Agnieszka Balewska


Agnieszka Balewska, znana także jako Dr Agi Bali oraz pod pseudonimem Agille Bagille, to wyjątkowa postać w polskiej sztuce. Urodziła się w 1967 roku i obecnie zamieszkuje w Poznaniu. Jej twórczość jest niezwykle różnorodna, obejmując wiele form artystycznego wyrazu.

W swoim dorobku artystycznym zajmowała się m.in. performatyką dźwiękowo-motoryczną, rysunkiem, a także grafiką komputerową. Ponadto, jej pasja obejmuje malarstwo oraz sztukę obiektu i przestrzeni. Ostatnie lata przyniosły intensyfikację jej działalności w obszarze autorskiego recyklingu, gdzie z odrzuconych przedmiotów tworzy nowe dzieła, nadając im drugie życie.

Balewska zaskakuje swoją innowacyjnością, malując na nietypowych podłożach takich jak styropian, miękkie parawany czy szkło. Dodatkowo, artystka eksploruje możliwości performansu dźwiękowo-słuchowego, co czyni jej prace jeszcze bardziej złożonymi i interesującymi.

Życiorys

Agnieszka Balewska jest utalentowaną artystką, która poświęciła wiele lat na rozwijanie swoich umiejętności w dziedzinie sztuki. W 1993 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, obecnie znanej jako Uniwersytet Artystyczny. Uczyła się malarstwa pod okiem prof. Jerzego Kałuckiego oraz rysunku pod kierunkiem Jarosława Kozłowskiego. Dodatkowo, zdobyła wiedzę teoretyczną z zakresu sztuki u prof. Jerzego Ludwińskiego.

Rok 2002 przyniósł jej istotny etap kariery – uzyskanie stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o poznaniu i komunikacji. Obroniła swoją pracę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, która nosiła tytuł „Metonimia i metafora wobec artystycznego fenomenu sztuki obiektu”. Praca ta została napisana pod kierunkiem prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej i opublikowana w Paryżu w 2005 roku.

W okresie 2000–2003 Balewska prowadziła wykłady zarówno w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, jak i w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Jej działalność obejmowała także uczestnictwo w ważnych wydarzeniach naukowych, w tym XIV Kongresie Estetycznym, który odbył się w 1998 roku w Lublanie (Słowenia), a także w XV Kongresie Estetycznym w Tokio w 2001 roku (Japonia).

Wystawy i wyróżnienia

Agnieszka Balewska jest uznaną artystką, która zrealizowała przeszło 30 wystaw zbiorowych oraz około 50 wystaw indywidualnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród miejsc, gdzie jej prace były prezentowane, znajdują się takie miasta jak Poznań, Warszawa, Łódź, Kraków, Szczecin, Gdańsk, a także zagraniczne lokalizacje, jak Frankfurt nad Odrą, Bonn, Hanower, Londyn, Nottingham, Tokio oraz Bruksela.

W 1995 roku Artystka została wyróżniona Stypendium dla Młodych Twórców przyznanym przez Kapitułę Wydziału Kultury i Sztuki w Poznaniu. Pięć lat później, w 2000 roku, otrzymała Medal Młodej Sztuki, przyznany przez Kapitułę „Głosu Wielkopolskiego”. W tym samym roku jako jedyna artystka z Poznania miała zaszczyt uczestniczyć w ogólnopolskiej wystawie „Najgroźniejsze Pędzle”, prezentującej najlepszych malarzy młodego pokolenia, która miała miejsce w Królikarni w Warszawie.

W 2004 roku Agnieszka Balewska otrzymała stypendium Ministra Kultury. Natomiast w 2007 roku uhonorowano ją rocznym stypendium Marszałka Wielkopolski. W późniejszych latach, konkretnie w 2010 oraz 2014, artystka uzyskała także stypendia przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

W 2024 roku twórczość Agnieszki Balewskiej oraz jej grupy artystycznej Lagunart została zaprezentowana na wystawie pod tytułem „Rozdroża Lagunartu” w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Działalność publicystyczna

Agnieszka Balewska w swojej działalności publicystycznej stawia na istotne aspekty promocji sztuki zarówno własnej, jak i innych twórców, a także na krytykę artystyczną. W latach 2000-2006 pełniła funkcję członka redakcji w czasopiśmie „Arteon”, które na tamten czas było znaczącym forum dla dyskusji o sztuce.

Na przestrzeni swojej kariery Agnieszka opublikowała ponad 40 tekstów w różnych periodykach, zarówno w kraju, jak i za granicą, co świadczy o jej szerokim zasięgu i wpływie na środowisko artystyczne. W swoich badaniach akademickich skoncentrowała się na problematyce zjawisk artystycznych, co zaowocowało powstaniem doktoratu na temat „Metonimia i metafora wobec artystycznego fenomenu sztuki obiektu”.

Wśród jej wydanych prac znajduje się także książka „Trzy narracje o sztuce”, która daje czytelnikowi wgląd w różnorodne podejścia do sztuki. Ponadto, jej twórczość obejmuje kilka broszur, takich jak „Formy eidetyczne”, „Ludzka choroba czyli wielki szpital świata”, „Taniec Daga”, „Dzień Ważnych Form” oraz tomik wierszy „Pieśni Czarnowłosej”.

