Joanna Marcinkowska


Joanna Marcinkowska, urodzona 4 listopada 1979 roku w Poznaniu, jest polską pianistką i kameralistką, która swoją twórczość wzbogaca również poprzez nauczanie. W swojej karierze osiągnęła tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych oraz obecnie pełni rolę profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Jej wkład w polską muzykę klasyczną oraz pedagogikę muzyczną jest nieoceniony, a pasja do muzyki inspiruje wielu młodych artystów.

Życiorys

Działalność pianistyczna

Pochodzi z Wielkopolski, gdzie przyszła na świat 4 listopada 1979 roku w Poznaniu. To właśnie dzięki zachętom matki, rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Państwowym Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, które ukończyła z powodzeniem w 1997 roku.

Następnie, w latach 1997-2002, kontynuowała swoje kształcenie w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, ucząc się pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego i zdobywając wyróżnienie na zakończenie studiów.

W swojej karierze osiągnęła wiele sukcesów. Już w wieku trzynastu lat, w 1992 roku, zdobyła II nagrodę podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie. Cztery lata później wystąpiła jako zwyciężczyni II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, co otworzyło jej drzwi do świata koncertów, zarówno solo, jak i z orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi.

W 2000 roku, zwyciężając w ogólnopolskich eliminacjach do XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, znalazła się w gronie pięciu przedstawicieli narodowych w tym prestiżowym wydarzeniu, jednak nie udało jej się przejść do II etapu. Wyróżnieniem było zdobycie nagrody publiczności podczas V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Kolonii, gdzie w finale wykonała I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa.

Dwa lata później, w 2002 roku, pianistka odniosła znaczący sukces, zwyciężając w VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz zdobywając liczne nagrody dodatkowe.

W swojej karierze występowała pod dyrygenturą wielu uznawanych maestro, takich jak: Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Helmuth Froschauer, Ian Hobson, Bohdan Jarmołowicz, Władimir Kiradjiew, Agnieszka Kreiner, Aleksandar Marković, Andrzej Mysiński, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski, Janusz M. Przybylski, Wojciech Rajski, Jerzy Salwarowski, Till Schwabenbauer, Gert Sell, Ruben Silva, Tadeusz Strugała, Ewa Strusińska, Piotr Wijatkowski oraz Jan Miłosz Zarzycki.

Jako solistka brała udział w koncertach z licznymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, w tym: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna „Capella Bydgostiensis” w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestra Kameralna „Concerto Avenna” w Warszawie, kwartet „Prima vista” w Warszawie, Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus w Warszawie oraz z wieloma orkiestrami polskich filharmonii.

Pianistka koncertowała nie tylko w Polsce, ale i za granicą, odwiedzając takie kraje jak: Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Macedonia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Węgry, Stany Zjednoczone, a nawet Chiny.

W grudniu 1996 roku zdobyła stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C. jako najlepszy młody pianista z Polski, czego efektem było wielokrotne przyznanie jej stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dodatkowo była stypendystką Miasta Poznania oraz Marszałka województwa wielkopolskiego.

Joanna Marcinkowska jest także aktywną kameralistką, współpracującą z wybitnymi artystami, takimi jak m.in.: Bartosz Bryła, Michał Grabarczyk, Stanisław Firlej, Agata Szymczewska, Michał Bryła, Karol Marianowski czy Marcel Markowski. występowała na licznych festiwalach pianistycznych oraz koncertowała w miejscach upamiętniających Fryderyka Chopina, w tym w jego pomniku w Łazienkach w Warszawie (osiem razy), w domu jego urodzenia w Żelazowej Woli (czternastokrotnie), Pałacu myśliwskim książąt Radziwiłłów w Antoninie oraz Zamku Ostrogskich w Warszawie.

Artystka miała również okazję wziąć udział w prawykonaniach dzieł współczesnych kompozytorów polskich, takich jak III Sonata – Mirosław Bukowski, wykonywana na VI Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie, oraz Transformacja na fortepian z towarzyszeniem orkiestry, Sonaty g-moll Fryderyka Chopina – Kazimierza Rozbickiego, którą zrealizowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Rubena Silvy. W 2018 roku wzięła udział w prawykonaniu IV Koncertu fortepianowego „Oxygenophilic Sounds” – Krzesimira Dębskiego, a także podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna z Orkiestrą Sinfonietta Pomerania pod batutą Tadeusza Dixy, gdzie miało miejsce prawykonanie Koncertu fortepianowego – Zbigniewa Kozuba.

29 lutego 2020 roku, artystka wystąpiła w Niemczech na specjalnym koncercie zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt, celebrując 50-lecie utworzenia Niemieckiego Towarzystwa Chopinowskiego, gdzie dzieliła scenę z takimi pianistami jak: Claire Huangci, Ivett Gyöngyösi i Janne Mertanen.

