Leon Stanisław Piesowocki, znany ze swojej artystycznej twórczości, przyszedł na świat 9 grudnia 1925 roku w Poznaniu. Przez całe życie związany był z pasją malarstwa, której oddawał się zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
Po wojnie, będąc na emigracji, Leon osiedlił się w Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie jego prace zyskały uznanie wśród miłośników sztuki. Jego twórczość odzwierciedla złożoność doświadczeń życiowych oraz wpływy kulturowe, z jakimi się zetknął na obczyźnie.
Ostatnie lata jego życia upłynęły w Montélimar, gdzie zmarł 20 lutego 2024 roku. Jego dorobek artystyczny pozostaje cenioną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.
Życiorys
Leon Piesowocki był synem Juliusza Piesowockiego (1889-1979) oraz Łucji z Kurowskich (1894-1972). Wychowywał się głównie w Poznaniu. Wyjątkiem był rok 1935-1936, kiedy to jego rodzina mieszkała w Berlinie. W wyniku posiadania niemieckiego obywatelstwa, w 1943 roku został powołany do służby w Wehrmachcie, co zaowocowało jego skierowaniem do Bourg-en-Bresse we Francji, a następnie do okolic Livorno we Włoszech. Tam jednak zdezerterował i przyłączył się do wojsk alianckich.
Początkowo trafił do polskiego obozu przejściowego w Bazie 2 Korpusu Polskiego zlokalizowanej w Mottola koło Tarentu. Następnie otrzymał przydział do 1 Batalionu Strzelców Karpackich, gdzie służył jako strzelec. Po wojnie osiedlił się w Rzymie, gdzie rozpoczął naukę w Accademia di belle arti di Roma. W 1946 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, kontynuując tam kształcenie w zakresie rysunku i malarstwa w polskim Studium Malarstwa Sztalugowego oraz Grafiki Użytkowej w Waldingfield k. Sudbury. Warto wspomnieć, że nauczycielami byli m.in. Marian Bohusz-Szyszko oraz Wojciech Jastrzębowski. W czerwcu 1947 roku Leon Piesowocki dokonuje demobilizacji.
Po zakończeniu służby podjął pracę w Biurze Projektowania Miast w Portsmouth. Dzięki stypendium przyznanemu przez Komitet do Spraw Oświaty Polaków, rozpoczął naukę w Sir John Cass College of Art w Londynie. Współzałożyciel Grupy 49, Piesowocki był aktywnym uczestnikiem życia artystycznego, tworząc rysunki i ilustracje, które publikowano na łamach Orła Białego oraz organizując wystawy w Kingley Gallery i Grabowski Gallery. W 1952 roku, wspólnie z Zygmuntem Kowalewskim, zakłada firmę zajmującą się projektowaniem witryn, współpracując głównie z biurami podróży i firmami transportowymi. W tym samym roku ożenił się z Tillą Benderm, a dwa lata później został ojcem córki Krystyny.
W 1960 roku Leon przeprowadził się z rodziną do Steyning, gdzie stworzył pracownię oraz warsztat drukarski. To był czas intensywnej twórczości, a jego prace były pokazywane na wielu indywidualnych wystawach. Po jednej z podróży do Prowansji w 1976 roku, artysta zdecydował się na przeprowadzkę do Pont-de-Barret, co niestety wpłynęło negatywnie na jego współpracę z galeriami. W 1981 roku zamieszkał we Frankfurcie, gdzie współpracował z Figuren Theater, projektując scenografie oraz plakaty, dodatkowo ilustrując książki dla dzieci. W tym okresie związał się z Marie Luise Ritter, która w 1982 roku urodziła jego drugą córkę, Saskię. Ostatecznie, w 1984 roku powrócił do Francji i osiedlił się w Manas k. Montélimar.
Twórczość
Różnorodność umiejętności stylistycznych Leona Piesowockiego była kluczowym elementem jego artystycznej kariery, powodującym częste zmiany w malarstwie, technikach wyrazu oraz podejmowanych tematach. W jego dziełach dominują obrazy krajobrazów i postaci kobiecych, które w wielu pracach zdają się współistnieć w symboliczny sposób.
Wczesne prace artysty charakteryzują się zastosowaniem techniki olejnej, serigrafii oraz twórczości form przestrzennych, które można dostrzec w nacinanych i składanych obrazach oraz grafikach. Z biegiem lat jego styl ewoluował w stronę akwareli oraz połączenia akwareli z rysunkiem wykonanym piórem i atramentem, co stało się znakiem rozpoznawczym jego dojrzałego okresu twórczości.
Obrazy Leona Piesowockiego można znaleźć w wielu prestiżowych kolekcjach, do których należą m.in. Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Museum and Art Gallery w Bradford, City and Art Museum w Oldham, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie, University of Pittsburg, a także w Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeach Narodowych w Warszawie i Poznaniu oraz w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu.
Odznaczenia
Leon Piesowocki to postać, której osiągnięcia zostały dostrzegane i doceniane w licznych kręgach. Wyróżniony został wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które świadczą o jego znacznym wkładzie w kulturę oraz działalność społeczną.
- srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2021),
- medal „Pro Bono Poloniae”.
Przypisy
- GrzegorzG. Janikowski GrzegorzG., MKiDN: zmarł Leon Piesowocki – ostatni artysta plastyk 2 Korpusu gen. Władysława Andersa [online], dzieje.pl, 21.02.2024 r. [dostęp 22.02.2024 r.]
- Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 03.03.2024 r.]
- Nekrolog śp. Leona Piesowockiego [online], kombatanci.gov.pl
- Artyści [online], Artyści Andersa [dostęp 22.02.2024 r.]
- Leon Piesowocki - rysunki i grafiki [online], sztuka.net [dostęp 22.02.2024 r.]
- Leon Piesowocki. Rysunek i grafika, Toruń: Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Oficyna Wydawnicza Kucharski – Toruń, 2006, ISBN 83-89376-37-7 [dostęp 22.02.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zbyszko Trzeciakowski | Daniela Zybalanka-Jaśko | Wojciech Nowicki (kierownik teatralny) | Samuel Henryk Merzbach | Maria Pinińska-Bereś | Patryk Mogilnicki | Grzegorz Stróżniak | Natasza Goerke | Antoni Woykowski | Joanna Opiat-Bojarska | Agnieszka Balewska | Józef Sipiński | Kamień (raper) | Wojciech Wróż | Mateusz Młodzianowski | Aleksander Michalski (muzyk) | Donguralesko | Jerzy Cepik | Blanka Winiarska | Robert CichowlasOceń: Leon Piesowocki