Rosław Szaybo, urodzony 13 sierpnia 1933 roku w Poznaniu, a zmarły 21 maja 2019 roku w Warszawie, był niezwykle utalentowanym polskim plakacistą, fotografem oraz projektantem okładek płyt i książek.
W swoją twórczość włożył znaczną pasję, co zaowocowało licznymi nagrodami, które zdobył w ciągu swojej kariery. Jego osiągnięcia były dostrzegane zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie był także jurorem różnych prestiżowych konkursów.
Szaybo uważany jest za jednego z czołowych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu, ruchu artystycznego, który zdobył uznanie na międzynarodowej arenie dzięki swojemu oryginalnemu stylowi oraz wizjonerskiemu podejściu do sztuki wizualnej.
Życiorys
W 1961 roku Rosław Szaybo z sukcesem ukończył studia na wydziale malarstwa na ASP w Warszawie, zdobywając doświadczenie w pracowniach malarstwa Wojciecha Fangora oraz plakatu Henryka Tomaszewskiego. Dwa lata później podjął decyzję o wyjeździe do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął karierę jako niezależny projektant. W okresie od 1968 do 1972 pełnił rolę dyrektora artystycznego w agencji reklamowej Young & Rubicam.
Sześć lat później, w 1972 roku, przyjął stanowisko dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain. W tym czasie zaprojektował około 2000 okładek płyt, współpracując z takimi artystami jak Elton John, Roy Orbison, Judas Priest (w tym okładka British Steel oraz logo zespołu), Santana, Janis Joplin, John Williams oraz Czesław Niemen. Główny nacisk kładł również na plakaty dla angielskich teatrów. Warto podkreślić, że stworzył słynną okładkę do płyty Krzysztofa Komedy pt. Astigmatic, a także herb dla gminy Purda na Mazurach.
W 1992 roku otrzymał medal Polonia, będący wyrazem uznania za jego wybitny wkład w prezentację Polski podczas Wystawy Uniwersalnej EXPO ’92 w Sewilli. Przez kolejnych 21 lat, od 1993 do 2014, prowadził pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Jego innowacyjne podejście do nauczania przyczyniło się do ożywienia pracowni, która zyskała dużą popularność. W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Współpracował również z żoną, Alicją Michalską-Szaybo, przy programie kulinarnym pt. Smakosze i rozkosze emitowanym w telewizji Polsat.
W 2018 roku wspólnie z Natalią Maczek zaprojektował kolekcję ubrań dla polskiej marki streetwearowej MISBHV. Artysta stał się również bohaterem odcinka w serii dokumentalnej Polnische Plakatkunst (film), gdzie dzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z twórczością w ramach polskiej szkoły plakatu oraz przedziałem działalności w CBS Records. W jego wypowiedziach przewija się również temat plakatu antywojennego.
W ciągu wielu lat Szaybo współpracował z wybitnym grafikiem, Stanisławem Zagórskim, z którym miał okazję poznać się jeszcze w czasach studenckich.
Życie prywatne
Rosław Szaybo był prawnukiem Józefa Szaybo, rotmistrza kawalerii z czasów powstania styczniowego. Niestety, chorował na raka płuc, co doprowadziło do jego śmierci 21 maja 2019 roku w Warszawie, gdzie zamieszkiwał. Ostatecznie pochowano go w Alei Zasłużonych na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera FV-AZ-16).
Odznaczenia
W dorobku Rosława Szaybo można znaleźć szereg cennych odznaczeń, które potwierdzają jego wkład w kulturę i sztukę. Wśród nich wyróżniają się:
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zdobyty w 2018 roku,
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymany w 2013 roku.
Przypisy
- a b Wystawa Rosława Szaybo „Sztuka z Przypadku. Hello Sailor.” w Ney Gallery&Prints – Związek Polskich Artystów Fotografików [online], web.archive.org, 19.02.2019 r. [dostęp 19.02.2019 r.]
- https://www.filmweb.pl/film/Polnische+plakat+kunst+-+Ros%C5%82aw+Szaybo-2009-506956/descs [dostęp 01.06.2019 r.]
- https://www.vogue.pl/a/polish-jazz-pierwszy-pokaz-misbhv-w-warszawie [dostęp 01.06.2019 r.]
- a b RadosławR. Kabulski RadosławR., Kordegarda – Stanisław Zagórski – Rosław Szaybo Wystawa Okładek Płyt Winylowych [online], kordegarda.org [dostęp 04.02.2017 r.]
- Rosław Szaybo / Stanisław Zagórski – Wystawa Okładek Płyt Winylowych – epoznan.pl – Pierwszy Portal Poznania, epoznan.pl [dostęp 04.02.2017 r.]
- Kuba Dąbrowski, Heavy metal profesor, tygodnik „Polityka”, nr 29/2012 r., s. 91.
- a b Rosław Szaybo nie żyje. Stworzył okładki płyt największych gwiazd. [w:] kultura.onet.pl [on-line]. [dostęp 21.05.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Piotr Borowicz | Maciej Wieloch | Marcin Mortka | Andrzej Koszewski | Stefan Niewczyk | Bartek Wrona | Robert Sobociński | Ewa Domagała | Joanna Marcinkowska | Jacek Sykulski | Witalis Raczkiewicz | Łucja Danielewska | Joanna Konopińska | Małgorzata Sajna-Mataczyńska | Sylwia Grzeszczak | Jan Komasa | Zbigniew Wrombel | Wojciech Dworczyk | Jean Louis Nicodé | TiddeyOceń: Rosław Szaybo