Działalność pedagogiczna

Równolegle z działalnością koncertową, od 2003 roku Joanna Marcinkowska rozpoczęła swoją przygodę pedagogiczną na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie najpierw pełniła rolę asystentki. Po trzech latach asystentury, rozpoczęła samodzielne prowadzenie zajęć, a w 2007 roku zdobyła awans na adiunkta.

Nie tylko uczyła, ale również aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach swoich uczniów do konkursów pianistycznych, w tym m.in. Jacka Kortusa oraz Łukasza Byrdy. W jej programie nauczania znajdują się zarówno skrzypce, jak i fortepian, w tym zajęcia z fortepianu głównego, muzyki dwufortepianowej oraz fortepianu ogólnego, który jest adresowany do studentów rytmiki, kompozycji i dyrygentury. Dodatkowo, prowadzi lekcje w szkolnictwie muzycznym I stopnia, a jej wychowanka Joanna Goranko zdobyła tytuł Młodego Muzyka Roku w 2018 roku.

W 2006 roku uzyskała doktorat na swojej macierzystej uczelni, a w 2014 roku habilitację na podstawie wydanej płyty CD „Chopin & Paderewski”. Obecnie pełni rolę profesora nadzwyczajnego w Katedrze Fortepianu, Organów i Akordeonu na tej samej uczelni.

Prowadziła również dwutygodniowe kursy mistrzowskie w 2009 roku w Konserwatorium w Pekinie oraz warsztaty w wielu polskich szkołach muzycznych. Często zapraszana jest jako juror na krajowe konkursy pianistyczne, a także angażuje się w działalność organizacyjną na rzecz wyższego szkolnictwa artystycznego jako ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Nagrody i wyróżnienia na konkursach muzycznych oraz festiwale

W obszarze muzycznych osiągnięć Joanny Marcinkowskiej, istotne są jej liczne nagrody oraz wyróżnienia, które przyznały jej czołowe miejsca na różnych konkursach oraz festiwalach muzycznych. Poniżej znajduje się zestawienie jej najważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie.

Nagrody i wyróżnienia w konkursach pianistycznych
RokNagrodaMiejscowośćKraj
1992II miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie PianistycznymKoninPolska
1993I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin dla najmłodszych”Antonin
III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie PianistycznymGdańsk
1994I miejsce oraz nagroda specjalna dla najlepszego pianisty na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów KameralnychBydgoszcz
Nagroda specjalna na IV Międzynarodowym Konkursie Młodych PianistówEttlingenNiemcy
I wyróżnienie na XXVII Międzynarodowym Konkursie VIRTUOSI PER MUSICA DI PIANOFORTEUście nad ŁabąCzechy
1995I miejsce i Grand Prix „Rydwan Apollina” na XXV Ogólnopolskim Konkursie Zespołów KameralnychWrocławPolska
Nagroda (stypendium I stopnia) na XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka ChopinaWarszawa
1996I miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”Bydgoszcz
Nagroda główna na XXX Festiwalu Pianistyki PolskiejSłupsk
1997Nagroda główna na „Konkursie Renault Młodych Talentów”Warszawa
1999II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „YAMAHA”Gdańsk
2000Nagroda (stypendium) na ogólnopolskim konkursie kandydatów do XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka ChopinaWarszawa
2001II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego oraz nagroda specjalna Holenderskiego Towarzystwa Muzycznego „Chopin – Szymanowski” na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola SzymanowskiegoŁódź
III nagroda oraz nagroda publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym – Stiftung TomassoniKoloniaNiemcy
2002I nagroda oraz nagrody pozaregulaminowe na VII Europejskim Konkursie ChopinowskimDarmstadt
Festiwale muzyczne
RokFestiwalMiejscowośćKraj
1996Festiwal Muzyczny „VI Dni Ignacego Jana Paderewskiego”WarszawaPolska
Festiwal „XI Muzyczne Spotkania u Paderewskiego”Kąśna Dolna
1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2013, 2016Festiwal Pianistyki PolskiejSłupsk
1996, 2012, 2016Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”Antonin
1996Festiwal „Muzyka, Zabytki, Plastyka”Lublin
VI Ogólnopolski Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych_
1997Festiwal „XVIII Krakowska Wiosna Muzyki”Kraków
1997, 2000Międzynarodowy Festiwal ChopinowskiDuszniki-Zdrój
1998XIII Międzynarodowy Festiwal ChopinowskiGamingAustria
Festiwal Muzyczny „Prezentacje Młodych Laureatów Konkursów”OpolePolska
IV Festiwal Laureatów Konkursów MuzycznychBydgoszcz
1999V Międzynarodowy Festiwal Muzyki WspółczesnejSzczecin
2000II Leszczyński Festiwal Muzyczny im. Romana MaciejewskiegoPawłowice
2002Festiwal „Internationale Pianisten”IglsAustria
33. Międzynarodowy Festiwal MuzycznySofiaBułgaria
38. Międzynarodowy Festiwal Muzyki KameralnejPłowdiw
Festiwal „Wybitni Laureaci Konkursów Pianistycznych”HanowerNiemcy
2004Festiwal Kultury PolskiejSaint-RaphaëlFrancja
Festiwal „Kulturtage der Europäischen Zentralbank – Polen 2004Frankfurt nad MenemNiemcy
2005, 2007Festiwal „Musik auf Falkenhorst”ThüringenAustria
2008I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura RubinsteinaŁódźPolska
2009II Festiwal Muzyczny BarbakanKraków
Festiwal Chopinowski „Chopiniada”Puszczykowo
2010XVII Festiwal „Gwiazdy promują”Jelenia Góra
Festiwal „Piano Passion”Saint-ÉtienneFrancja
III Międzynarodowy Festiwal Muzyki KameralnejOleśnicaPolska
IV Festiwal Muzyki PolskiejKrosno Odrzańskie
XIII Festiwal Muzyczny „Silesia Sonans”Jelenia Góra
III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – VIVA MUSICAIława
2012Festiwal „Wiosna z Fryderykiem”Gliwice
2013, 2018Festiwal Poznańska Wiosna MuzycznaPoznań
2016XXI Festiwal „Letnie Spotkania Kameralne”Drezdenko, Krzyż

