Jean Louis Nicodé


Jean Louis Nicodé to postać, która z pewnością zasługuje na szczegółowe omówienie. Urodził się 12 sierpnia 1853 roku w Jeżycach, a swoją drogę artystyczną zakończył 5 października 1919 roku w Langebrück. Był nie tylko utalentowanym kompozytorem, ale także zdolnym pianistą oraz doświadczonym dyrygentem, który wpłynął na rozwój muzyki swojego okresu.

Życiorys

Jean Louis Nicodé rozpoczął swoją edukację muzyczną, otrzymując podstawowe umiejętności od swojego ojca oraz od organisty, który nosił nazwisko Hartkas. W 1869 roku udał się do Berlina, gdzie kształcił się w Neue Akademie der Tonkunst pod kierunkiem uznanych nauczycieli, takich jak Theodor Kullak (fortepian), Friedrich Kiel (kompozycja) oraz Richard Wüerst (harmonia).

Nicodé rozwijał swoją karierę jako pianista, a w 1878 roku dał koncerty w towarzystwie śpiewaczki Désirée Artôt w Galicji oraz Rumunii. Następne lata spędził na nauczaniu gry na fortepianie w konserwatorium w Dreźnie, gdzie uczył od 1878 do 1885 roku. Później, w okresie od 1885 do 1888 roku, sprawował funkcję dyrygenta drezdeńskiej orkiestry filharmonijnej.

W latach 1893-1900 prowadził własne koncerty, znane jako Nicodé Concerts. Od 1896 roku pełnił również rolę dyrygenta w Dresdner Neustädtischer Chorgesangverein. Po roku 1900 osiedlił się w Langebrück, gdzie oddał się pracy twórczej jako kompozytor. W swym dorobku artystycznym kawałki takie jak symfoniczne ody „Das Meer” na solistów, głosy męskie, orkiestrę i organy z 1889 roku oraz „Gloria! ein Sturm- und Sonnenlied” na głosy chłopięce, głosy męskie, orkiestrę i organy z 1905 roku.

Oprócz tych większych dzieł, Nicodé tworzył także wiele utworów orkiestrowych, do których należą m.in. „Maria Stuart”, „Die Jagd nach dem Glück”, „Symphonische Variationen”, „Romanze na skrzypce i orkiestrę”, a także kompozycje fortepianowe takie jak „Andenken an Robert Schuhmann”, „Aphorismen” oraz „Ein Liebesleben”. W skład jego dorobku wchodzą również utwory chóralne, w tym „Morgenwanderung im Gebirge”, „Nach Sonnenuntergang” oraz „Requiem”.


Oceń: Jean Louis Nicodé

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:19