Agnieszka Balewska stworzyła również cykl opowiadań metaforycznych zatytułowany „Myśli z Laguny 2014”, który zachęca do refleksji nad sztuką i ludzką egzystencją. Jej zróżnicowane prace i zaangażowanie w promocję sztuki czynią ją istotną postacią w świecie kultury.

Galeria, studio artystyczne i grupa Lagunart.pl

Agnieszka Balewska, uznawana za czołową postać w świecie sztuki, od 1994 roku prowadzi Galerię Werbalną „DUCK-TAK”, która początkowo miała siedzibę w „Domu Literatury” przy ul. Wronieckiej, a obecnie znajduje się na Osiedlu Pod Lipami w Poznaniu. W galerii tej prezentuje sztukę współczesną, eksponując wyjątkowe osobowości artystyczne oraz tworząc analityczne teksty do każdej wystawy, które są odczytywane podczas wernisaży, a następnie publikowane w Internecie.

W 2001 roku artystka założyła Studio Artystyczne i Naukowe „DUCK-ART”, które ma na celu prowadzenie edukacji w zakresie zarówno praktyki, jak i teorii artystycznej. W tamtym okresie była również kluczowym inicjatorem Stowarzyszenia Twórczego „DUCK-ATTACK”, które działało w latach 2006-2013. Po zakończeniu działalności tego stowarzyszenia, Agnieszka podjęła działania, aby zreanimować część zespołu artystów i humanistów, tworząc grupę Lagunart.pl oraz Galerię Artystyczną Lagunart&ducky. Nowa galeria szybko zyskała uznanie jako ważne miejsce na kulturalnej mapie Poznania, a jej działalność dokumentują liczne reportaże telewizyjne.

W 2018 roku, za swoje działania na rzecz społeczności, Balewska otrzymała nominację do tytułu wolontariuszki roku przyznawanym przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związku Organizacji Pozarządowych. Kolejny sukces miała miejsce w 2021 roku, gdy jej projekt – Projekt Alfa 2020, został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Inicjatory, który wyróżnia najlepsze poznańskie inicjatywy pozarządowe.

W 2024 roku na prestiżowej wystawie sztuki współczesnej w Poznaniu zaprezentowane zostały wybrane dzieła dwunastu twórców związanych z grupą artystyczną Balewskiej, w ekspozycji zatytułowanej „Rozdroża Lagunartu”.

Przypisy

  1. Rozdroża Lagunartu [online], Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu - Galeria Sztuki Współczesnej, 24.06.2024 r. [dostęp 24.07.2024 r.]
  2. a b Agnieszka Balewska i Galeria Obrazów Artinside - malarstwo współczesne w zasięgu ręki [online], www.artinside.pl [dostęp 30.01.2022 r.]
  3. Lagunart&ducky Galeria Autorska [Dr Agi Bali Projekt Alfa 2020* Odsłona IV Agnieszka Balewska Wstęp]. [dostęp 10.01.2022 r.]
  4. Filmy [online], Lagunart&ducky [dostęp 10.01.2022 r.]
  5. Agnieszka Balewska: Taniec Daga. Poznań: Studio Duck-Art, 2010. Brak numerów stron w książce
  6. Agnieszka Balewska: Ludzka choroba, czyli wielki szpital świata. Poznań: Studio Duck-Art, 2007. ISBN 978-83-925377-1-7. Brak numerów stron w książce
  7. Agnieszka Balewska: Trzy narracje o sztuce. Poznań: 2007. ISBN 978-83-925377-0-0. Brak numerów stron w książce
  8. Agnieszka Balewska: Formy eidetyczne. Poznań: Studio Duck-Art, 2004. Brak numerów stron w książce
  9. Agnieszka Balewska: Metonimia i metafora wobec artystycznego fenomenu sztuki obiektu. Paris: Editions Casimir-Le-Grand, 2005. Brak numerów stron w książce
  10. Animacje i teorie - prelekcja artystyczna dr Agnieszki Balewskiej [online], epoznan.pl [dostęp 22.02.2019 r.]
  11. dr Agnieszka Balewska - Warsztaty Animacji Artystycznej. Instytut Kulturoznawstwa UAM, 15.02.2019 r. [dostęp 21.02.2019 r.]
  12. a b c Dr Agnieszka Balewska i Maciej Porzycki w klubie „Dąbrówka”. Zygmunt Dekiert – strona autora [online] [dostęp 21.02.2019 r.]
  13. Wystawa Malarstwa / Collage'u Agnieszki Balewskiej "Otwarty Proces Kosmicznej Kultury - Edycja 1" [online], Wielkopolski Informator Kulturalny [dostęp 22.02.2019 r.]
  14. Z cyklu, ciekawe osoby, ciekawe działania… | Poznańskie Centrum Wolontariatu [online], wolontariat.wrk.org.pl [dostęp 22.02.2019 r.]
  15. ARTeon 2 (10) 2001 [online], Katalog.Czasopism.pl [dostęp 22.02.2019 r.]

Oceń: Agnieszka Balewska

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:20