gad

Średnia ocena:5 Liczba ocen:19