Kajetan Buchowski


Kajetan Buchowski to postać, która zapisała się w historii Polski jako wielki działacz społeczny. Urodził się 12 stycznia 1812 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczęła się jego działalność na rzecz społeczności.

Jego wpływ na życie polityczne został szczególnie uwydatniony, kiedy to stał się posłem do Reichstagu Związku Północnoniemieckiego, co miało miejsce w okresie intensywnych zmian społecznych i politycznych w Europie.

Buchowski zmarł 12 października 1900 roku w Pomarzankach, pozostawiając po sobie znaczący dorobek związany z jego zaangażowaniem w sprawy społeczne.

Życiorys

Kajetan Buchowski przyszedł na świat 12 stycznia 1812 roku w Poznaniu. Jego rodzicami byli Kazimierz Buchowski z Buchowic, nosiciel herbu Sas, oraz Henryka Luckenbach. Był drugim z jedenaściorga dzieci w tej rodzinie. Swoje życie zawodowe związał z administracją, pracując jako urzędnik w Ziemstwie Kredytowym.

W późniejszych latach zajął wysokie stanowisko jako szef administracji kolejowej w Montpellier. Ponadto, aktywnie uczestniczył w działalności towarzystwa ubezpieczeniowego i zasiadał w radzie nadzorczej Ziemstwa Kredytowego.

W sierpniu 1867 roku, jako przedstawiciel Koła Polskiego, został wybrany posłem z okręgu Gniezno-Wągrowiec do Reichstagu Związku Północnoniemieckiego.

W okolicach roku 1840 stał się właścicielem wsi oraz dominium Pomarzanki, co stanowiło znaczący krok w jego życiu osobistym i zawodowym. W 1841 roku zawarł związek małżeński z Zuzanną Z. Otto-Trąmpczyńską. Para doczekała się pięciorga dzieci: Adama, Marii, Stanisławy, Cecylii oraz Antoniny.

Kajetan Buchowski zmarł 12 października 1900 roku w swoim majątku w Pomarzankach, pozostawiając po sobie ślad w historii regionu.

Przypisy

  1. Pomarzanki [online], Polskie Zabytki [dostęp 20.10.2022 r.]

Oceń: Kajetan Buchowski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:18