Wawrzyniec Stanisław Bonawentura Benzelstjerna Engeström, człowiek o wielu talentach i wpływowej postaci, urodził się 8 maja 1829 roku w Poznaniu. Jego życie zakończyło się 22 października 1910 roku w Gryżynie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek.
Był on arystokratą, poetą, a także literatem, którego prace miały na celu nie tylko twórczość literacką, ale również angażowanie się w działania społeczne oraz promowanie kultury. Jako tłumacz i działacz społeczny, przyczynił się do zacieśniania więzi między Polską a Szwecją, co było dla niego szczególnie ważne.
Wawrzyniec Engeström pełnił rolę wieloletniego sekretarza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie jego zaangażowanie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju lokalnej społeczności intelektualnej. Był także popularyzatorem sztuki, organizując wystawy i inicjując projekty mające na celu przybliżenie sztuki szerokiemu gronu odbiorców.
Jako inwentaryzator i organizator wydarzeń artystycznych, brał udział w tworzeniu przestrzeni dla twórców, działając jako fundator monumentów oraz protektor artystów. Jego pasja do zbierania dzieł sztuki czyniła go również kolekcjonerem, który posiadał bogaty zbiór cennych artefaktów.
Życiorys
Wawrzyniec Engeström jest postacią z niezwykłym dziedzictwem rodzinnym. Jego przodkiem był hrabia Lars Benzelstierna d’Engeström (1751-1826), znany z zaangażowania w życie polityczne jako poseł szwedzki w Warszawie oraz sekretarz i kanclerz króla Gustawa III. Działał aktywnie podczas Sejmu Wielkiego, biorąc udział w pracach nad Konstytucją 3 Maja, co zyskało mu uznanie w postaci złotego pierścienia z napisem Fides manibus oraz nadaniem indigenatu. Poślubił Rozalię Chłapowską, a u schyłku swoich dni osiedlił się w Wielkopolsce. Dziadkami z strony matki Wawrzyńca byli Bonawentura Gajewski oraz Jolenta Mycielska.
Rodzicami Wawrzyńca Engeström byli Leokadia z Gajewskich (zmarła 5 czerwca 1863) oraz Gustaw Stanisław Benzelstierna Engeström (1791-1850), generał rosyjski, który pełnił funkcję gubernatora Baku. Gustaw, w młodym wieku uczestniczył w wojnie Szwecji z Finlandią jako porucznik dragonów w gwardii króla Karola XIII. W późniejszych latach wstąpił do armii pruskiej, skąd doszedł do rangi majora, będąc adiutantem feldmarszałka Blüchera. Po śmierci pierwszej żony związał się z Leokadią z Gajewskich i w okresie Królestwa Polskiego wstąpił do armii polskiej.
Jednak jego życie przybrało tragiczny obrót, kiedy został oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz Rosji, co skutkowało jego wyjazdem do Rosji, gdzie porzucił żonę i syna, tracąc prawa rodzicielskie. Gustaw zdobył w Rosji tytuł generała-majora, kończąc życie w 1850 roku jako komendant twierdzy w Baku, nad Morzem Kaspijskim. Wawrzyniec, który otrzymał imię po dziadku, wychowywał się pod opieką babci, Rozalii z Chłapowskich Engeströmowej oraz matki, Leokadii.
W chwili, gdy Wawrzyniec rozpoczął edukację w Krakowie, uczył się w prestiżowym zakładzie Józefa Kremera. W Krakowie wziął udział w antyaustriackim powstaniu w 1846 roku, a motywy swojego uczestnictwa opisał w zaginionych wspomnieniach. Po ucieczce do Prus podjął studia we Wrocławiu i Berlinie. W 1848 roku brał udział w Wiośnie Ludów, zasilając szeregi polskiej Legii Akademickiej. Niestety, jego działania przyniosły mu karę roku w twierdzy Kostrzyn nad Odrą.
Po przeniesieniu się do Wrocławia, nawiązał przyjaźń z romantycznym poetą Ryszardem Berwińskim i wydał jedyny numer „Znicza”. Po ukończeniu studiów w 1853 roku ożenił się z Jadwigą Borzewską, a kilka lat później urodziła mu się córka, Maria. Gdy wybuchło powstanie styczniowe, Wawrzyniec zorganizował biuro publicystyczne we Lwowie, które wspierało Rząd Narodowy, redagując broszury i pisma ulotne w języku polskim oraz francuskim. Niestety, po jego aresztowaniu przez Austriaków w lipcu 1863 roku, spędził czas w więzieniu klasztornym Karmelitów.
W dniu aresztowania napisał swój znany wiersz „Modlitwa za Rząd Narodowy”. W tym trudnym okresie miał dostęp do informacji od przyjaciół, a po zebraniu listów z tego okresu, utworzył tom o tytule „1863”. Dzięki interwencji rządu szwedzkiego w 1864 roku został uwolniony i wyjechał z rodziną do Drezna, gdzie poznał Józefa Ignacego Kraszewskiego, który stał się jego bliskim przyjacielem.