Repertuar

W repertuarze koncertowym Joanny Marcinkowskiej artystka prezentuje się zarówno w solowych występach, jak i w towarzystwie orkiestry symfonicznej. Jej wykonania obejmują utwory wielu znakomitych kompozytorów, takich jak Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Johannes Brahms, Edvard Grieg oraz Siergiej Rachmaninow, nie zapominając o Maurice’u Ravelu. W swojej karierze nagrała utwory dla renomowanych wytwórni fonograficznych, w tym dla Radia Merkury oraz Telewizji Polskiej, gdzie zarejestrowała recital chopinowski z okazji 187. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora.

Artystka ma na swoim koncie wiele istotnych osiągnięć w zakresie interpretacji muzyki klasycznej, co czyni ją jedną z najbardziej cenionych pianistów na współczesnej scenie muzycznej. Jej repertuar jest bogaty i różnorodny, obejmujący zarówno znane utwory, jak i rzadziej wykonywane kompozycje.

Lista utworów wykonywanych z orkiestrą
  • Ludwig van Beethoven:
    • IV koncert fortepianowy G-dur op. 58.
  • Johannes Brahms:
    • I koncert fortepianowy d-moll op. 15;
    • II koncert fortepianowy B-dur op. 83.
  • Fryderyk Chopin:
    • Wariacje B-dur op. 2 na temat „Là ci darem la mano”;
    • I koncert fortepianowy e-moll op. 11;
    • Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13;
    • II koncert fortepianowy f-moll op. 21;
    • Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22;
    • Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65.
  • Edvard Grieg:
    • Koncert fortepianowy a-moll op. 16.


  • Ferenc Liszt:
    • I koncert fortepianowy Es-dur nr 1, S. 124.
  • Wolfgang Amadeus Mozart:
    • XX koncert fortepianowy d-moll (KV 466);
    • XXIII koncert fortepianowy A-dur (KV 488).
  • Ignacy Jan Paderewski:
    • Koncert fortepianowy a-moll op. 17.
  • Siergiej Rachmaninow:
    • II koncert fortepianowy c-moll op. 18.
  • Maurice Ravel:
    • II koncert fortepianowy G-dur.

Publikacje (albumy)

W poniższym wycinku przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące publikacji albumów, które są związane z Joanną Marcinkowską. Jej twórczość znajduje odzwierciedlenie w wydaniach, które dokumentują ważne wydarzenia muzyczne oraz realizacje artystyczne.

Albumy
RokTytułWydawca
2000XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina: kronika konkursu. Vol. 3, EtiudyDux
XIV Konkurs Chopinowski: I etap 5.10.2000. CD 3Polskie Radio
2008Piano. Tchaikovsky – PletnevWarner Music Poland
2014Chopin i PaderewskiAkademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Odznaczenia i nagrody

W tej sekcji przedstawiamy ważne osiągnięcia Joanny Marcinkowskiej, które odzwierciedlają jej wkład w sztukę i kulturę. Noszą one symboliczne znaczenie dla jej kariery artystycznej.

Odznaczenia
RokOdznaczenie / Nagroda
1997Medal Młodej Sztuki przyznany za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne
2004Medal Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej
2012Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
2013Brązowy Medal za Długoletnią Służbę
Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Wielkopolskiego
2015Nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu

Oceń: Joanna Marcinkowska

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25