Engeström aktywnie działał na rzecz Polaków w Dreznie, zakładając Koło Polaków i redagując „Notatki drezdeńskie”. Zaangażował się w pomoc materialną dla emigrantów oraz dla polskiej młodzieży w szkołach. Po kilku latach osiedlił się w Ostrowieczku, a następnie w Poznaniu. W 1880 roku odziedziczył majątek w Rivfelsta i przyjął nazwisko Benzelstierna po prababce, Margarecie.
Jako sekretarz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, pełnił tę funkcję do 1907 roku, kiedy jego aktywność artystyczna wzrosła. Zainicjował wystawę „Galeria artystów i rzeczy polskich” w 1881 roku oraz Gabinet Józefa Ignacego Kraszewskiego w Muzeum im. Mielżyńskich w 1885 roku. Engeström był współautorem Wystawy Sztuk Pięknych w Pałacu hr. Działyńskich, jednej z największych ekspozycji XIX wieku. W 1888 roku stał się pierwszym prezesem poznańskiej filii krakowskiego TPSP i przyczynił się do wzrostu znaczenia sztuki w regionie.
Był blisko związany z artystami, takimi jak Jan Styka i Maurycy Tębacz, których dzieła zasilły kolekcje muzealne. Na Powszechną Wystawę Krajową w 1894 roku użyczył swoich zbiorów rycin. W latach 1890-1892 zasiadał w Zarządzie Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu. Działał na rzecz wzniesienia monumentu Jana Kochanowskiego oraz ufundował kaplicę grobową rodu Engeström w Ceradzu Kościelnym.
Oprócz działalności artystycznej, Engeström był również zaangażowany w akcje społeczne, takie jak stworzenie Towarzystwa Kolonii Wakacyjnych Stella oraz organizacja pomocy dla dzieci, gromadząc fundusze na mleko dla ubogich. Miał córkę Marię oraz dwóch synów, Stanisława i Edmunda.
I na koniec, Wawrzyniec spoczywa w kaplicy rodowej przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Ceradzu, a jego pamięć została uhonorowana ulicą oraz głazem znajdującym się na skwerze Ireny Bobowskiej w Ogrodach w Poznaniu.
Przypisy
- Tadeusz I. Grabski, Wawrzyniec Benzelstjerna Engeström. Setna rocznica śmierci wybitnego Polaka. tarnowakultura.goksezam.pl. "TarNowa Kultura" 10/2010
- Ceradz wspomina W. Engeströma Radio Merkury 22.10.2010 r.
- Radio Mektury+ Miejski Informator Multimedialny: Pamięci Wawrzyńca Engestroma. [dostęp 03.06.2011 r.]
- a b Adriana Podmostko-Kłos, Hrabia Engeström i jego zasługi dla artystycznych dziejów Wielkopolski [w:] Sztuka w Wielkopolsce, red. Michał Błaszczyński, Barbara Górecka, Michał Górecki, Aleksandra Paradowska, Poznań, 2013, s. 145.
- Janusz Teodor Dybowski. Engeström - człowiek i poeta nieznany. ("Słowo prawdy o miłości ojczyzny, odwagi cywilnej i poświęceniu"). „Kronika Miasta Poznania”, s. 271, 1938 r.
- Janusz Teodor Dybowski. Engeström - człowiek i poeta nieznany. ("Słowo prawdy o miłości ojczyzny, odwagi cywilnej i poświęceniu").. „Kronika Miasta Poznania”, s. 266, 1938 r.
- Janusz Teodor Dybowski. Dybowski Janusz Teodor: Wawrzyńca Benzelstjerny-Engeströma pisma niewydane. „Kronika Miasta Poznania”, s. 225-240, 1936 r.
- Janusz Teodor Dybowski. Wawrzyniec Benzelstjerna-Engeström. „Kronika Miasta Poznania”, s. 324, 1935 r.
- Zenon Ciesielski, Saga rodu Engeströmów [w:] Zbliżenia skandynawsko-polskie: Szkice o kontaktach kulturalnych w XIX i XX wieku, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk, 1972, str. 13.
- Marek J. Minakowski, Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego
- Baza osób polskich - polnische Personendatenbank
- Witold Molik, Poznańskie pomniki w XIX i na początku XX wieku [w:] Pomniki, Kronika Miasta Poznania, 2001, s. 20.
- Notatki Drezdeńskie.
- a b Teodor Żychliński: Kronika Żałobna Rodzin Wielkopolskich od 1863-1876 z uwzględnieniem ważniejszych osobistości zmarłych w tym przeciągu czasu w innych dzielnicach Polski i na obczyźnie. Poznań: 1877, s. 99.
- a b Jankowice. Posiadłość wielkopolskiego Szweda PolskaNiezwykla.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mariusz Siudziński | Halina Gutsche | Kazimierz Talarczyk | Emilia Krakowska | Beniamin Maria Bukowski | Agnieszka Kłos | Hanna Stankówna | Krzysztof Komeda | Barbara Lis-Romańczuk | Tadeusz Siejak | Marek Piekarczyk | Wiktor Budzyński (producent filmowy) | Jan Krzysztof Adamkiewicz | Leszek Herdegen | Kazimierz Dębicki (aktor) | Małgorzata Bratek | Witold Leitgeber | Olgierd Truszyński | Marian Kucharski (fotograf) | Śliwa (raper)Oceń: Wawrzyniec Benzelstjerna Engeström